فهرست
نکته کلیدی دادکان: نقد لمپنیزم در حضورِ لمپن ها!
نکته کلیدی دادکان: نقد لمپنیزم در حضورِ لمپن ها!

نکته کلیدی دادکان: نقد لمپنیزم در حضورِ لمپن ها!

آی اسپورت- «لمپن وارداتی». این لقبِ عجیبی بود که وزیر ورزش و جوانان دولت روحانی، در جلسه این هفته اش به سرمربی محبوب تیم ملی ایران نسبت داد. البته که در همه این مدت، محمود گودرزی بزرگ ترین حامی کی روش نبود اما علیرغم همه اختلاف هایی که بین سرمربی پرتغالی و شخصِ وزیر وجود داشت، انتظار نمی رفت گودرزی با این ادبیات که بی تردید در شان هیچ وزیری نیستند به صحبت درباره مربی تیم ملی بپردازد. بخش «لمپن» دار صحبت های گودرزی، واکنش جالب محمد دادکان را به همراه آورد. او در گفتگوی ویژه خبری دیشب مدعی شد که وزیر ورزش در جمعی بر ضد لمپنیزم صحبت کرده که حداقل نیمی از حاضران اش، لمپن بوده اند!

مفهوم لمپنیزم اولین بار در آثار مارکس به صورت جدی مورد استفاده قرار گرفت. کلمه لمپن معمولا به گروهی اطلاق می شود که بدون خاستگاه ایدئولوژیک، به هرج و مرج های اجتماعی دامن می زنند و به جای کار و تولید، از راه چپاول دیگران زندگی شان را می گذرانند. در خوشبینانه ترین حالت، وزیر ورزش معنای دقیق این کلمه را نمی دانسته و آن را اشتباها برای «سازنده» یکی از بهترین تیم های ملی ایران در 10 سال اخیر به کار برده است.  مردِ اول ورزش ایران برای آشنایی با این مفهوم، فقط باید به چهره تعداد زیادی از حاضران جلسه اش نگاه می کرده است. آدم هایی که سال هاست خلق کردن و تولید را گذاشته اند کنار تا از راه نفرت پراکنی در لباس کارشناسی، ارتزاق کنند! در این برهه زمانی شاید به جای نگرانی برای لمپن های وارداتی، باید نگران افزایش بی رویه لمپن های داخلی باشیم. آن ها که  حالا در سال های خودکفایی لمپن، از فرط زیاد بودن، می توان به کشورهای دیگر صادرشان کرد.

  ۵  
آی اسپورت
2015-05-08 14:42:10
نظر دهید

۵ نظر
ناشناس
جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۵:۰۲
خود دادکان هم یه لنپن به تمام معناست.کسی که به حسن حبیبی لقب لمپن بده به قول فریادشیران خودش رییس لمپن هاست.
امیررضا
جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۶:۵۴
مقاله درجه یک. مخصوص خود ای اسپورت. مرسی از نگاه دقیق تون به اتفاقات روز فوتبال
مجید
جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۷:۵۸
به مفهوم واقعی کلمه کیف کردم! اگر گاهی این نوشته های آی اسپورت نبود براستی از دست همان لمپن ها که امروزه در لباس مربی گری باشگاه ها -یا به اصطلاح کارشناسان!!فوتبال میبینیم سکته میکردیم-----من به شرافتم سوگند میخورم این محمود (حیف به کلمه با شکوه وزیر) 2 تا تحلیل اوضاع حوزه کنونی اش را بلد نیست ؟ به یک دلیل ساده مگر میشود بی خود و بی جهت بیایی در حوزه خودتت بحران درست کنی؟؟ او خودش میداند چه جوری استاد دانشگاه !!!!! شده و همون جوری هم وزیر !!!شده
حمیدرضا
جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۲۰:۱۷
زنده باد آنتی لمپنیسم.
-
شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۰۳:۰۱
جالبه این توضیح در مورد واژه ی لمپن رو خود وزیر داده بود.
شما از خودش کپی میکنید بعد میگید شاید معنیشو نمیدونه!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر