فهرست
گزارش فیفا از فوتبال ترکیه؛ جنگ تاکتیکی در ساحل دریای سیاه
گزارش فیفا از فوتبال ترکیه؛ جنگ تاکتیکی در ساحل دریای سیاه

گزارش فیفا از فوتبال ترکیه؛ جنگ تاکتیکی در ساحل دریای سیاه

اتفاق غیر قابل باور رخ داده است. راننده ی تاکسی ما هیچ ایده ای ندارد کجا باید برود. روی پدال ترمز می فشارد و در کنار خاکی جاده، ماشین را نگه می دارد. مردی که صنایع دستی می فروشد آن جا ایستاده و با شک و تردید به ماشین می نگرد. ما در صندلی عقب ماشین کمی متعجبیم. آیا راننده تاکسی های استانبول باید در مورد آدرس از دیگران سئوال کنند ؟ تصویر همیشگی از راننده های سیگار به لب در تاکسی های زرد که با همه ی مسیر ها آشنایی دارند در استانبول نیز درست است، و آن ها به اطلاعاتشان افتخار می کنند. اما استانبول خانه ی 15 میلیون نفر است. تنها شهر در جهان که در دو قاره قرار دارد، آسیا و اروپا. سفر از غربی ترین نقطه ی استانبول به شرقی ترین نقطه ی آن در حدود 100 کیلومتر به طول می انجامد. به عنوان یک خارجی با انتظارات فراوان، نباید این نکته را فراموش کنید.
 
حالا در بخش آسیایی هستیم، در زمین های شمال شرق استانبول. جایی که گوسفندان برای چراندن می روند و مردم برای استراحت. در تابستان این جا یک بهشت واقعیست. اما در نوامبر ( پاییز )، علارغم دمای 20 درجه مانند شهر ارواح می ماند. بسیاری از رستوران ها تعطیل هستند و میز های کثیف از چمن ها کوتاه تر به نظر می رسند. پشت سر ما یک مزرعه دار آتش روشن کرده. آیا واقعا اینجا همان مکانیست که باید فاتح تریم را ملاقات کنیم ؟ یعنی درست آمده ایم ؟ مردی با لباس کار به تاکسی ما نزدیک می شود. ماسکش را بر می دارد و می گوید که کمپ جدید تمرینی تیم ملی آن طرف تر است. راننده ی تاکسی شیشه را بالا می کشد و حرکت می کند.
 
تمرین در کنار دریای سیاه
 
کمی آن طرف تر. به نظر می رسد در بدترین حالت چند دقیقه راه باشد. ساعت را نگاه می کنیم و کمی آرام می شویم. دیر رسیدن نه تنها بی ادبیست، بلکه در مصاحبه، کسانی که دیر می رسند را در موقعیت ضعف قرار می دهد. فاتح تریم را فردی عصبی و خشمناک تصور می کنیم. حتی اگر بهانه ی معتبری مانند ترافیک استانبول داشته باشید، باز هم باید بترسید. حتما او در جواب می گوید شما چیزی را می دانید که من نمی دانم.
 
فاتح تریم مدت ها پیش بیشترین بازی ملی را در ترکیه داشت. اما زمان زیادی از آن گذشته است. در سال 1973 او با تیم زادگاهش دمیراسپور به لیگ برتر صعود کرد و بعد از آن دو فصل را در استانبول با گالاتاسرای سپری کرد. حتی آن زمان هم او شخصیت مهیجی داشت. تنها با 34 سال سن، مربیگری را با آنکارا آغاز کرد. سپس در دهه 90 به گالاتاسرای و تیم ملی ترکیه رفت. او دوران بسیار موفقی را رقم زد. ترکیه را برای اولین بار در تاریخ این کشور به یورو 96 رساند. با گالاتاسرای نیز 6 بار قهرمان ترکیه شد و جام یوفا را نیز فتح کرد.
 
اما با تمام موفقیت ها، تریم همیشه یک مربی غیر قابل پیش بینی و نا مطمئن به حساب آمده. تند مزاجی او یکی از دلایل این امر است. این تند مزاجی برای او بازی ها را می برد و جام ها را فتح می کند، اما در کنارش منجر به شکست و تحقیر نیز می شود. او سال قبل از گالاتاسرای اخراج شد.
 

 
تاکسی از کنار یک تراکتور خراب عبور می کند و سرانجام ما را به ریوا حسن دوگان می رساند. این نام رسمی کمپ جدید و مجهز فدراسیون ترکیه است. این کمپ دارای هتل، رستوران، سالن های کنفرانس، سالن های بدنسازی و زمین های چمن است. این کمپ محل گرد آمدن بهترین بازیکنان ترکیه قبل از بازی های ملیست. مانند بازی های خانگی برابر برزیل و قزاقستان. برنامه هایی برای ارتقای بیشتر کمپ و خراب کردن ساختمان های قدیمی وجود دارد. نمای این کمپ واقعا آدم را تحت تاثیر قرار می دهد. بعد از 30 دقیقه عبور از یک منطقه ی چوبی به یک شهرک قدیمی ماهیگیری می رسیم. شنیده ایم در این ساحل در کنار دریای سیاه رستوران های فوق العاده ای قرار دارند.
 
فاتح تریم چند دقیقه زود تر از قرار ظاهر می شود. او کت و شلوار معمولش را نپوشیده. یک ژاکت تمرینی قرمز با پرچم ترکیه روی سینه اش به تن دارد. او می خندد و آرام به نظر می رسد. آیا خطر از بیخ گوشمان گذشت ؟
 
" آلمان برای ما یک کشور مهم محسوب می شود. "
 
فاتح تریم، احساسات چقدر برای شما اهمیت دارند ؟
 
بدون احساسات به هیچ موفقیتی نمی رسیدم. احساسات بخش مهمی از دوران حرفه ای من بوده اند. بدون احساسات شما فاقد قدرت هستید. به اعتقاد من، مهم تر آن است که بدانید چطور باید احساسات خود را کنترل کنید. هواداران در یک لحظه ممکن است شما را تشویق کنند و 30 ثانیه بعد، به شما ناسزا بگویند. مربیان و بازیکنان باید با این مسائل کنار بیایند.
 
شما با جنب و جوش و تحرک زیاد خودتان در کنار زمین معروف هستید. در روز های جوانی به عنوان یک مدافع آخر، به همین اندازه پر سر و صدا بودید ؟
 
{ می خندد } بگذارید اینطور بگویم: وقتی 23 سالم بود یکی از اعضای کلیدی تیم ملی بودم. از رهبر بودن لذت می برم.
 
وقتی به 27 سال دوران حرفه ای مربیگری خودتان می نگرید، چه احساسی پیدا می کنید ؟
 
حس بسیار خوبی پیدا می کنم. پیروزی ها و موفقیت از هر چیز دیگری مهم تر اند. مسلما من اشتباهاتی داشته ام، درست مانند هر شخص دیگری. اما مهم این است که از اشتباهات درس بگیرید. من همیشه خودم بوده ام. فاتح تریم به عنوان یک انسان با فاتح تریم به عنوان یک مربی هیچ تفاوتی ندارند.
 
از کدام اشتباهات خودتان پشیمان هستید ؟
 
بعضی اوقات اتفاقاتی می افتند که بعدا از آن ها پشیمان می شوید. اما برای من آن ها به گذشته تعلق دارند. در لحظه آنی همه فکر می کنند کاری که انجام می دهند درست است.
 
تا چه اندازه انسان پرشوری هستید ؟
 
فکر می کنم به اندازه ی کافی. شور و حرارت تا جایی که تاثیر منفی نگذارند مهم هستند. شور بیش از اندازه می تواند منجر به تجربیات ناخوشایندی شود.
 
بسیاری از هواداران ترکی در حال حاضر ناراضی هستند. فوتبال ترکیه در روند ناکامی قرار دارد ؟
 
می توان گفت که فوتبال ما ثبات ندارد، مانند بسیاری دیگر از مسائل داخلی کشور ما. باید روی این موضوع کار کنیم. با یک جمعیت 80 میلیونی، ترکیه پتانسیل بالایی دارد. اما در حال حاضر کمبود های زیادی متوجه ماست. مشکلات مالی باشگاه ها باید حل شود. هواداران بیشتری باید به ورزشگاه ها بکشانیم. و باید استعداد های جوانی را که می توان پرورش داد کشف کنیم. دقیقا به همین دلیل است که این جا هستم. به عنوان سرمربی تیم ملی برای رشد در این حوزه ها با فدراسیون فوتبال و کل کشور احساس مسئولیت می کنم. نقش سرمربی تنها بخشی از شغل من است. این یکی از دلایلیست که من دوباره این پست را قبول کردم. فدراسیون از من می خواست که تغییراتی را رقم بزنم.
 
اگر ترکیه دوباره به یورو راه پیدا نکند چه خواهد شد ؟
 
هنوز مشخص نیست، ممکن است تمام بازی های باقیمانده را ببریم. اما اگر صعود هم نکنیم پایان دنیا نیست. باید با آن کنار بیاییم. من این جا هستم تا تیمی را بسازم که می تواند به هر تورنمنتی راه پیدا کند. رسیدن به این هدف به زمان نیاز دارد.
 
رابطه ی شما با آلمان چگونه است ؟
 
رابطه ای خوب. همیشه از سفر به آلمان لذت می برم. آن جا دوستانی مانند سپ پیونتک دارم که مدت ها در کنارش کار کردم. به طور کلی آلمان برای ترکیه یک کشور مهم محسوب می شود.
 
بسیاری از بازیکنان دو ملیتی در حالی که پدر و مادر ترکی دارند، ترجیح می دهند برای آلمان بازی کنند. چگونه با این موقعیت ها کنار می آیید ؟
 
من احترام می گذارم و درک می کنم که این تصمیم آسان نیست. اگر یک ترک می خواهد برای سرزمین مادریش بازی کند، آن موقع به گرمی ازش استقبال خواهیم کرد. بسیار مهم است که به چهار میلیون ترک خارج از کشور، حس خانه را بدهیم.
 
زمانی که سرمربی فیورنتینا و میلان بودید، برای مدت طولانی در خارج از ترکیه زندگی کردید. ایتالیا برای شما چه جایگاهی دارد ؟
 
من عاشق این کشور هستم. یک جورایی خانه دومم است. شاید به این دلیل که با همسر و فرزاندنم آن جا زندگی کردم. این یک پیوند ایجاد می کند. شاید روزی به آن جا بازگردم کسی چه می داند !
 
هنوز به آدانا، شهری که در آن بزرگ شدید سر می زنید ؟
 
بله زیاد. پدر و مادر و فامیل هایم هنوز آن جا زندگی می کنند. اخیرا برای 1000 تاجر در آدانا سخنرانی کردم.
 
سخنرانیتان در ارتباط با فوتبال بود ؟
 
نه، در مورد رهبر بودن حرف زدم.
 

نام
فاتح تریم
مکان و تاریخ تولد
آدانا، 4 سپتامبر 1953
باشگاه های دوران بازیگری
آدانا دمیراسپور، گالاتاسرای
باشگاه های دوران مربیگری
آنکاراگوسو، گزتپه ازمیر، ترکیه، گالاتاسرای، فیورنتینا، آث میلان
افتخارات
6 بار قهرمان ترکیه
2 بار قهرمان جام حذفی ترکیه
قهرمان جام یوفا
حضور در نیمه نهایی یورو 2008
 
ما در استانبول، یک فنجان چای و گپ دوستانه ؟ با تمام احترام، از این همه آرام بودن او کمی متعجب شده ایم.
 
تریم آرام
 
در حال حاضر تریم سومین دوره ی حضورش روی نیمکت ترکیه را تجربه می کند. بزرگترین موفقیت او رساندن ترکیه به نیمه نهایی یورو 2008 بود. اما بعد از یک شروع ناامید کننده در دور مقدماتی یورو 2016، سئوالات زیادی برای همه ایجاد شده است. آیا ترکیه در وضعیت نابسامانی قرار دارد ؟ دفعه بعدی که ترکیه در یک تورنمنت معتبر حاضر می شود کی خواهد بود ؟ چرا تریم بازنشستگی را رد کرد ؟
 
تریم توضیح می دهد:" اگر ترکیه من را به عنوان سرمربی تیم ملی بخواهد، این یک مسئله شرافت است. شما نمی توانید به راحتی آن را رد کنید. خیلی ها فکر می کنند من فقط به دنبال امتیاز ها و جام هستم. اما من می خواهم کار مهمی را انجام دهم. به تمام بازیکنان نگاه می کنم. این خود یک موفقیت به حساب می آید. هنوز راه زیادی تا صعود به یورو باقی مانده. و اگر هم نتوانستیم صعود کنیم، دنیا به پایان نمی رسد. باید با آن کنار بیاییم. مردم باید صبور باشند. صبر در زندگی مهم است. موفقیت در زمان مناسبش خواهد رسید."
 
چه فاکتور هایی یک تیم قدرتمند در تورنمنت ها را می سازد ؟
 
صبر بدون شک یکی از لازمه هاست. اما هر کسی شخصیت فوق العاده احساسی ندارد. چرا شما همیشه اینقدر احساساتی هستید آقای تریم ؟ آیا شور و حرارت شما تبدیل به یک مانع شده ؟ کاری بوده که از انجام آن در گذشته پشیمان باشید ؟
 
او پاسخ می دهد :" احساسات و شور در هر کاری که در زندگی انجام می دهید مهم هستند. فکر می کنید یک معمار بدون شور و احساس اثری را خلق می کند ؟ من شغلم را با تمام جنبه های خوب و بدش عاشقانه دوست دارم. به طور کلی در هر کاری که انجام می دهم احساساتی ام. بدون شک از تمام اشتباهاتم پشیمانم. اما موقعیت های متفاوت نیازمند تصمیم گیری هستند. و در آن لحظه خاص، تصمیم گیری بر اساس برداشت و حرارت شماست.  این چیز خوبیست."
 
با جریان زندگی حرکت کن. این یکی از ضرب المثل های معروف در کشور ترکیه به حساب می آید.
 
یک تیم قدرتمند در تورنمنت
 
تاریخ تیم ملی ترکیه بسیار جالب توجه است. آن ها تنها 5 بار به تورنمنت های بین المللی صعود کرده اند. 3 بار به یورو و2 بار به جام جهانی. با این وجود دو بار به نیمه نهایی ها رسیده اند و یک بار نیز در یک چهارم نهایی حذف شدند. این یعنی آن ها تنها دو بار از مرحله ی گروهی حذف شده اند. این بسیار فراتر از یک عملکرد معمولی است و نشان می دهد ترکیه ذهنیت یک تیم قدرتمند برای تورنمنت ها را دارد.
 
هیچ مربی در دنیا در مرحله گروهی دوست ندارد با آلمان روبرو شود. علارغم اعتباری بسیار متفاوت نسبت به آلمان، هر مربی با ترک ها نیز دوست ندارد روبرو شود. چه فاکتور هایی یک تیم قدرتمند برای تورنمنت ها را می سازد ؟ فوتبال ترکیه چه خصوصیات مثبت و منفی جدا نشدنی از خود دارد ؟
 
بعد از 3 ساعت صحبت با فاتح تریم، تاکسی ما را به یک زمین چمن مصنوعی در سواحل بوسپوروس می برد. خوشبختانه راننده این راه را بلد است. آب های درخشان از نور ماه، بازتابی از یک مسجد را نشان می دهند. تیم نوجوانان یاووسلیم این جا تمرین می کند. این باشگاه حرفه ای نیست و هدف اصلیش پرورش نوجوانان 11 تا 17 سال قبل از حرفه ای شدن آن هاست. بازیکنان باشگاه به نظر با استعداد می آیند اما قطعا خودشان نمی توانستند به فوتبال حرفه ای راه پیدا کنند. مسئولان باشگاه ان ها را در فوتبال های خیابانی کشف کرده اند.
 

 
احساسات مانعی برای کار ؟
 
دور زمین حصار بندی شده. از پشت فنس ها او را صدا می زنیم. به ما می گوید :" زمین را دور بزنید و از آن سمت وارد شوید. چیز هایی را به شما خواهم گفت." بیشتر کنجکاو شدیم
.
بازیکنان وارد زمین شدند و بلافاصله تمرین را آغاز کردند. در همه جای دنیا، وقتی چند نفر تمرین را تماشا می کنند، تلاش بازیکنان بیشتر می شود. مربی تیم می گوید:" ما زمین را با یک باشگاه دیگر استفاده می کنیم. نمی توان گفت که وضعیت ایده آل است. دوست دارم حمایت خیلی بیشتری از فوتبال نوجوانان در ترکیه ببینم. بسیاری از مردم فقط به فکر خودشان هستند. اما کار کردن با نوجوان ها از نظر من فوق العاده لذت بخش است." او از گوشی هوشمندش به عنوان تایمر استفاده می کند. چند قدم بر می دارد، سوت می زند و دوباره به ما می پیوندد.
 
از او درباره عدم ثبات در فوتبال ترکیه پرسیدیم. او ادامه می دهد:" می شود گفت این عادیست که ترکیه در جام جهانی سوم می شود و بعد از آن 12 سال به جام جهانی صعود نمی کند. دو دلیل اصلی وجود دارد. اول، ما با دستاورد های گذشته ارضا می شویم و از تلاش دست بر می داریم. دوم، ما در کنترل احساسات خودمان مشکل داریم. بعضی اوقات مسائل از دستمان خارج می شوند و این کار را برای بردن یک مسابقه سخت می کند. ما همیشه احساسی عمل می کنیم."
 
مسئله شرافت
 
ترکیه با داشتن 8 همسایه در وضعیت اقتصادی خوبی به سر می برد. استانبول یک شهر فوق العاده زیباست که از نظر جذب توریست نیز بسیار معروف است. با این وجود فوتبال آن ها در رکود به سر می برد. گالاتاسرای با بازیکنان معروف و امید های زیادی پا به لیگ قهرمانان امسال گذاشت، اما عملکرد آن ها در مرحله  گروهی چیزی فراتر از فاجعه بوده. " تپه ی آزاد " در بشیکتاش می تواند نشانه ای باشد برای این که فوتبال ترکیه می تواند از پیشرفت اقتصاد سود ببرد. این تپه نامش را از گذشته گرفته. زمانی که هواداران بشیکتاش می توانستند بدون پرداخت بلیط و ورود به ورزشگاه، از روی این تپه بازی تیمشان را تماشا کنند. ورزشگاه خانگی بشیکتاش بسیار معروف و ترسناک است. یک بار در بازی برابر لیورپول، جمعیت حاضر در ورزشگاه دیوار صوتی برابر با 132 دسی بل تولید کردند! در حال حاضر در آن منطقه، 200 کارگر در حال ساختن ورزشگاه جدید بشیکتاش هستند. ورزشگاهی که قرار است تا بهار امسال آماده شود. مردی 60 ساله به ما گفت:" من همیشه به این جا می آیم و وضعیت ساخت ورزشگاه را دنبال می کنم. نمی خواهم بگویم بیش از اندازه هیجان زده ام اما نسبت به آینده ی این باشگاه مطمئنم. همانطور که می توانید ببینید، این ورزشگاه فوق العاده زیبا خواهد بود. این یک بازسازی برای بشیکتاش، استانبول و کل ترکیه است."
هواداران مشتاق 3 تیم بزرگ استانبول، که نفرتشان بسیار زبانزد است، قابلیت کنار گذاشتن تفاوت ها را دارند. یک مسئله مهم ملی، هواداران گالاتاسرای، فنرباغجه و بشیکتاش را در سال 2013 گرد هم آورد تا در کنار هم در میدان تاکسیم، یک صف واحد را تشکیل دهند. مرگ شخصیت های فوتبالی مانند مرگ رییس بشیکتاش در تابستان گذشته، حتی توسط هواداران رقیب نیز مورد احترام و عزت بود. در قلب محله بشیکتاش، جایی که کبابی معروف سورتلر از مهمانان به خوبی پذیرایی می کند، هواداران بشیکتاش بنر هایی را به افتخار پرزیدنت قبلیشان آویزان کرده اند. افتخار، احساس و شور هیچ وقت از ترکیه دور نمی شود. چه در فوتبال و چه در زندگی.
 

 
پیشگو چه می گوید ؟
 
در یک محله ی قدیمی و با جریان زندگی مردم قدم می زنیم. قطاری قدیمی از پشت سر مردی سیبیل دار و کلاه به سر که در کنار خیابان نشسته و در حال صحبت چای می نوشد عبور می کند. نور چشمک زن قرمز و سبز نشان می دهد که وقت فال قهوه است. ما هم اسممان را در لیست انتظار وارد می کنیم و قهوه ی ترک می نوشیم. خانم های زیادی در حال رفت و آمد هستند. قهوه ی خودمان را می نوشیم و 90 دقیقه کامل منتظر می مانیم. بالاخره نوبت ما فرا رسید. تورکان پیشگو می گوید که به تمام سئوالاتمان پاسخ خواهد داد.
 
ترکیه به یورو 2016 راه پیدا خواهد کرد ؟
 
بله. تیم بعد از شروع ناامید کننده خودش را جمع و جور خواهد کرد و سال آینده بازی های زیادی را خواهد برد.
 
فاتح تریم فرد مناسبی برای هدایت ترکیه است ؟
 
بله او فرد مناسب است.
 
ترکیه به جام جهانی 2018 صعود خواهد کرد ؟
 
این بیش از اندازه دور است که بخواهم پیش بینی کنم. { یک ورق را بر می گرداند }. اما فوتبال ترکیه در مسیر درست قرار دارد.

 
مجله فیفا / مترجم:  احمدرضا تدریسی پارسا مقدم – تحریریه ایفکا
     
آی اسپورت
2015-05-12 15:16:36
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر