فهرست
قرار نیست نتیجه بگیری آقای خاص!
قرار نیست نتیجه بگیری آقای خاص!

قرار نیست نتیجه بگیری آقای خاص!

آی اسپورت - برای طرفداران تاتنهام هفته گذشته یک رویای عجیب بود. صبح روز ۱۹نوامبر، سرمربی این تیم همچنان مائوریسیو پوچتینو بود. سرمربی آرژانتینی همیشه مورد تحسین هواداران اسپرز قرار داشت، زیرا تیم تحت رهبری وی تیمی متشکل از جوانان ارزان‌قیمت بود که به تیمی جهانی تبدیل شده و حتی به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده بود. رئال مادرید هم همیشه سعی داشت پوچتینو را استخدام کند. اگر چه تاتنهام این فصل شروع ضعیفی داشت و به رده چهاردهم سقوط کرد، اما بیشتر هواداران انتظار داشتند که پوچتینو اوضاع را تغییر دهد.

اما چند روز بعد ژوزه مورینیو که با رقیب لندنی یعنی چلسی سه بار فاتح لیگ برتر شده بود، سرمربی تاتنهام شد. گر چه بیشتر دوران سرمربیگری مورینیو در تیم‌های مختلف با موفقیت‌های بزرگی از جمله قهرمانی لیگ در چهار کشور مختلف و دو قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا آغاز شده بود، اما معمولا به طرزی جنجالی هم به پایان رسیده بود. تمایل او به بیگانگی با هواداران، بازیکنان و سرانجام مدیران در نهایت به «سندرم فصل سوم» منجر می‌شود و بیشتر هواداران منچستریونایتد وقتی یازده ماه پیش مورینیو از این تیم اخراج شد، احساس کردند از دست او خلاص شده‌اند.

اما این گله‌ها خیلی زود و بعد از کسب اولین پیروزی مورینیو مقابل وستهام به تشویق تبدیل شد. تاتنهام از سال ۲۰۰۸ تا به حال فاتح هیچ جامی نشده و شاید منجی غیرمنتظره‌ای بتواند این روند را تغییر دهد. مورینیو قطعا اعتقاد دارد که قادر به انجام این کار خواهد بود. مردی که زمانی لقب «آقای خاص» را به دوش می‌کشید، پس از ناکامی در قهرمانی در لیگ با منچستر یونایتد گر چه بخشی از اعتبار خود را از دست داد، اما مثل همیشه با اعتماد به نفس باقی ماند. او در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود برای تاتنهام گفت: «من همیشه فروتن بوده‌ام، مشکل این است که شما هرگز این موضوع را درک نکرده‌اید.»

اما نشریه اکونومیست اطلاعات ۱۵ سال مسابقات لیگ برتر انگلیس، اسپانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا را جمع‌آوری کرده تا ارزش‌های مورینیو را مورد سنجش قرار دهد. یافته‌ها نشان می‌دهد معمولا بیشتر سرمربی‌هایی که در آخرین باشگاه خود موفق بوده‌اند در شغل بعدی نیز شانس موفقیت بالایی دارند. این الگو برای بیشتر هواداران فوتبال در تبیین ایده‌های غیرقابل توضیح و تصادفی تبدیل به بدعت می‌شود. هنگامی که تیم آنها برنده شده و یا در شرایطی غیرقابل پیش‌بینی مغلوب می‌شود، هواداران به دنبال یک دلیل ساده هستند و معمولا به سرمربی روی می‌آورند. به عنوان مثال در آن طرف لندن وقتی فصل قبل آرسنال ۲۲ بازی بدون شکست را سپری کرد، اونای امری مورد تمجید هواداران قرار گرفت، اما حالا و بعد از افت این فصل توپچی‌ها و قرار گرفتن در رتبه هفتم، هواداران خواهان عزل سرمربی اسپانیایی هستند.

ذهنیتی وجود دارد که نشان می‌دهد معمولا با ورود یک سرمربی جدید، عملکرد یک تیم بهبود می‌یابد. با این وجود مطالعات متعدد نشان داده‌اند که این تغییر در واقع فقط بازگشت به سطح عملکرد معمول تیم پس از یک رکود موقتی است. گروهی از محققان هلندی دریافتند که باشگاه‌هایی که شرایط سختی را سپری می‌کنند، صرف نظر از تغییر مربی خود، تمایل به عبور از آن موقعیت را دارند و به همین دلیل ممکن است در آینده مورینیو برای بازگرداندن تاتنهام به روزهای خوب خود مورد تمجید قرار گیرد.

تیم‌های فوتبال معمولا فراز و نشیب‌های زیادی دارند و روسای باشگاه‌ها هم در این شرایط تصمیم به اخراج سرمربی‌ها می‌گیرند. جامع‌ترین تحقیق در این رابطه توسط استفان ژیمانسکی اقتصاددان انجام شده است. او بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۰، اطلاعات دستمزد باشگاه‌های چهار بخش حرفه‌ای فوتبال را انگلیس به دست آورد و این کار در مورد 700 سرمربی انجام شد. این تحقیقات نشان داد که فقط بین ۴۰تا ۷۰ سرمربی با توجه به منابع مالی خود، نتایجی بهتری را از آنچه انتظار می‌رفت را کسب کرده‌اند. (سر الکس فرگوسن و آرسن ونگر، سرمربی‌های باسابقه منچستر یونایتد و آرسنال هر دو رتبه بالایی داشتند.)

ما نیز قصد داشتیم مطالعات مشابهی انجام دهیم، اما با توجه به تعدد جابه‌جایی سرمربیان، معیار دیگری به نام توانایی بازیکنان را در نظر گرفتیم. تحلیلگران فوتبال فقط در سال‌های اخیر آمار مسابقات را تهیه کرده‌اند و چنین داده‌هایی فقط برای چند فصل گذشته وجود دارد. در عوض ما به یک منبع غیر متعارف روی آوردیم: «بازی‌های ویدیویی». شاید مورینیو ارزیابی از طریق پلی‌استیشن را مسخره کند، اما ما دریافتیم که رتبه‌بندی بازیکنان مورد استفاده در سری بازی‌های FIFA که از اوایل سال ۲۰۰۵ به صورت آنلاین در دسترس هستند و امروز با انتخاب نه هزار هوادار متعصب آپدیت می‌شوند، پیش‌بینی‌کننده‌های بسیار دقیقی از نتایج واقعی هستند. ما آنها را در یک مدل آماری قرار دادیم و به هر موقعیت وزن اختصاص دادیم؛ یک ترکیب ۱۱ نفره برای هر باشگاه و تعدادی تعویض. سپس این ترکیب‌ها در ۳۸ بازی فصل حضور یافتند و وقتی ما کل فصل را شبیه‌سازی کردیم، دریافتیم که پیش‌بینی‌های ما تقریبا مانند آنچه توسط کمپانی شرط‌بندی انجام می‌شود بوده است. دانش جمعیت علاقمند به شرط‌بندی، استاندارد فوق‌العاده‌ای در پیش‌بینی بازی‌های فوتبال است، زیرا شرکت‌کنندگان، عواملی که آمارگزاران از آنها غافل هستند را ارزش‌گذاری می‌کنند.

اما داده‌ها در مورد مربیان چندان خوشایند نیست. از بین ۱۳۱ مربی که در دوره اول خود نتیجه خوبی گرفته و شغل دومی پیدا کرده‌اند، تنها ۵۷ نفر (یا ۴۴٪) از آنها عملکردی بهتر از دوره اول داشته‌اند. از بین آنها، فقط 56٪ از سرمربیان در مقطع سوم موفق به تکرار عملکرد قبلی خود شده‌اند. در مرحله چهارم یا همان جایی که مورینیو در دومین دوره حضور در چلسی در منطقه سقوط از این تیم اخراج شد، میزان بقا ۳۱٪ بود.

این نشان می‌دهد که سرمربی‌ها قادر به کنترل تمام عوامل موفقیت نیستند و بازیکنان به وضوح بیشترین نقش را دارند. در ۱۳سال سرمربیگری مورینیو در پنج لیگ معتبر، تیم‌های مورینیو نسبت به آنچه که یک سرمربی متوسط کسب می‌کند،  ۲.۱ امتیاز بیشتر در هر فصل گرفته‌اند. بنابراین بهترین حدس ما از سهم آینده او تقریبا ۱.۱ امتیاز است. برای پوچتینو با میانگین ۲.۹ امتیاز در هر فصل، پیش‌بینی ما حدود ۱.۴ امتیاز در آینده خواهد بود.

حتی برای مربیانی با جذاب‌ترین رکوردها مانند یورگن کلوپ در لیورپول و دیگو سیمئونه در اتلتیکومادرید نیز باید میانگین تاثیرگذاری کمتر از چهار امتیاز در هر فصل را در نظر گرفت. این آمار برای لیونل مسی نه امتیاز و برای هری کین پنج امتیاز است. آن دسته از هواداران که هنوز مورینیو را خیلی قبول دارند، شاید این نتیجه را باور نکنند، اما مخارج تاتنهام نشان می‌دهد که باشگاه انتظار بازگشتی مشابه را دارد. دستمزد سالانه مورینیو ۱۹ میلیون پوند است و اضافه کردن یک بازیکن بااستعداد به یک تیم بزرگ در سال 17 میلیون پوند ارزش دارد.

سرمربی پرتغالی هیچ باشگاهی را بدون حداقل کسب دو جام ترک نکرده است. شاید در نهایت مورینیو بتواند آرزوی فتح جام را برای تاتنهام به واقعیت برساند، اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد موفقیت‌های او بیشتر به دلیل وجود بازیکنان بزرگ و نه جادوی آقای خاص بوده است.

 

۱    
آی اسپورت
2019-11-26 23:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر