فهرست
نگاهی به تاریخ بازگشت‌ها در فوتبال اروپایی؛ پپ برمی‌گردد؟
نگاهی به تاریخ بازگشت‌ها در فوتبال اروپایی؛ پپ برمی‌گردد؟

نگاهی به تاریخ بازگشت‌ها در فوتبال اروپایی؛ پپ برمی‌گردد؟

بایرن مونیخ فرداشب در حالی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا میزبان بارسلونا است که می خواهد غیرممکن را ممکن کند و شکست 3 بر صفر مقابل بارسا در بازی رفت را جبران کند. اما در آستانه این بازی نگاهی داریم به تاریخ بازگشت های اروپایی. بایرن در حالی باید بارسا را شکست دهد که به غیر از انگیزه کم بازیکنان به خاطر شکست های اخیر و روحیه بد آن ها، مصدومان زیاد این تیم هم دیلیل برای سخت بودن کارشان است. اما در طول سال های گذشته تورنمنت های اروپایی شاهد بازگشت هایی بوده اند.
 

 لیگ قهرمانان در تاریخ برگزاری اش شاهد بازی های چشم گیری بوده است. اما یکی از دیدنی ترین آن ها بازی لیدز یونایتد مقابل اشتوتگارت در فصل 93-1992 یکی از جذاب ترین آن هاست. اشتوتگارت در دیدار رفت در آلمان شروعی توفانی داشت و 3 بر صفر بازی را به پایان برد. نتیجه خوبی بود و ژرمن ها خوشحال بودند که صعودشان قطعی شده است. اما با درخشش گری اسپید و اریک کانتونا تیم میزبان موفق شد در بازی برگشت 4 بر یک به پیروزی برسد. قانون گل زده در خانه حریف می گفت که لیدز حذف شده است. اما در بازی برگشت اشتوتگارت چهارمین بازیکن خارجی را وارد زمین کرد و این خلاف مقررات بود. طبق قوانین تورنمنت هر تیم اجازه داشت تنها 3 بازیکن خارجی داشته باشد. نتیجه بازی 3 بر صفر به زود لیدز اعلام شد. یوفا تشخیص داد که یک بازی پلی آف باید تیم صعود کننده را مشخص کند و اشتوتگارت 2 بر یک شکست خورد.
35 سال قبل از آن، شالکه تبدیل به اولین تیمی شد که با وجود شکست با 3 گل در دیدار رفت، توانست به دور بعدی صعود کند. آن هم در مصاف با کا به دانمارک. باشگاه آلمانی در دیدار رفت در آگوست سال 1958 با نتیجه 3 بر صفر شکست خورد. تمامی گل ها هم در نیمه اول بازی زده شد. خیلی از کارشناسان فوتبال آن زمان دیگر شانسی برای شالکه قائل نبودند. اما شالکه موفق شد در دیدار بازگشت 5 بر 2 به برتری برسد. در آن زمان هنوز قانون گل زده در خانه حریف و ضربات پنالتی وجود نداشت و بازی سوم برگزار می شد. در دیدار سوم که در زمینی بی طرف برگزار می شد کا به دانمارک 3 بر یک شکست خورد.

 پیروزی لیورپول در لیگ قهرمانان 05-2004 یکی از به یادماندنی ترین رقابت های تاریخ  اروپا است. بازگشت با 3 گل در نیمه دوم در استانبول که میلان را از تیم برنده به بازنده تبدیل کرد. یک گل از پائولو مالدینی و دو گل از هرنان کرسپو تیم آنچلوتی را 3 بر صفر پیش انداخته بود و مسیر موفقیت را برای آن ها هموار کرده بود. اما راقا بنیتس احتمالا بین دو نیمه حرفی به بازیکنان زده که به این شکل آن ها را تحریک کرده است. لیورپولی ها در نیمه دوم در 7 دقیقه 3 گل زدند. 90 دقیقه تمام شد. وقت های اضافی به پایان رسیدند و لیورپول در یکی از دراماتیک ترین ضربات پنالتی به برتری رسید. در آن زمان آندری شوشنکو یک پنالتی تاثیر گذار را از دست داد. شاید بتوان گفت که بعد از این بازی هیچ فینالی به این اندازه دراماتیک نبوده است.
رئال مادرید، قهرمان 6 دوره رقابت های اروپایی در فصل 76-1975 به مصاف دربی کاونتی رفته بود و به نظر همه چیز مرتب بود. اما هواداران این تیم زمانی شوکه شدند که تیم انگلیسی در بازی رفت به برتری رسید. چارلی جورج هت تریک کرد و 2 گل از 3 گلش را از روی نقطه پنالتی زد. دربی کاونتی به برتری 4 بر یک رسید. رئال در آن زمان شانس اول صعود در بازی با دربی بود. در بازی برگشت مارتینز در دقیقه 3 برای رئال گل زد تا نیمه اول به همین نتیجه به پایان برسد. بلافاصله بعد از شروع نیمه دوم دوباره رئال به گل رسید.  مارتینز در دقیقه 51 گل دوم را هم زد. اما در دقیقه 62 جورج گل زد و امید را به دربی کاونتی بازگرداند. اما سانتیانا دو گل دیگر زد و نتیجه را 4 بر یک کرد. اما این پایان کار نبود. پیری در دقیقه 83 از روی نقطه پنالتی گل پنجم را زد.

 
30 سال بعد رئال مادرید با ترکیب تمام ستاره اش در رقابت های اروپایی شرکت کرده بود. ترکیبی شامل زیدان، فیگو و رونالدو. بازی یک چهارم نهایی فصل 04-2003 مقابل موناکو.  نتیجه 4 بر یک بود و فرناندو مورینتس در دقیقه 83 برای موناکو گل زد و نتیجه را 4 بر 2 کرد. گلی که شاید تا قبل از بازی برگشت خیلی بی اهمیت به نظر می رسید. اما در بازی برگشت موناکو قهرمان سال 2002 را شوکه کرد و به برتری 3 بر یک رسید. یکی دیگر از بازگشت های جالب که البته تا حدودی پس زمینه سیاسی هم داشت بازی دینامو برلین ووردربرمن، دو تیم از آلمان شرقیو آلمان غربی در فصل 89-1988 بود. دینامو در بازی رفت با گل های آندریاس توم، توماس  دول و فرانک پاستور 3 بر صفر به برتری رسیده بود. در بازی برگشت اما تیم آلمان غربی شکستش را جبران کرد. مایکل کوتزوپ در نیمه اول برای وردربرمن گل زد. اما این پایان کار نبود و 4 گل دیگر از هرمان، ریدل، بورگزمولر و شاف زده شد تا وردربرمن 5 بر صفر حریفش را نابود کند.


 از زمانی که لیگ قهرمانان اروپا شکل گرفته دپورتیوو لاکرونیا است. در فصل 04-2003، لاکرونیا در دیدار رفت با این که از حریفش پیش افتاده بود، در سن سیرو 4 بر یک شکست خورد. در حالی که حداقل یک برد 3 بر صفر نیاز بود تا لاکرونیا صعود کند، کسی برای تیم اسپانیایی شانسی قائل نبود. اما اشتباه می کردند و لاکرونیا در دیدار برگشت 4 بر صفر به برتری  رسید. شاید برای بازی روز سه شنبه بارسلونا تیمی باشد که شانس بیشتری برای صعود نسبت به بایرن دارد. اما 29 سال قبل اوضاع فرق داشت. آبی و اناری ها در نیمه نهایی مقابل گوتبورگ 3 بر صفر شکست خورده بودند. اما در نیوکمپ معجزه ای اتفاق افتاد که قهرمانش پیچی آلونسو بود. او هت تریک کرد و بازی به پنالتی کشید. رولاند نیلسون فقط باید پنالتی اش را گل می کرد تا تیم صعود کننده گوتبورگ باشد. اما او پنالتی اش را از دست داد و در نهایت بارسا با نتیجه 5 بر 4 در ضربات پنالتی به برتری رسید.
 


کد خبر: 9404
 
 
     
آی اسپورت
2015-05-12 14:18:17
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر