فهرست
فوتبال مارکِت / این هفته: شانزلیزه!
فوتبال مارکِت / این هفته: شانزلیزه!

فوتبال مارکِت / این هفته: شانزلیزه!فوتبال اروپا در چند سال اخیر میزبان ثروتمندانی است که از دیار اعراب و یا کشور روسیه با میلیون ها دلار نفتی وارد فوتبال مارکتینگ شده اند. برخی از آنان از روی هوس و بعضی دیگر سرمایه گذاری جدی بر روی باشگاه های اروپایی انجام داده اند و از قضا بدلیل خریداری انبوهی از ستاره ها، جایگاهی نیز در نزد هواداران فوتبال پیدا کرده اند. اینکه آیا ورود این دسته از مالکان سوپر پولدار برای فوتبال خوب است یا خیر، جای بحث فراوان دارد ولی این سکه دو رو دارد. یک روی آن صفت توتالیتر سرمایه داری ایشان است که همه چیز و همه کس را برای خود می خواهند و هر آنچه در مسیر پیشرفت آنان قرار گیرد با رگبار دلارهای نفتی از پیش رو بر می دارند اما روی دیگر سکه، ایجاد رقابت بیشتر و جذابتر در فوتبال باشگاهی اروپاست. در بین مالکان این نوع از باشگاه های تازه قدرت گرفته، شیخ ناصر الخلیفه صاحب باشگاه پاریس سن ژرمن شاید ثروتمندترین باشد. تیم نه چندان مطرح محله ی سن ژرمن در 12 آگِست 1970 پس از الحاق دو باشگاه کوچک اِستادو سَن ژرمن و اِف سی پاریس شکل گرفت. پایتخت نشینان فرانسه که در طول عمر لیگ فوتبال کشورشان همیشه زیر سایه ی شهرستانی های پرقدرتی چون مارسی، بوردو، موناکو و لیون بوده اند، با چهار عنوان قهرمانی لیگ 1 در 44 سال تاریخ خود که از سال 1986 تاکنون بدست آمده، کمی اوضاع بهتری پیدا کردند اما قرعه ی شانس در سال 2011 به نام پی اِس جی اصابت کرد و گروه سرمایه گذاری ورزشی قطری (QSI) به ریاست ناصر الخلیفه، 70% سهام باشگاه PSG را به مبلغ فقط 50 میلیون پوند خریداری کرد و در سال 2012 با خریداری باقی سهم به قیمت 15 میلیون پوند، کنترل کامل باشگاه را در دست گرفت و شروع به خریدهای نجومی بازیکنان با حقوق های گزاف کرد تا اینکه یوفا از ابتدای فصل جاری با قانون FFP (بازی جوانمردانه ی مالی)، ترمز این هیولاهای سرمایه دار هفت سر را کشید و قرار بر این شد که باشگاه های فوتبالی که سود و تراز مالی مثبت دارند، فقط از منابع مالی تیم خود خرید بازیکن انجام دهند، نه از جیب بی انتهای مالکان سرمایه دارشان و تیم هایی همچون PSG، مَنچسترسیتی، موناکو، چلسی و ... که هرساله با زیان های هنگفت مالی گریبانگیر بوده اند، دیگر نمی توانند به روند نابودکننده ی خود در فوتبال مارکتِ اروپا ادامه دهند. به عبارت دیگر این تیم ها اول باید بفروشند تا بتوانند بخرند. اما با تمام این ماجراها، هنوز هم این باشگاه های ثروتمند یا بهتر بگوییم صاحبان سرمایه دار آنان در صدر اخبار و شایعات نقل و انتقالات فوتبال اروپایی قرار دارند.

 • اگر بارسلونا برای خرید کاپیتان ما (تیاگو سیلوا) اقدامی بکند، لیونل مِسی را از آنان خواهیم گرفت! (ناصرالخلیفه – فرانس پِرِس)

این نخستین اعلان جنگ مالک PSG به یک تیم بزرگ اروپایی بود که در فصل 2012-2013 باعث شد تا بارسایی ها بی درنگ قرارداد جدیدی با مسی ببندند و از خیر جذب سیلوا که برای جایگزینی با کارلس پویول در نظر گرفته بودند، بگذرند. حریف خیلی قَدَر است.

فصل گذشته خرید بزرگ پاریسی ها، داوید لوییز برزیلی از چلسی بود. 40 میلیون پوند پولی بود که آبی های لندن بی درنگ برای لوییز پذیرفتند.

ولی امسال تابستان مارکتینگ PSG چه خبر؟

 • عدنان یانوزای جوان منچستریونایتد مورد توجه PSG قرار دارد. (دیلی مِیل)
 • پاریس سن ژرمن حاضر است برای خرید انخل دی ماریا از یونایتد، 45 میلیون پوند بپردازد. (سان)
 • کریم بِنزما با 38 میلیون پوند به PSG خواهد پیوست. (منچستر ایوینینگ نیوز)
 • پِتر چک دروازبان نیمکت نشین شده ی چلسی مورد نظر پاریسی هاست. 10 میلیون پوند قیمت این بازیکن کهنه کار است. (دیلی میرور)
 • PSG برای خرید کِوین دی بروین به مبلغ 25 میلیون پوند با ولفسبورگ به توافق رسیده است. (دیلی اکسپرس)
 • هوگو یوریس دروازبان اول تیم ملی فرانسه و تاتنهام، تابستان به پی اس جی خواهد پیوست. (فرانس فوتبال)
 • پُل پوگبا به قیمت 60 میلیون پوند از یوونتوس به پاریس سن ژرمن خواهد رفت. (اسکای ایتالیا)
 • و این شایعات همچنان ادامه دارد...

در میان این اخبار و شایعه های انبوه درباره ی PSG، پل پوگبا جایگاه ویژه ای دارد. جوان 22 ساله ای که با عدم تدبیر منچستریونایتد، سه فصل پیش رایگان به یوونتوس رفت و اکنون یکی از گرانقیمت ترین جوانان فوتبال جهان است. خرید این آسِ دِل می تواند ضامن قهرمانی هر تیمی باشد. ملیت فرانسوی پوگبا وزنه ی خرید او را برای پاریسی ها سنگین تر کرده است.

 • ·       شیخ ناصرالخلیفه با پل پوگبا دیداری محرمانه در پاریس داشته است. (گل دات کام)
 • ·       مینو رایولا مدیر برنامه های پوگبا: او قطعا به رئال مادرید نخواهد رفت. آنها با بازیکنان جوان مثل دستمال کاغذی برخورد می کنند. (اسکای اسپورتس)
 • ·       یوونتوس به فکر جذب کوین دی بروین به جای پوگباست. (کوریرِه دِلا سِرا)
 • ·       پاریس سن ژرمن دستمزد 320000 پوند در هفته ی پوگبا را پذیرفته است. (مِترو)
 • ·       بارسلونا به پوگبا علاقمند است. (دیپورتیو موندیال)

اگر PSG پوگبا را بخرد، با توجه به فورمیشن 3-3-4 تیم ملی فرانسه، سه هافبک میانی تیم ملی را یکجا خواهد داشت یعنی ماتوئیدی – پوگبا – کابای و این برای پاریسی ها ایده آل و برای بقیه تیم های رقیب ترسناک خواهد بود.

 • پوگبا فروشی نیست. ما دارای اوضاع مالی متعادلی هستیم و نیازی به فروش بهترین بازیکنانمان نداریم. (بِپِه ماروتا مدیرفنی یوونتوس – اسکای ایتالیا)

آیا این شوک برای بازار گرمی بیشتر است تا مبلغ فروش پوگبا را به 75 میلیون پوند برسانند یا پوگبا و یووه برای یک فصل دیگر همراهی به توافق رسیده اند؟

از نام های مطرح دیگر در PSG مارکت، انخل دی ماریا به چشم می آید. فصل بدی را در منچستریونایتد سپری کرده و نیمکت نشینی های متوالیَش، شاید او را به سمت پاریس سوق دهد.

 • ·       ما تابستان گذشته دی ماریا را می خواستیم اما قانون FFP دست ما را بسته بود. (ناصرالخلیفه – فرانس پرس)

مالک PSG درست می گوید، دی ماریا تابستان پیش بسیار به پاریس نزدیک شده بود و حتی خود و خانواده اش فرانسه را به شهر همیشه بارانی و خاکستری منچستر ترجیح می دادند ولی همان شد که الخلیفه گفت. شاید این فصل یونایتد هم بدش نیاید تا دی ماریا را حتی با ضرر به PSG بفروشد تا بخشی از منابع مالی برای خرید گرِث بِیل از رئال مادرید تامین شود. (دیلی اکسپرس)

یونایتد برای خرید انخل دی ماریا 60 میلیون پوند که رکورد ترنسفر بریتانیاست، هزینه کرده است.

کریم بنزما را هم می خواهند. چرا که نه؟ شاید رویای مدیران PSG خرید کل بازیکنان تیم ملی فرانسه باشد. با توجه به اینکه اِدینسون کاوانی از پُست بازیش راضی نیست و امکان ترک تیم را دارد، بنزما خرید محتملی به نظر می رسد.

و خرید یک دروازبان بزرگ. چک یا یوریس؟ شاید معلوم شدن تکلیف ماندن یا رفتن ایکر کاسیاس از رئال و باقی ماندن داوید دخه آ در منچستر یا جایگزینی او با کاسیاس در مادرید، کلید حل این معما باشد یعنی مثلا خروج کاسیاس، رفتن دخه آ به مادرید، انتقال یوریس به یونایتد و آمدن چک به پاریس یا گزینه های دیگر.

با وجود همه ی این گمانه زنی ها، همانگونه که در ابتدای یادداشت گفتیم، PSG برای هر خرید بزرگی باید نخست بفروشد. اگر پوگبای 60-70 میلیونی را بخواهند، باید پاستوره، لاوِتزی و یا حتی تیاگو موتا را بفروشند. اگر دی ماریا را بخواهند، احتمالا لوکاس مورا باید برود و آمدن بنزما، رفتن کاوانی است.

به نظر می رسد تابستان داغی در پاریس خواهیم داشت با PSG مارکت.   

     
آی اسپورت
2015-05-07 13:08:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر