فهرست
فواید خرید آلوس برای سیتی: برنده ذاتی
فواید خرید آلوس برای سیتی: برنده ذاتی

فواید خرید آلوس برای سیتی: برنده ذاتی

آی‌اسپورت - پپ گواردیولا از مدافعین کناریش می‌خواهد مثل دنی آلوس بازی کنند و دنبال خرید فولبک‌هایی است که چنین سبک و توانایی‌ای داشته باشند، پس چه کاری بهتر از خرید خود ستاره‌یِ سابق بارسلونا؟ منابع ESPN و Sky خبر از امکان این ترنسفر از یوونتوس با مبلغی نزدیک تنها پنج میلیون پوند می‌دهند.

سیتی در این تابستان بیش از هر پست دیگری نیاز به فولبک دارد، چرا که گواردیولا در پایان فصل گذشته تصمیم به تمدید نکردن قرارداد با پابلو زابالتا، باکاری سانیا، گائل کیلیشی و خسوس ناواس (که در مقطع پایانی فصل در دفاع راست بازی می‌کرد) گرفت.

گواردیولا از فولبک‌هایش انرژی زیاد و خلاقیت در بعد هجومی، به علاوه‌یِ استحکام دفاعی می‌خواهد، چیزی که هیچکدام از گزینه‌هایش در فصل گذشته نداشتند و به همین خاطر او مجبور شد رویکرد خودش را تغییر بدهد و از فلسفه‌یِ همیشگی‌اش فاصله بگیرد. گواردیولا بعد از تساویِ بدون گل تیمش در اتحاد مقابل منچستر یونایتد در ماه آوریل گفت: «ما فولبک‌هایی نداریم که مدام طول زمین را بالا و پایین بروند، چون همه 33 یا 34 ساله هستند. برای همین من مجبورم خودم را با کیفیت بازیکنان تطبیق بدم. ما در بازی قبلی از خسوس به عنوان فولبک راست هجومی استفاده کردیم و حملات زیادی از این سمت داشتیم. اما پابلو و باکاری و کلیشی که همه 33 یا به بالا هستند دیگر توان این سبک بازی را ندارند و برای همین من ترجیح می‌دهم از نقاط دیگر زمین استفاده کنم.»

البته آلوس هم 34 ساله است، اما نمایش‌های او در این فصل با پیراهن یوونتوس در راه یک دوگانه‌یِ داخلی و رسیدن به فینال چمپیونز لیگ نشان داد ستاره‌یِ سابق بارسا همچنان در اوج است. آلوس به خصوص در چمپیونز لیگ از کلیدی‌ترین مهره‌هایِ مکس آلگری بود و در تمام بازی‌ها، غیر از بازی آخر دور گروهی مقابل دینامو زاگرب، حضور داشت و در مجموع سه گل زد و چهار پاس گل داد. درخشش آلوس به خصوص در دو بازی نیمه نهایی مقابل موناکو به چشم آمد، جایی که او دو پاس گل در بازی رفت داد و یک گل در بازی برگشت زد، به علاوه یک پاس گل دیگر.

خرید احتمالی آلوس اما به این معنا نخواهد بود که گواردیولا دست از هدف دیگرش، یعنی کایل واکر بر می‌دارد. اگر قرار باشد سیتی سالِ آینده هم در لیگ و هم در چمپیونز لیگ برای قهرمانی بجنگد قطعا به دو فولبک درجه یک احتیاج خواهد داشت.

فصل پیش بعد از پیروزیِ 0-2 یوونتوس در استادیوم لویی دوم مقابل موناکو، ریو فردیناند که محو نمایش آلوس شده بود از او به عنوان همچنان بهترین فولبک جهان نام برد: «اون با توپ عالیه و وقتی هم لازم باشه دفاع میکنه. دیدید که آلوس چطور مقابل بارسا نیمار را توی جیبش کرده بود. آلوس تمام کیفیاتی که یک دفاع راست در فوتبال مدرن باید داشته باشد را داره.» اما ورود آلوس به اتحاد تنها کیفیت را به تیم جدیدش اضافه نمی‌کند، بلکه ذهنیتی برنده و روحیه‌ای کمال‌گرا را هم با خودش خواهد داشت. این نکته‌ای بود که خود گواردیولا بعد از حذف تیمش در چمپیونز لیگ مقابل موناکو به آن اشاره کرد و گفت برای فصل آینده باید تغییرش بدهند.

آلوس یک برنده‌یِ ذاتی است. او در هشت سال حضور در بارسا شش قهرمانیِ لا لیگا، چهار قهرمانیِ کوپا دل ری و سه قهرمانیِ چمپیونز لیگ را تجربه کرده، در حالیکه پیش از این دوران با سویا هم چهار جام برده بود. آلوسی که چهار بار در ترکیب تیم منتخب سال یوفا قرار گرفته بدون شک یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان نسل خودش است و علاوه بر کیفیتش در زمین می‌تواند در بعد تبلیغاتی در شبکه‌هایِ اجتماعی هم به سیتی کمک کند. او 7.9 میلیون فالوئر در توئیتر، 8.2 میلیون در فیسبوک و 14.8 میلیون در اینستاگرام دارد.

از تمام جهات آلوس می‌تواند خریدی عالی و هوشمندانه برای سیتی و گواردیولا باشد. او می‌تواند ضمن اینکه جذابیتِ سیتیزن‌ها برای جذب بازیکنان بزرگ دیگری، از جمله الکسیس سانچز و لئوناردو بونوچی را بالا ببرد، بلکه تجربه‌یِ غنی‌اش را هم به جوانانِ آکادمی باشگاه منتقل کند، جوانانی از جمله پابلو مافئو و جوئل لاتیبودیر.

خرید آلوس و واکر به عنوان فولبک‌های راست و خرید حداقل یکی از رایان برتراند (ساوتهمپتون) یا بنجامین مندی (موناکو) در سمت دیگر زمین می‌تواند حلقه‌یِ گمشده‌یِ سیتیِ پپ را پیدا کند. آلوس تا به حال تجربه‌یِ بازی در انگلیس را نداشته. این ماجراجویی جدید، به علاوه‌یِ پیوستن دوباره‌اش به گواردیولا می‌تواند انگیزه‌یِ لازم برای انتقالِ آلوس به سیتی را پدید بیاورد.

۳    
آی اسپورت
2017-06-19 10:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر