فهرست
یادداشت: داستانِ کارلتو و یووه؛ سواچی بینِ رولکس‌ها
یادداشت: داستانِ کارلتو و یووه؛ سواچی بینِ رولکس‌ها

یادداشت: داستانِ کارلتو و یووه؛ سواچی بینِ رولکس‌ها


جیمز هورن‌کاسل


کارلتو در کودکی هوادارِ اینتر میلان، رقیبِ سرسختِ یوونتوس بود. قهرمانش هم ساندرو ماتزولا بود. بعد که خودش فوتبالیست شد و به رم پیوست در سال‌هایِ 81، 83، 85 و 86 بر سرِ اسکودتو رقابتی تنگ و خصمانه بین تیمش و یوونتوس برپا بود. او بعد از رم به میلان رفت و قبل از اینکه کفش‌هایش را آویزان کند تحتِ رهبریِ آریگو ساکی و فابیو کاپلو باعث شد تا یوونتوس 7 سال در حسرت اسکودتو بماند. این فاصله‌یِ زمانی از بعد از جنگ جهانی دوم برایِ بیانکونری بی‌سابقه بود.

بعد از اینکه کارلتو به دنیایِ مربیگری وارد شد، سال 97 تا آستانه‌یِ قهرمانی با پارما پیش رفت و فقط سر یک بازی و یک پنالتیِ مشکوک از نیکولا آموروسو در دله آلپی، با دو امتیاز کمتر جنگ را به یوونتوس باخت. همه‌یِ این‌ها باعث شد تا وقتی سالِ 99 به عنوانِ مربیِ یوونتوس جانشینِ مارچلو لیپی شد، محبوبیتِ چندانی بینِ هوادارانِ بانویِ پیر نداشته باشد. کارلتو در اوتوبیوگرافیش می‌نویسد: «بزرگ‌ترین ضعفِ من این است که از اولین جلسه‌یِ تمرین، خودم هوادارِ درجه‌یِ یکِ تیم می‌شوم. ولی هیچوقت یوونتوس را دوست نداشتم. هیچوقت هم دوست نخواهم داشت. ما از همه نظر باهم فرق داشتیم. من پسری کشاورز بودم و آن‌ها تجاری با کت و کراوات؛ سواچی بین رولکس‌ها.»

در همین دوران بود که او گرافیتی‌ای رویِ دیوارِ \"پیاتزا کریمه‌آ\" دید که نوشته بود: «یه خوک نمیتونه مربی بشه.» با اینکه لوچانو موجی، مدیرِ وقتِ یوونتوس با سرانِ \"اولترا\"هایِ بیانکونری دیدار کرد و ازشان خواست دست از این رفتار بردارند اما یوونتوسی‌ها هرگز آنچلوتی را از خودشان ندانستند. آنچلوتی هم این را می‌دانست، ولی در زمانی که هنوز 40 سالش هم نشده بود نمی‌توانست رهبریِ تیمی را رد کند که سه سال پشتِ سرهم رسیده بود به فینالِ چمپیونز لیگ و شیک‌ترین بازیسازِ اروپا، یعنی زیدان را در اختیار داشت.

آنچلوتی دو سال با یوونتوس هیچ جامی نبرد و هر سال در لیگ دوم شد. این دوم شدن انگارِ تاییدی بود برایِ نفرتِ اولتراها؛ جایی که شعارشان این است: «بردن مهمم نیست، بلکه تنها چیزی است که اهمیت دارد» دوم شدن مساوی با شکست است. حتی وقتی یوونتوس پیشنهادِ تمدید قرارداد به آنچلوتی داد، ژورنالیست‌هایِ ایتالیایی بهش گفتند: «باور نکن، کارت تمامه.» در نهایت یوونتوس کارلتو را در پایان دومین سالش اخراج کرد.

در نوامبرِ 2001 میلان هم فاتح تریم را اخراج کرد و آنچلوتی جانشینِ او در سن سیرو شد. فصلِ بعد میلان و یوونتوس به فینالِ چمپیونز لیگ رسیدند. میلان در ضرباتِ پنالتی یووه را شکست داد و قهرمان شد. آنچلوتی سالِ 2007 و 2014 هم قهرمانِ چمپیونز لیگ شد؛ در حالیکه آخرین قهرمانیِ یوونتوس سال 1996 بود.   

     
آی اسپورت
2015-05-05 13:04:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر