فهرست
یادداشت: بوفون و کاسیاس؛ اسطوره‌هایِ نسلِ ما
یادداشت: بوفون و کاسیاس؛ اسطوره‌هایِ نسلِ ما

یادداشت: بوفون و کاسیاس؛ اسطوره‌هایِ نسلِ ما

آدام بیت
 
جیجی بوفون و ایکر کاسیاس بیش از یک دهه بهترین دروازه‌بان‌هایِ جهان بوده‌اند، هر دو قهرمانِ جامِ جهانی شده‌اند و هر دو جزوِ اسطوره‌هایِ نسلِ ما بوده‌اند. حالا بوفون 37 ساله است و کاسیاس 34 ساله. اما اگر بخواهیم این دو ستاره را باهم مقایسه کنیم به چه نتیجه‌ای خواهیم رسید؟
 
آمار و افتخارات
 
کاسیاس 161 بازی ملی دارد و بوفون 147 تا. هر دو رکورددارِ بازیِ ملی برایِ اسپانیا و ایتالیا هستند. بوفون سالی 2006 قهرمانِ جهان شد و کاسیاس سالِ 2010. در هر دو تورنمنت، دو دروازه‌بان جایزه‌یِ دستکشِ طلایی را بردند و به عنوانِ بهترین در پستِ خودشان انتخاب شدند. در رده‌یِ باشگاهی بوفون با یوونتوس 8 بار قهرمانِ سریِ آ شده است. اگرچه دوتا از این قهرمانی‌ها به خاطرِ رسواییِ کالچوپولی از بیانکونری گرفته شد، اما بوفون بازهم از کاسیاس که 5 لا لیگا برده، از این منظر بالاتر قرار می‌گیرد. بوفون و کاسیاس رویِ هم 285 بازی در چمپیونز لیگ دارند. کاسیاس 3 بار قهرمانِ این تورنمنت شده، اما بوفون فقط با پارما یک بار قهرمانِ جام یوفا شده است.
 
درباره‌یِ هم چه می‌گویند؟
 
بوفون: «من ایکر را خیلی تحسین می‌کنم. حتی با این اتفاقاتی که برایش دارد می‌افتد، به نظرم از همیشه آماده‌تر است. واکنشِ او به مسائلِ حاشیه‌ای، به عنوانِ یک مرد واقعا عالی بود و واقعا برام عجیبه که رویِ نیمکت می‌بینمش.» (سالِ 2013)
 
کاسیاس: «بوفون نهایت احترام و تحسین را از نظرِ من دارد. اون برایِ دروازه‌بان‌هایِ جوون‌تر از خودش مثلِ من، همیشه یک الگو بوده، همیشه هممون میخواستیم مثلِ اون بشیم. رابطه‌یِ ما خیلی خوبه و هروقت همدیگر را می‌بینیم کلی لذت می‌بریم.»
 
نظرِ پیتر شیلتون
 
درسته که دینو زوف گفته کاسیاس همیشه از بوفون بهتر بوده، پیتر شیلتون، رکورددارِ بازیِ ملی برایِ انگلیس چنین نظری ندارد: «بوفون همیشه دروازه‌بانِ محبوبِ من بوده. آمارش به تنهایی بزرگی‌اش را نشون میده. این همه بازیِ ملی برایِ دروازه‌بانی که از هرنظر کامله. کاسیاس هم آمارِ عالی‌ای داره، اما این جامِ جهانی آخر براش خوب نبود. ولی خب حالا به ترکیبِ اصلی رئال برگشته. صحبت‌هایِ زیادی است که رئال دنبالِ یک دروازه‌بانِ دیگه میگرده و اینکه کاسیاس به اندازه‌یِ کافی خوب نیست. اما به نظرم تجربه‌یِ کاسیاس و نمایش‌هایش در بازی‌هایِ بزرگ خیلی برایِ رئال مهمه. اون تحتِ فشارِ بازی‌هایِ بزرگ خیلی آرومه. ولی شاید اشتباهاتش نسبت به دورانِ اوجش کم بیشتر شده. بوفون در هوا بهتر از کاسیاس است. البته هر دو جامِ جهانی بردند و از نظرِ من این بالاترین نقطه است. در نهایت باید بگم با توجه به فرمِ کنونیِ دروازه‌بان‌هایِ دنیا، بوفون برایِ من بین سه‌تایِ اول است، اما کاسیاس نه. کاسیاس، خب بینِ شش‌تایِ اول است.»
جدال امشبِ سنگربانانِ یوونتوس و رئال مادرید شاید آخرین فرصتِ رویاروییِ این دو اسطوره در چنین سطحی باشد. 
     
آی اسپورت
2015-05-13 12:40:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر