فهرست
یادداشت: برلین؛ سرنوشتِ بوفون و پیرلو و یووه
یادداشت: برلین؛ سرنوشتِ بوفون و پیرلو و یووه

یادداشت: برلین؛ سرنوشتِ بوفون و پیرلو و یووه

جیمز هورن‌کاسل
 
یوونتوس بعد از 12 سال بازهم با شکست دادنِ رئالِ مادرید به فینالِ چمپیونز لیگ رسید. شاید واقعا سرنوشتِ آن‌ها همین بوده. در فوتبال نباید این نکات ریز و به هم تنیده را به راحتی کنار گذاشت، چون ممکن است موجب ایجادِ باوری در تیم و بازیکنان بشود و همان باور راهِ پیروزی را برایشان باز کند. مثلا قهرمانیِ 2012 چلسی را به یاد بیاورید.
در مقاطعی از بازیِ چهارشنبه شب به نظر می‌رسید شانسِ کیلینی و یوونتوس به آخرش رسیده است. اما بعد از آن خطایِ پنالتی رویِ خامس رودریگس، یکبار دیگر دیدیم که خدایانِ فوتبال کیلینی را دوست دارند. نه لیز خوردنش مقابلِ دورتموند و نه خطایی که رویِ جفری کوندوگبیایِ موناکو کرد و نه پنالتیِ کریس رونالدو؛ در نهایت هیچکدام از این وقایع مانعِ صعودِ یوونتوس به فینال نشدند.
«من ژنرال‌هایِ خوب زیاد دارم.» این را ناپلئون گفته: «اما یک ژنرالِ خوش‌شانس هم لازم دارم.» آنتونیو کونته جزوِ همان ژنرال‌هایِ خوب بود، اما آلگری انگار هر دو است. به هرحال بخت و اقبال همیشه سروقتِ آدم‌هایِ شجاع می‌آید. اینکه آلگری سیستمِ 2-1-3-4 خودش را حفظ کرد و به 2-5-3 رویِ نیاورد تا امکانِ قرار دادنِ پل پوگبا در ترکیبِ اصلی را پیدا کند، نشان می‌داد او قصد ندارد تنها دفاع کند و برایِ گل زدن به برنابئو آمده است. ایده‌یِ اصلی این بود که تیم تعادلش را حفظ کند، مثلِ کاری که در بازیِ برگشت مقابلِ دورتموند کرد. آلگری آنجا هم می‌خواست با زدنِ یک گل، برتریِ 2-1 در بازیِ رفت را حفظ کند. نتیجه این شد که یووه در ایدونا پارک سه گل زد!
از سویِ دیگر همانطور که انتظار می‌رفت رئال با بازگشت به سیستمِ 3-3-4 و با قرار گرفتن راموس در خط دفاعی، بهتر از بازیِ رفت بازی کرد. اما نبودِ لوکا مودریچ بالانسِ همیشگی در خطِ میانی را ازشان گرفته بود. با این حال بازگشتِ بی.بی.سی کنارِ هم رئال را با فرصت‌هایِ خوبِ گلزنی مواجه می‌کرد و اگر تصمیم‌گیری کریس رونالدو در آن ضدِ حمله‌یِ برق‌آسا بهتر بود و اگر بوفون در دروازه‌یِ یوونتوس قرار نداشت، احتمالا رئال در همان نیمه‌یِ اول کار را تمام می‌کرد. این در حالی بود که تبس، ستاره‌یِ یووه در بازیِ قبلی اصلا در جریانِ بازی قرار نمی‌گرفت.
اینکه یوونتوس در نیمه‌یِ اول گل خورد از جهتی به سودشان شد. چون اگر در نیمه‌یِ دوم گل می‌خوردند این فرصت را نداشتند که بین دو نیمه شوک‌اش را برطرف کنند، به نقاطِ ضعفشان پی ببرند و تصحیحش کنند. برایی همین بود که کیلینی جوری نیمه‌یِ دوم را شروع کرد که انگار هیچ اشتباهی مرتکب نشده. پوگبا هم بسیار با دقت‌تر از نیمه‌یِ اول بازی می‌کرد و در نهایت با ضربه‌یی سرِ خودش موراتا را در موقعیتِ گلِ مساوی قرار داد.
اگر به سرنوشت اعتقاد داشته باشید، چیزی که یوونتوسی‌ها قطعا الان بهش باور دارند، این نتیجه اجتناب ناپذیر بود. درست مثلِ مورینتسی که سالِ 2004 تیمِ سابقش را حذف کرد، این بار نوبتِ موراتا بود که با زدن دو گل در دو بازی کابوسِ تیمِ سابقش بشود. موراتا هم مثلِ پوگبا تنها 22 سالش است. انرژی و شورِ جوانیِ این دو کنارِ فریادهایِ بوفونِ با تجربه که انگار مقابلِ سیاهی و مرگ نور می‌جنگید، فرمولی برنده برایِ یوونتوس ساخت.
یوونتوس در این بازی هم موفق شد رکوردِ 100 درصد صعودش بعد از پیروزیِ 2-1 در بازی رفت (اتفاقی که 13 بار تا حالا رخ داده) را حفظ کند. اما آمارِ مهمِ این بازی چیزِ دیگری بود. بازیکنانِ یوونتوس در این فصل از چمپیونز لیگ متوسطِ 113 کیلومتر در هر بازی دویده‌اند. این آمار را با 109 کیلومترِ رئال مقایسه کنید تا ببینید یووه چقدر پرتلاش و پرفشار بازی کرده. تازه بعد از آغازِ دورِ حذفی آمارِ یووه به 116 کیلومتر در هر 90 دقیقه رسیده و رئال به 108 کیلومتر سقوط کرده است. یووه این نوع فوتبال را مدیون تمریناتِ اضافه‌یِ زمستانیِ آلگری است.
حالا یوونتوس با کسبِ حدودِ 100 میلیون یورو از حقِ پخشِ تلویزیونی بازی‌هایش در چمپیونز لیگ، به فینال رسیده است. با این حال هنوز کمتر کسی فکر می‌کند که آن‌ها موفق بشوند از پسِ بارسا در فینال بر بیایند. حتی پائولو روسی قبل از بازیِ دیشب گفته بود یووه مقابل رئال هم شکستِ سنگینی خواهد خورد. اما خودِ آلگری با کاپیتانِ سابقش در میلان، ماسیمو آمبروزینی، موافق است: «بارسا را در تک بازی راحت‌تر می‌شود برد تا رفت و برگشت.»
درسته یوونتوس مسی و نیمار و سوارس را ندارد، اما آنچه دارد، سرنوشت است و سرنوشت فعلا برایِ آن‌ها نوشته شده است.   
  ۲  
آی اسپورت
2015-05-14 11:03:13
نظر دهید

۲ نظر
گتاب سیتی وچون
پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۱:۰۸
عجب جمله ای:درسته یوونتوس مسی و نیمار و سوارس را ندارد، اما آنچه دارد، سرنوشت است و سرنوشت فعلا برایِ آن‌ها نوشته شده است.
-
پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۳:۲۵
به همین خیال باشند،، چنان شکستی از بارسلونا بخورند که هیچ‌وقت یادشون نره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر