فهرست
گزارش ویژه: ابهام ۷۰ میلیارد تومانی در سازمان لیگ برتر!
گزارش ویژه: ابهام ۷۰ میلیارد تومانی در سازمان لیگ برتر!

گزارش ویژه: ابهام ۷۰ میلیارد تومانی در سازمان لیگ برتر!

تنها ۴ روز دیگر بازیهای لیگ برتر تمام می شود در حالی که به اعتراف امیر عابدینی، شرکت ایران نوین، اسپانسر سازمان لیگ تنها ۲۲ میلیارد تومان از ۶۰ میلیارد تعهدش را پرداخت کرده است.
۳۸ میلیارد تومان تعهد اسپانسر روی هوا! 
عابدینی که یکی از اعضای هیات رئیسه سازمان لیگ است، در گفت و گو با سایت کاپ، سایت منتسب به سازمان لیگ و مهدی تاج گفته است:« شرکت ایران نوین که به عنوان اسپانسر قرارداد میدانی را سال گذشته با ما طی کرد با مشکلاتی روبه رو شد و شکایتی علیه ما طراحی می کند و حق هم با او است. زیرا یکسری نهادهای نظارتی نامه هایی را دادند که سبب برخورد سیستم بانکی با این قرارداد شد و مشکل بزرگی برای این شرکت به وجود آمد. قرار شد یک هیات سه نفره بنشینند و با این شرکت مسائل را حل و فصل کنند. این اعضا همان گروهی هستند که قبلا هم بودند. مشکل این است که می گویند ما متضرر شده ایم و ضرر و زیان ما را بدهید. ما ۲۲ میلیارد گرفته ایم و آنها از ما ضرر و زیان می خواهند.»
تاج(یک سال پیش): ضمانت بانکی گرفته ایم و مشکلی پیش نمی آید! 
افشاگری امیر عابدینی در حالی است که مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ پیش از این در مدعی شده بود که رقم دریافتی این سازمان از شرکت ایران نوین ۲۴ میلیارد تومان است:« ما ضمانت بسیار قوی در این زمینه گرفته‌ایم. در همین ابتدا ۲۴ میلیارد نقد دریافت کردیم و فکر نمی‌کنم شرکتی ۲۴ میلیارد بدهد و بعد از آن سایر موارد را رعایت نکند. ضمانت بانکی هم از آنها گرفته‌ایم و آنها با تبلیغات و مسائل دیگر بیگانه نیستند.» او این حرفها را اول اردیبهشت ماه سال ۹۳ در جمع خبرنگاران گفته بود، درست دقایقی بعد از آنکه اعلام شد شرکت ایران نوین برنده مزایده تبلیغات محیطی لیگ شده است. طبق گفته تاج این شرکت متعهد شده بود که در مدت ۲ سال ۱۶۰ میلیارد تومان پرداخت کند. تردید در مورد درستی ادعای ایران نوین از همان روزهای اول وجود داشت، با این حال تاج و همکارانش در سازمان لیگ مدعی بودند علاوه بر ۲۴ میلیارد تومان نقد، ضمانت بانکی معتبر هم گرفته اند و مشکلی پیش نخواهد آمد.
ارقام متناقض 
طولی نکشید که مشخص شد برخلاف ادعای تاج، رقمی که شرکت ایران نوین به سازمان لیگ داده کمتر از ۲۴ میلیارد تومان است. تاج در چند مصاحبه متناقض از رقم های دیگری  حرف زد؛ ۱۳ میلیارد تومان، ۱۳ بعلاوه ۴ میلیارد تومان و ... محمد رضا ساکت، مشاور عالی و مدیر بازاریابی سازمان لیگ روز ۱۲ دی ماه سال ۹۳ در گفت و گو با سایت این سازمان به صراحت اعلام کرد که شرکت ایران نوین فقط ۱۵ میلیارد تومان پول پرداخت کرده است:« ما ضمانت بسیار قوی در این زمینه گرفته‌ایم. در همین ابتدا ۲۴ میلیارد نقد دریافت کردیم و فکر نمی‌کنم شرکتی ۲۴ میلیارد بدهد و بعد از آن سایر موارد را رعایت نکند. ضمانت بانکی هم از آنها گرفته‌ایم و آنها با تبلیغات و مسائل دیگر بیگانه نیستند.» ماهها بعد از همه آن مصاحبه های متناقض، حالا عابدینی پرده از اتفاقات عجیبی بر می دارد. نزدیک به دو سوم از پولی که قرار بوده به باشگاهها پرداخت شود، وصول نشده است. بسیاری از تیم ها، مطالبات بازیکنانشان را به تعویق انداخته اند به امید اینکه بالاخره پول سازمان لیگ خواهد رسید.
 درآمد ۶۰۹۰ کجا رفت؟ 
اما این ۶۰ میلیارد تومان که حالا طبق گفته عابدنی ۳۸ میلیارد تومانش ممکن است هیچ گاه وصول نشود، تنها بخشی از درآمدی بوده که تاج و همکارانش وعده داده بودند. رئیس سازمان لیگ روز ۲۳ دی ماه ۹۳ در مراسم رونمایی از سامانه پیامکی ۶۰۹۰، مدعی شده بود که این سامانه سالیانه بین ۱۴ تا ۵۰ میلیارد تومان درآمد برای باشگاهها خواهد داشت! مهدی تاج البته پس از ماجراهایی که بر سر حق پخش پیش آمد مدعی شد برای فصل جاری نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان حق پخش تلویزیونی به فوتبال داده شود:« مبلغ قرارداد قبلی ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود که با افزایش ۳۰ درصدی در واقع عدد قابل ملاحظه‌ای به حق پخش فوتبال اضافه شده است. حالا هم بیشتر بحث لایحه بودجه و حقوق شناخته شده فوتبال در میان است و به دنبال درآمد فوتبال بودیم که این کار صورت گرفته است.» او این حرفها را روز ۱۱ آبان ماه ۹۳ در گفت و گو با تسنیم زده بود.
فقط یک سوم از ۱۰۰ میلیارد تومان 
به این ترتیب طبق ادعای مهدی تاج، درآمد سازمان لیگ در فصل جاری نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان باشد. اما واقعا چقدر از این پول وصول شده است؟ اگر شده به حساب چه کسی رفته؟ چه اندازه از این پولها به باشگاهها رسیده است؟ ممکن است تاج و دوستانش به بهانه های مختلف از مشکلات بر راه وصول بخشی از این پولها حرف بزنند، اگر این طور است، مسئول عدم وصول این پولها کیست؟
چرا تاج استعفا نمی دهد؟ 
شواهد نشان می دهد حتی یک سوم از این ۱۰۰ میلیارد تومان هم دست فوتبال را نگرفته، در چنین شرایطی آیا اشتباه است اگر کسی بگوید تاج و همکارانش در انجام مسئولیتی که به عهده گرفته اند ناتوان بوده اند؟ آیا اشتباه است اگر از ایشان خواسته شود به خاطر این ناتوانی استعفا بدهند؟ سوال مهم تر این است: چرا کسی از آقای تاج نمی خواهد در مورد این مسائل و ارقام شفاف حرف بزند؟ آیا اصلا امکان شفافیت وجود دارد؟
شعار ورزش پاک چه شد آقای وزیر؟
وزیر ورزش که کارش را در وزارتخانه با شعار "ورزش پاک و معرفتی" آغاز کرد، از آنچه در سازمان لیگ می گذرد اطلاع دارد؟ اگر اطلاع دارد لطفا بیاید و برای تنویر افکار عمومی توضیح دهد چه اتفاقی پشت پرده افتاده که فوتبال ایران در این وانفسای بی پولی، بیش از دو سوم از درآمدش را از دست داده است. در غیر این صورت راهکارش برای شفاف شدن این ماجراها چیست؟ برای سال بعد چه کار می کنید؟ اسپانسری که از ۶۰ میلیارد تومان فقط ۲۲ میلیارد تومان را داده، با تعهد ۱۰۰ میلیارد تومانی سال بعدا چه خواهد کرد؟ ابتدای همین سال وزارت ورزش تاکید کرد که برای شفاف شدن فضای فوتبال، باشگاهها باید قرارداد تمام بازیکنان و مربیانش را شفاف اعلام کنند. اینکه ارقامی که منتشر شد، واقعی بود یا ساختگی، بماند. حالا وقت آن است وزارت ورزش از سازمان لیگ بخواهد خودش هم شفاف باشد و متن قرارداد با اسپانسر و درآمدهای اش را منتشر کند. درآمدهایی که باید به حساب باشگاهها می رفته است.
سازمان لیگ به بازیکنان طلبکار جواب می دهد؟
تازه ترین حرفهای امیر عابدینی در گفت و گو با سایت کاپ که نزدیک به مهدی تاج است ناامید کننده است:« قرار نیست ما یک شرکت را نابود کنیم و بگوییم به خاطر تعهداتی که داشته این اتفاق افتاده است." این حرف چه معنایی دارد؟ آیا سازمان لیگ پذیرفته که نمی تواند بیشتر از همین ۲۲ میلیارد تومان از شرکت ایران نوین بگیرد؟ آیا آقای تاج و آقای عابدینی و آقای ساکت می توانند به همین راحتی از حقوق باشگاهها چشم پوشی کنند؟ تکلیف بازیکنانی که هر روز یقه مدیران باشگاهها را می گیرند و دنبال طلبهایشان هستند، چه می شود؟ آیا آقای تاج و همکارانشان می توانند این بازیکنان را قانع کنند که که چون "قرار نیست ما یک شرکت را نابود کنیم" شما از طلبهایتان بگذرید؟ اگر فکر می کنند این بهانه خوبی است، لطفا اعلام کنند تا از فردا بازیکنان بروند دفتر سازمان لیگ و یکی یکی توجیه شوند!
اتفاقاتی که در سازمان لیگ افتاده از دو حالت خارج نیست. یا این ماجراها پشت پرده ای دارد که مدیران این سازمان به دلایلی نامعلوم نمی خواهند آشکار شود، یا واقعیت همین است که در ظاهر می بینیم. اینکه همه آنها وعده ها فقط حرف بوده و در عمل مدیران سازمان لیگ توانایی تحقق وعده هایشان را نداشته اند.
حالت سومی وجود ندارد. ممکن است آقای تاج بگوید اسپانسر سازمان لیگ به تعهداتش عمل نکرده، چون ۳ هفته از بازیهای لیگ پخش نشده. اما آیا حق تبلیغات محیطی آن ۳ هفته ۳۸ میلیارد تومان بوده و تبلیغات محیطی ۲۷ هفته دیگر فقط ۲۲ میلیارد تومان؟
     
آی اسپورت
2015-05-13 15:25:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر