فهرست
گل رونالدو، گاوبازی کاستا، موشک دیمارکو
گل رونالدو، گاوبازی کاستا، موشک دیمارکو

گل رونالدو، گاوبازی کاستا، موشک دیمارکو

آی‌اسپورت – اولین گل کریستیانو رونالدو برای یوونتوس دقیقا وقتی از راه رسید که برنامه‌ریزی شده بود. با اینکه هواداران یووه از ماه جولای منتظر چنین اتفاقی بودند، اما رونالدو در چهارمین بازی‌اش برای بانوی پیر تورین و با 28اُمین ضربه‌اش به اولین گل فصلش رسید، یعنی دقیقا مثل شروعش در فصل گذشته برای رئال مادرید.

قطعا هیچکس به این فکر نمی‌کرد و گل نزدن‌های رونالدو قرار است تا ابد ادامه پیدا کند، اما خود او هم اعتراف کرد اندکی نگران گل اولش بوده، نکته‌ای که در نمایشش هم مشخص بود. رونالدو گل اولش برای یووه را از فاصله 30 سانتیمتری دروازه ساسوئولو زد، اما گل دومش شوتی عالی با پای چپ در ضدحمله‌ای سریع بود که نشان از بالاتر رفتن اعتماد به نفسش داشت.

رونالدو جلسات بدن‌سازی‌اش را در چند هفته اخیر افزایش داده بود و از فرناندو سانتوس، مربی پرتغال هم خواسته بود برای بازی‌های ملی او را دعوت نکند تا فرصت بیشتری برای خو گرفتن با محیط جدیدش پیدا کند: «من واقعا می‌خواستم گل بزنم چون احساس می‌کردم نگرانی‌ای کلی در حال پیش آمدن است. از وقتی از مادرید به یوونتوس نقل مکان کردم انتظارات زیادی ازم می‌رفته.»

حالا که گل اول زده شد دیگر نیازی نیست بیش از این ازش حرف بزنیم. رونالدو گل‌های بیشتری برای یوونتوس در آینده خواهد زد، ولی مسلما رویای او برای پیوستن به جمع بیانکونری پیروزی 1-2 مقابل ساسوئولو نبوده. او بالافاصله بعد از این بازی در فکر جدال چهارشنبه شب در چمپیونز لیگ مقابل والنسیا بود: «چمپیونز لیگ خانه من است... جامی که از همه بیشتر دوستش دارم.»

اما اگر مسئله گل اول رونالدو برای یوونتوس نبود، این بازی قطعا جور دیگری گزارش می‌شد، بازی‌ای که در آن داگلاس کاستا ابتدا با آرنج و بعد با پیشانی خودش به صورت فدریکو دی فرانچسکو ضربه زد و بعد به سویش آب دهان پرتاب کرد. دنیلیه چیفی، داور بازی، به شکلی غیر قابل توضیح بابت دو حرکت اول به کاستا فقط کارت زرد داد، اما بعد از تف او به صورت دی فرانچسکو، وار وارد عمل شد و در نهایت وینگر برزیلی یوونتوس کارت قرمز گرفت.

کاستا بدین ترتیب حداقل با سه جلسه محرومیت مواجه خواهد شد، یعنی او بازی مقابل ناپولی، آخر این ماه را هم از دست خواهد داد. کاستا بعد از بازی به هیچ وجه دنبال توجیه رفتارش نبود و فقط در شبکه‌های اجتماعی از همه عذرخواهی کرد و امیدوار بود هواداران یوونتوس این حرکت را به عنوان لغزشی لحظه‌ای و جدا از شخصیت کلی‌اش بپذیرند. مکس الگری هم بعد از بازی رفتار کاستا را محکوم کرد و گفت دی فرانچسکو هر چه هم که به او گفته باشد زمین فوتبال جای گاوبازی نیست.

اما واقعا انصاف نیست تمام توجه‌مان در این هفته سری آ را معطوف به وقایعی که در تورین گذشت کنیم. این هفته گل از فاصله 30 سانتیمتری داشتیم، و البته گل از فاصله 30 متری هم داشتیم. فدریکو دیمارکو همیشه رویای گل زدن در سن سیرو را داشته. او که تمام مراحل آکادمی اینتر را پشت سر گذاشته، از زیر 11 ساله‌ها تا زیر 19 ساله‌ها، همیشه چه در پست دفاع چپ، چه بال چپ، قدرت خودش در شوت‌های از راه دور را نشان داده بود. تا اینکه بالاخره دیمارکو این هفته به آرزویش رسید و در سن سیرو گل زد.

ضربه بیرون پای او به قدری پیچ داشت و ارتفاعش تغییر کرد که هیچ شانسی برای دروازه‌بان باقی نگذاشت: «انگار داشتم این صحنه را با تصویر آهسته نگاه می‌کردم. انگار توپ هرگز قرار نبود به دروازه برسد. اما بعد یکهو دیدم که توپ در حال گل شدن است و بعدش واقعا یادم نمی‌آید چه اتفاقی افتاد.» اتفاقی که افتاد این بود که دیمارکو پیراهنش را در آورد و با زانو روی چمن سن سیرو لیز خورد، در حالیکه 60 هزار هوادار اینتر با خشم او را نگاه می‌کردند. چرا؟ چون دیمارکو این تابستان به صورت قرضی از جمع نراتزوری به پارما پیوسته بود.

گلی که دیمارکو زد باعث شد پارما برای اولین بار در بازگشت به سری آ طعم شیرین پیروزی را بچشد و اینتر برای دومین بار در تنها چهار هفته ابتدایی شکست بخورد. اینتر به واقع شروعی فاجعه‌بار در این فصل داشته. لوچانو اسپالتی غیر از لوکا مودریچ، تمام بازیکنانی که می‌خواست را در تابستان خرید تا خیلی‌ها نراتزوری را رقیب اصلی یوونتوس در این فصل بدانند. اما خلاقیت پایین خط میانی آن‌ها باعث شده تا همین حالا در شروع راه اینتر هشت امتیاز از مدافع عنوان قهرمانی عقب بیفتد.

البته اسپالتی مشخصا نیمی از حواسش هم متوجه بازی چمپیونز لیگ امشب مقابل تاتنهام بود، چون مائورو ایکاردی و متئو پولیتانو را در ترکیب اصلی قرار نداده بود. اما این عادتی خطرناک و تکراری برای اینتر شده، اینکه به نظر می‌رسد در بعضی بازی‌ها، مقابل تیم‌های کوچک‌تر خودشان را از پیش برنده می‌دانند.

آیا اسپالتی می‌توانند سر و سامانی به وضعیت تیمش در آستانه بازگشت آن‌ها به چمپیونز لیگ بدهد؟ سوال کلیدی‌تر برای مدیران باشگاه اما اینجاست که آیا این تیم با مربی‌ای که همین یک ماه پیش قراردادش را تا سال 2021 و با حقوق 4.5 میلیون یورو در سال تمدید کردند، در مسیر درستی حرکت می‌کند یا نه.

۲    
آی اسپورت
2018-09-18 11:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر