فهرست
اتحادی دوباره در ساعات ناامیدی
اتحادی دوباره در ساعات ناامیدی

اتحادی دوباره در ساعات ناامیدی

آی‌اسپورت – در یک چشم به هم زدن شرم و یاس جای خودش را به شادی و شوری دیوانه‌وار داد. البته معنای عمیق‌تر فرار بزرگ آلمان در سوچی در روزهای آینده مشخص خواهد شد، اما ضربه رعدآسای تونی کروس مدافع عنوان قهرمانی را از حذف از دور گروهی نجات داد و شاگردان یوگی لو را در موقعیتی به نسبت مناسب برای صعود به دور بعد قرار داد.

فقط یک ضربه از هافبک رئال مادرید کافی بود که آلمانی‌ها، به عنوان یک تیم فوتبال و یک ملت، یک بار دیگر شور و شوق و اتحادی که آخرین بار بعد از گل ماریو گوتزه در فینال چهار سال پیش تجربه کرده بودند را با تمام وجود در آغوش بگیرند، حسی که انگار یک قرن از آن می‌گذشت.

هیچکس آمادگی رویارویی با چنین درامی در چنین مرحله‌ای از جام را نداشت. اما هیچ حسی شیرین‌تر از پیروزی با گل ثانیه‌های آخر نیست، به خصوص برای تیمی که 12 دقیقه آخر بازی را 10 نفره بازی کرده. توماس مولر این لحظه را چنین شاعرانه توصیف کرد: «پروانه‌ها به پرواز درآمدند.»

اندکی به راست، به چپ، بالا یا پایین می‌توانست سنگین‌ترین بار انتقادات را بر سر کروس فرو بریزد. متس هوملز از کنار زمین فریاد می‌کشید: «سانتر کن! سانتر کن!» اما هافبک مادرید مثل همیشه با قواعد خودش بازی کرد و در ناامیدترینِ ساعات منجی تیمش شد. این گل برای خود کروس هم حکم رستگاری داشت، چرا که خود او بود که با اشتباهش منجر به ضدحمله سوئدی‌ها برای گل اول بازی شد. همچنین نمایش کروس در شکست مقابل مکزیک هم با انتقادات زیادی روبرو شده بود.

اگر ضربه کروس درون دروازه سوئد قرار نمی‌گرفت، همه شروع به انتقاد از هم درباره همه چیز می‌کردند و شکاف رختکن آلمان که شایعات زیادی درباره‌اش به گوش می‌رسید بدل به امری عینی می‌شد. لشگری از "فوتبالیست‌های اصیل" آلمانی، بازیکنانی از جنس ماریو بازلر و اشتفان افنبرگ هم دید مثبتی به این تیم و ستاره‌هایش نداشتند، ستاره‌هایی که از نظر آن‌ها بیشتر دنبال جمع کردن فالوئرهای بیشتر در شبکه‌های اجتماعی بودند تا ارتباط انسانی با هوادارانشان.

پس بی‌دلیل نبود که کروس بعد از این شب بزرگ با لحنی تلخ مصاحبه کرد و گفت: «حس من این بود که خیلی‌ها در آلمان دوست داشتند ما حذف شویم. ولی ما اجازه نمی‌دهیم آن‌ها به این سادگی به خواسته‌شان برسند.» کروس البته در ادامه توضیح داد روی سخش با کارشناسان و مطبوعات بوده، نه هواداران.

تنها یک برد در دور گروهی جام جهانی قطعا برای بازگرداندن فضای مثبت به جامعه فوتبال آلمان کافی نخواهد بود، اما ضربه درجه یک کروس آن‌ها را از سقوط به تلخی و تاریکی‌ای ژرف فعلا نجات داد. آلمانی‌ها حالا یک بار دیگر به یاد می‌آورند که شادی و اتحاد هنوز ممکن است، هرچند لحظه‌ای و مقطعی.

۳    
آی اسپورت
2018-06-24 16:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر