فهرست
گزارش روز: پرونده اسپانیایی های تاریخ سری آ؛ گاوبازهای روی چکمه
گزارش روز: پرونده اسپانیایی های تاریخ سری آ؛ گاوبازهای روی چکمه

گزارش روز: پرونده اسپانیایی های تاریخ سری آ؛ گاوبازهای روی چکمه

مهدی احمدی/ آی اسپورت

هنوز باور این برای مادریدی ها کمی دشوار است که موراتا در نیمه نهایی لیگ قهرمانان در تیم مقابل آنها قرار گرفته و گل هم زده. رئال مادرید و تیم های اسپانیایی برای اولین بار در تاریخ لیگ قهرمانان نبود که مقابل یک بازیکن اسپانیایی قرار می گرفتند اما بی تردید جز معدود دفعاتی بود که یک اسپانیایی در تیمی از ایتالیا مقابل هم وطنانش می درخشید. دو کشور ایتالیا و اسپانیا تا قبل از جنگ های صلیبی به لحاظ فرهنگی بسیار شبیه به هم بودند و امروزه کماکان در زبان، غذا و مواردی از این دست، نزدیک به هم هستند اما در فوتبال، معمولا بازیکنان دو کشور در دیگری جواب نمی دهند. با این حال شرایط در حال عوض شدن است.

 

 

سوارس که در سال 1961 از بارسا به اینتر پیوست

اولین و بهترین

در سال 1961، اینتر و ونتزیا دست به جیب شدند و دو بازیکن خوب از رئال مادرید و بارسلونا خریدند. به نوعی اولین اسپانیایی های سری آ. ونتزیا، خوان سانتیستبان از رئال مادرید (فاتح 4 دوره جام باشگاه ها) را جذب کرد و اینتر، لوئیس سوارز ستاره وقت بارسلونا و فاتح توپ طلای اروپا را گرفت. امروز اگر لوئیس سوارز فعلی بارسلونا به اینتر برود قطعا انتقال بزرگی محسوب می شود اما انتقال آن زمان آن لوئیس سوارز چیزی فراتر از این صحبت ها بود. اینتر با درخشش سوارز 3 بار سری آ و دو بار جام باشگاه ها را برد. او 12 فصل در ایتالیا بازی کرد (3 سال آخر با سامپدوریا) و جدا از آمارهای کماکان جذاب، سبک فوتبال هافبک های میانی ایتالیا را هم متحول کرد. سوارز کماکان بهترین اسپانیایی تاریخ سری آ هست و 53 نفری که بعد از او به این لیگ آمدند، در بهترین شرایط ادای او را هم در نیاوردند. لوئیس دل سول و خواکین پیرو دو نفر بعدی بودند که از اسپانیا به ایتالیا آمدند. پیرو در اینتر زیاد به میدان نرفت اما گل حساس و البته غیر قانونی که به لیورپول زد کماکان جز سیاه سفیدهای پر بیننده در سایت های اشتراک فیلم است. او در رم، بازوبند کاپیتانی را هم گرفت و بعد از خروج او، این بازوبند به دل سول رسید. از این 4 نفر، سوارز در 1973 بازنشست شد و پس از آن به مدت 15 سال، هیچ اسپانیایی در سری آ بازی نکرد.

 

 

رافائل مارتین وازکز که به عنوان بازیکن سال 1990 اسپانیا به تورینو پیوست

موج دوم

تا اواخر دهه 90، تنها 3 اسپانیایی دیگر به فوتبال ایتالیا آمدند. ویکتور مونیوز سرمربی فعلی اسپانیایی که آن زمان با عنوان ویکتور شناخته می شد و بعد از سپری کردن دوره ای موفق در بارسلونا، به سامپدوریا آمد. کم و بیش موفق بود و با آنها به دو فینال جام برندگان اروپا رسید (بار اول مقابل بارسلونا، تیم سابقش). یک سال بعد از او، ریکاردو گایگو از رئال مادرید به اودینزه رفت که موفق نبود. بدتر از او، رافائل مارتین وازکز، بازیکن سال 1990 اسپانیا بود که در همین سال به تورینو رفت و طی دو فصل در یکی از موفق ترین و پر ستاره ترین تورینوهای نیم قرن اخیر، جا نیفتاد و از ایتالیا رفت. با عملکرد این سه نفر، شکی که ایتالیایی ها درباره تناسب نداشتن بازی اسپانیایی ها با سبک فوتبال کشورشان داشتند به یقین تبدیل شد و تا اواخر دهه 90، بازیکن اسپانیایی نگرفتند.

 

 

ایوان الگرا و سزار گومز که اصلا روزهای خوبی را در رم نداشتند

دوره تبادل فرهنگی

تا 1997، طی 95 سال قدمت سری آ، 7 اسپانیایی در این لیگ بازی کردند و از 1997 تا امروز، طی 18 سال، 48 نفر. در اواخر دهه 1990، به یکباره ایتالیا و اسپانیا دست به یک رشته تبادل فرهنگی زدند. کاپلو به رئال مادرید آمد و در آنجا موفق شد. رانیری، معمار والنسیای نوین لقب گرفت. از جمع بازیکنان ایتالیا، ویری آقای گل لالیگا شد، پانوچی عضو مفیدی در رئال مادرید شد، آمدئو کاربونی در والنسیا، نیکولا برتی در آلاوس و از آن سمت، اسپانیا هم صادراتی به سمت کشور چکمه ای داشت. البته کماکان همگی بی کیفیت! دو نفر اول را رم گرفت که هر دو بسیار افتضاح بودند. ایوان الگرایی که جواب نداد و سزار گومز که به دلیل اشتباه تیم نقل و انتقالاتی باشگاه با پابلو پاز، بازیکن وقت زاراگوزا اشتباه گرفته شده بودند. دو نفر روی هم 11 بازی برای رم انجام دادند. در یکی از معدود روزهایی که هر دو در ترکیب تیم بودند، جالوروسی داربی را به لاتزیو ده نفره 3-1 باخت! سال بعد دو محصول دل شکسته لاماسیا (مدرسه فوتبال بارسلونا) یعنی گیرمو آمور و ایوان دلاپنیا به ترتیب به فیورنتینا و لاتزیو رفتند و کماکان خبری از درخشش نبود. میلان هم در شروع دهه 90 ریسک کرد و خوزه ماری و بعد از آن، ژاوی مورنو را از جمع اسپانیایی ها گرفت اما تجربه دلپسبی نبود. البته ماری به عنوان مهاجم ذخیره چند حرکت تأثیر گزار همانند گل به بارسلونا داشت. گواردیولا و مندیتا به عنوان بهترین هافبک وسط های اسپانیا نیز در زمانی تقریبا مشابه پا به ایتالیا گذاشتند و هر دو ناموفق بودند.

 

 


خوب های قرن بیست و یکم

فارق از 4 اسپانیایی که در دهه 60 به فوتبال ایتالیا آمدند، باقی صادرات به درد بخور آنها به سری آ، کماکان در فوتبال این کشور حاضر هستند. یوونتوس، تیم قهرمان این فصل با احتساب گل موراتا به رئال مادرید، 21 گل از دو اسپانیایی خود داشته. فرناندو یورنته که به تناوب با موراتا در ترکیب قرار می گیرد، قرار نبود بازیکن موفقی شود و همه پیشانی نوشت مورنو و ماری را برای او متصور بودند. همانگونه که برای موراتا، سرنوشتی شبیه به خاویر پورتیو پیش بینی می شد. جلوتر از آنها، فیورنتینا این فصل خوب از اسپانیایی ها استفاده کرده. خواکین در بال راست و در 33 سالگی همانند روز اول رقبا را سلاخی می کند. مارکوس آلونسو در دفاع چپ مهره قابل اتکاییست ولی از شانس بدش گزینه چهارم اسپانیا در آن پست نیز نمی تواند باشد. بالاتر از هر دوی این ها، بورخا والرو، دیگر محصول مدرسه فوتبال رئال مادرید هر چند به اندازه دو فصل اولش خوب نیست و ممکن است در تیم منتخب فصل قرار نگیرد (او فصل قبل در تیم فصل سری آ بود) اما کماکان بهترین پاسور خارجی سری آ هست. ناپولی هم 4 بازیکن اسپانیایی دارد. میچو اصلآ خوب نبوده، داوید لوپز در حال جا افتادن است و درباره کیفیت کایخون و آلبیول نمی توان بحثی وارد کرد. هر دو عالی بودند. سرمربی تیم هم اسپانیایی است (بنیتز). البته در اسپانیا سر نخواستن او دعواست! دیگر اسپانیایی موفق سری آ، دیگو لوپز است. 24 ساعت قبل از درخشش موراتا مقابل رئال مادرید، این هم تیمی سابق او کاری کرد میلانی که 89 دقیقه و 15 ثانیه ده نفره بود، بیش از 3 تا از ناپولی نخورد. او در کل فصل هم ستاره بود. شاید به عنوان برترین بازیکن فصل میلان هم انتخاب شود. غیر از او، دو دروازه بان اسپانیایی دیگر به سری آ آمدند که رینا متوسط بود اما آدان جز همان دسته فجایع اسپانیایی قرار می گیرد. در دست بالاترین شرایط از اسپانیایی تاریخ سری آ، 4 نفر اول (سوارز، سانتیستبان، دل سول، پیرو) و این 7 نفر (موراتا، یورنته، لوپز، آلبیول، بورخا، خواکین، آلونسو) فقط خوب بودند. 11 از 55 تا. یک پنجم.

  ۱  
آی اسپورت
2015-05-08 11:42:45
نظر دهید

۱ نظر
امیررضا
جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۵:۴۷
همین گزارش هاست که آی اسپورت رو از سایتای دیگه متمایز میکنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر