فهرست
سوپرجام یا سوپرگاف؟
سوپرجام یا سوپرگاف؟

سوپرجام یا سوپرگاف؟

آی اسپورت - بالاخره انتظارها به سر رسید و دادگاه عالی ورزش، حکم نهایی‌اش در مورد سوپرجام سال ۹۷ را تأیید کرد. بر این اساس، حکم کمیته انضباطی در مورد پیروزی ۳-۰ پرسپولیس در آن مسابقه تأیید شد تا بیش از یک‌سال تکاپوی مدیران استقلال برای برگرداندن این رأی که با هزینه‌های هنگفتی نیز همراه بود، بی‌ثمر باقی بماند. در این مورد چند نکته مهم وجود دارد.

از همان روز اول همه می‌دانستند که شکایت استقلال در این مورد به جایی نخواهد رسید. خود مدیران باشگاه نسبت به این مهم، واقف‌تر از هر کس دیگری بودند. واقعیت آن است که استقلال در بازی سوپرجام برابر پرسپولیس حاضر نشد و این فقط یک معنا دارد؛ ۳-۰ شدن بازی به سود رقیب. میزان اطمینان سرخ‌ها از برتری در این پرونده چنان بود که زیر بار پیشنهاد استقلال برای تقسیم هزینه دادرسی نرفتند و حمیدرضا گرشاسبی، مدیرعامل پیشین این باشگاه نیز با ابراز تعجب شدید از پیگیری موضوع در دادگاه عالی ورزش، این پرونده را «تور رایگان سوئیس» نامید. حالا جای شگفتی است که مدیران استقلال همچنان قصد کوتاه آمدن ندارند و با دفاع از رویکردشان در این مورد، حتی حکم دادگاه ورزش را هم ناعادلانه توصیف می‌کنند. به‌راستی «مرز» این رفتارهای عوام‌گرایانه کجاست؟

حتی اگر استقلال در این پرونده پیروز هم می‌شد، قرار نبود جامی به آبی‌ها داده شود. در این صورت فقط کاپ سوپرجام پارسال از پرسپولیس پس گرفته می‌شد و قرار می‌گذاشتند بازی سال 97 تجدید شود؛ آنچه با توجه به شرایط فعلی فوتبال ایران غیرممکن به‌نظر می‌رسید. تازه یادمان باشد که اصل سوپرجام هم یک رقابت فرعی با اهمیت نه‌چندان بالاست که قطعا ارزش این همه ریخت‌وپاش و قیل‌وقال را نداشت. بنابراین رفتار استقلال در این مورد از همه جهات ممکن غلط بوده است.

ظاهرا حتی با وجود اعلام قطعی رأی هم دوستان می‌خواهند بازی را ادامه دهند. دیروز امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه، گفته: «اگر یک درصد هم احساس کنیم فایده دارد، از دادگاه عالی ورزش به دادگاه عالی سوئیس شکایت خواهیم کرد». این قسمت بدون شرح است!

واضح است که طرح و پیگیری دعوای سوپرجام در محاکم بین‌المللی، تلاش زوج فتحی- خطیر برای تثبیت جایگاه خودشان در بدو ورود به کادر مدیریتی باشگاه استقلال بوده است. آنها احتمالا با خودشان فکر کرده بودند که «خبر طرح این شکایت باعث رضایت هواداران خواهد شد، صدور حکم نهایی هم ماه‌ها طول خواهد کشید و ما تا آن زمان با یکی دو جام قهرمانی جای خودمان را در دل هواداران باز کرده‌ایم؛ بنابراین اگر در این پرونده بازنده هم شویم، کسی ناراحت نخواهد شد.»؛ اما همه این حساب و کتاب‌ها غلط از آب درآمد. استقلال با این زوج هرگز موفق نبود، امروز تک‌تک رفتارهای آنان زیر سؤال است و این باخت بزرگ در پرونده زائد و گران سوپرجام هم نقش تیر آخر به وجهه مدیریتی فتحی را بازی می‌کند. یادتان باشد برای پوشاندن عدم‌کفایت هر قدرهم که زمان بخرید، بالاخره این فرصت یک روز به پایان می‌رسد و حقیقت آشکار می‌شود.

احتمالا ما یکی از معدود کشورهای جهان هستیم که یک دعوای ساده و غیرمهم فوتبالی بین خودمان را به محاکم جهانی می‌کشانیم و کلی ارز از مملکت بیرون می‌بریم، اما بد هم نبود اگر دادگاه عالی ورزش آن‌قدر فرصت داشت تا به خیلی از ادعاهای واهی داخلی ورود کند و تصمیم بگیرد که کدام ادعا درست است و کدام نیست؛ در این صورت شاید از شر این همه یاوه‌سرایی و اتهام‌زنی کور و بی‌‎منطق خلاص می‌شدیم و یک نفس راحت می‌کشیدیم!

همشهری ورزشی

۲۶ ۳  
آی اسپورت
2019-10-09 20:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
Redarmys
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۷
در تاریخ دربی کیسه ۶ تا خورده، دو بار ۴ تایی شده و حتی از تیم ده نفره در ده دقیقه ۳ تا خورده:))))) اما این باخت حقارت آمیزترین باخت تمام تاریخ کیسه در برابر پرسپولیس حساب میشه چرا که پرسپولیس محروم از نقل و انتقالات و با از دست دادن طارمی و وحید امیری و صادق محرمی و فرشاد احمدزاده و داشتن تنها ۱۳ بازیکن آماده سوپرجام بود که کیسه به ترکیه پناهنده شد:)))

خبر تلخ اینکه حتی افتخاری پیام گرشاسبی در تلگرام را سین نمی کرد و تماس های مکرر فدراسیون فوتبال را نیز بی پاسخ گذاشتند:)))

این ترس از تجاوز احتمالی پرسپولیس لذت داشت
حاضر نشدن لذت داشت
سه هیچ شدن بازی در اولین تجربه مدیری که سال ۷۳ به پرسپولیس ستم کرده بود و دربی را برای تیم محبوب ۴۰ ساله خودش درآورده بود لذت وافری داشت
رای کمیته انضباطی لذت داشت
رای استیناف لذت داشت
هزینه های کیسه لذت داشت
اهدای جام به پرسپولیس لذت داشت
جلزولز کیسه لذت داشت
رفت و آمد به سوییس لذت داشت
انتظار اهالی کیسه لذت داشت
تایید حکم در کاس خیلی لذت داشت
تثبیت سومین برد متوالی در سومین تجربه فتحی به عنوان مدیر کیسه لذت داشت
و حالا ماییم حمله به برد چهارم و ترس و نگرانی اهالی کیسه:)))

تاریخ این ننگ را فراموش نمی کند
۳ ۱
فرهاد
پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، ۲۱:۰۹
جام های مجازی بون بازی لذتی ندارد اتفاقا ترس پرسپولیس از سپاهان و تصویب قانون من دراورید برای دادن سوپر جام به پرسپولیس بدون رویارویی با سپاهان یا داماش لذت دارد پرسپولیس حتی از داماش هم ترسید
فرهاد
پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۷
اسنپ کاپ بهتر است
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر