فهرست
پیش‌بازی هفته پایانی لیگ برتر؛ دو فینال و یک دربی!
پیش‌بازی هفته پایانی لیگ برتر؛ دو فینال و یک دربی!

پیش‌بازی هفته پایانی لیگ برتر؛ دو فینال و یک دربی!

در هفته پایانی لیگ برتر تلاش سه تیم تراکتورسازی، نفت تهران و سپاهان برای قهرمانی و بالا بردن جام چهاردهم از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است و هیچ کدام از تیم های حاضر در مثلث قهرمانی حاضر نیستند جام را به حریفان واگذار کنند. در هفته پایانی لیگ در انتهای جدول هم دیدارهای فینال گونه برای بقا در لیگ برتر برگزار می شود؛ جایی که ملوان، راه آهن، استقلال خوزستان و پیکان جدالی نفس گیر و حساس را برگزار خواهند کرد و این مربع سقوط باید برای گریز از وداع با لیگ رقابتی تمام عیار را به نمایش درآورند. این هفته دربی 80 پایتخت هم بدون حساسیت های جدولی و تنها با جنبه های حیثیتی برگزار می شود و سرخابی ها هیچ کدام نمی خواهند ناکامی مضاعفی را در لیگ چهاردهم با شکست مقابل رقیب سنتی تجربه کنند.
 
تراکتورسازی- نفت؛ رویای نخستین قهرمانی تونی و منصوریان در لیگ جدال تراکتورسازان و نفت تهران، اوج هیجان لیگ چهاردهم است؛ نبرد اندیشه های تونی و منصوریان برای فتح نخستین جام قهرمانی لیگ برتر. تراکتورسازی میزبان پس از اینکه در لیگ‌های یازدهم و دوازدهم نایب قهرمان شد و فصل گذشته جام حذفی را تصاحب کرد، در این فصل سودای فتح نخستین جام قهرمانی در لیگ برتر ایران را دارد. این تیم تبریزی در روزی که قطعا ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز  لبریز از تماشاگران پرشور تبریزی خواهد شد ، از امتیاز میزبانی می‌تواند بهترین استفاده را برای یک برد شیرین و قهرمان شدن ببرد. شاگردان تونی اولیویرا که در این هفته که سه تیم شانس قهرمانی دارند، اگر برابر نفت تهران پیروز شوند بدون در نظر گرفتن نتیجه بازی سپاهان، جشن قهرمانی را در تبریز برپا خواهند کرد اما تساوی این بازی درصورت برد سپاهان جام را به اصفهان می‌برد تا سومین نایب قهرمانی این تیم تبریزی رقم بخورد. در مقابل نفتی‌ها که فینالیست جام حذفی و یکی از دو نماینده ایران در جمع ۱۶ تیم برتر آسیا هستند، در حالی برابر میزبان خود و تماشاگران تبریزی به میدان خواهند رفت که تنها در صورت پیروزی جام قهرمانی را بالای سر خواهند برد و اگر امتیازی در این بازی از دست بدهند، شاید نایب قهرمان هم نشوند. این تیم تهرانی که تنها تیم فصل جاری لیگ ایران است که می‌تواند هم قهرمان لیگ و هم قهرمان جام حذفی شود، برای رسیدن به این هدف تنها باید بازی بزرگ تبریز را ببرد؛ آیا این کار بزرگ از عهده شاگردان علیرضا منصوریان بر می‌آید و آنها پیشرفت چشمگیر دو، سه سال اخیر خود را با قهرمانی کامل خواهند کرد؟

سپاهان - سایپا؛ خیز زردها برای پنجمین جام مقابل آقا معلم سومین تیمی که مدعی قهرمانی در لیگ برتر امسال بوده که در هفته های پایانی آرام و بی سر و صدا خودش را بالا کشید و حالا یک پای قهرمانی محسوب می شود، سپاهان اصفهان است؛ آنها برای رسیدن به پنجمین قهرمانی خود در لیگ برتر باید در دو میدان پیروز شوند، ابتدا سایپا را در خانه مغلوب کنند زیرا کسب هر نتیجه‌ای به غیر از پیروزی مانع قهرمانی شاگردان فرکی می‌شود. پس از این پیروزی آنها باید چشم به بازی تبریز بدوزند و منتظر تساوی فینال لیگ باشند، به همین دلیل اگر تراکتور یا نفت برنده این بازی بزرگ باشند، حسرت قهرمانی بر دل زردپوشان اصفهانی باقی خواهد ماند.البته میهمان آنها تیم سایپایی است که هفته پیش یک بازی جوانمردانه را مقابل استقلال خوزستان انجام داد و با بردن این تیم فوتبال پاک را رعایت کرد و حالا آنها باید در اصفهان هم باتمام قوابه میدان بروند تا با ارائه بازی جوانمردانه، اجازه دهند قهرمان لیگ در مستطیل سبز مشخص شود.سپاهان که هفته پیش با بردن نفت مسجد سلیمان خود را آسیایی و نفتی‌ها را به دسته اول فرستاد، در صورتی‌که در این بازی نتیجه هم نگیرند، سال آینده و بعد از یک سال دوری می‌توانند در آسیا به میدان بروند و مدیران این باشگاه این مسئله را می‌توانند جزو افتخارات مدیریتی خود قرار دهند.

استقلال- پرسپولیس؛ حکم اخراج قلعه نویی در دست برانکو دربی، همیشه دربی است. با همان حساسیت ها و کری خوانی های همیشگی حتی در روزی که این مسابقه حساسیت های جدولی نداشته باشد. دربی پایتخت همیشه برای هواداران حساس است حتی اگر همانند این بازی نتیجه آن چندان برای دو تیم مهم نباشد زیرا سرخابی‌ها نه شانس قهرمانی و آسیایی شدن دارند و نه در خطر سقوط هستند اما در این شرایط هم هر دو تیم یک هدف بیشتر ندارند و آن پیروزی است.استقلال که هفته پیش در ورزشگاه آزادی با نتیجه ۴ بر یک مغلوب تراکتورسازی شد و اندک شانس آسیایی شدن را هم از دست داد، در آخرین بازی فصل اگر بتواند پرسپولیس را ببرد شاید بتواند بخشی از تلخی‌ ناکامی‌های اخیر را از ذهن هوادارانش دور کند، خصوصا اینکه امیر قلعه‌نویی برای ماندن روی صندلی داغ سرمربیگری این تیم نیاز مبرمی به شکست دادن پرسپولیس دارد؛ مربی‌ای که بازی رفت را به حمید درخشان باخت و اگر این بازی را هم ببازد، محترمانه‌ترین کار خداحافظی‌اش از استقلال است.در سوی دیگر میدان پرسپولیس قرار دارد که یک فصل پرحاشیه و پرنوسان را پشت سر گذاشت و می‌خواهد با پیروزی شیرین برابر استقلال به پایان برساند. سرخپوشان که با حضور برانکو تا حدودی به آرامش رسیده‌اند، پیش از دیدار بزرگ و حیاتی خود برابر الهلال باید در این بازی حیثیتی هم به پیروزی برسند؛ حتی اگر نفرات مطرحی را در اختیار نداشته باشند. این پیروزی از یک سو روحیه آنها را برای موفقیت برابر الهلال افزایش می‌دهد و از سوی دیگر شاید آنها را در پایان این لیگ، به رده هشتم برساند. در این مسابقه که آغاز بخش دیدارهای هفته سی‌ام لیگ برتر است، این احتمال هم وجود دارد که دو تیم با تساوی زمین بازی را ترک کنند. اتفاقی که ضررهای کمتری را برای آنها به همراه دارد خصوصا پرسپولیس که در آستانه یک بازی مهم باشگاهی و ملی قرار دارد.

پیکان تهران - استقلال خوزستان؛ جنگ صمد و ویسی برای بقا شکست در بازی جنجالی مقابل راه‌آهن، پیکان را به رده پانزدهم فرستاد تا پس از نفت مسجد سلیمان دومین گزینه سقوط به لیگ دسته اول لقب بگیرد. شاگردان مرفاوی که در نیم فصل دوم هنوز بردی را تجربه نکرده‌اند و همین طور ۱۷ هفته است در هیچ مسابقه‌ای به برتری نرسیده‌اند، امروز اگر می‌خواهند در لیگ برتر بمانند، در کنار پیروزی در فینال قعر نشینان مقابل استقلال خوزستان باید منتظر نتایج تیم‌های دیگر هم باشیم.
در این مسابقه که دو تیم استقلال خوزستان و پیکان برای بقا می‌جنگند اگر برنده‌ای نداشته باشد، شاید هر دو تیم سقوط کنند. البته پیکان به صورت مستقیم و استقلال خوزستان با رفتن به دیدار پلی‌آف.استقلال خوزستان که هفته پیش در خانه سایپا مغلوب شد، باید برای بقا این مسابقه را ببرد و منتظر ناکامی ملوان یا راه آهن باشد تا فصل آینده را هم در لیگ برتر بماند. البته عبدالله ویسی سرمربی آبی‌پوشان اهوازی که در سال‌های پیش یک بار با هدایت نه چندان خوبش یکی از عوامل سقوط پیکان به دسته اول بود، آیا در این بازی با ناکام گذاشتن این تیم تهرانی دوباره آنها را به دست اول می‌فرستد و یا با شکست خوردن، زمینه ساز سقوط دومین نماینده خوزستان لیگ چهاردهم به دسته اول خواهد شد.البته پیروزی در این دیدار در حالی برای دو تیم ارزشمند خواهد بود که راه‌آهن در تهران ببازد و یا ملوان در انزلی متوقف شود و گرنه تیم برنده این بازی هم شاید به پلی‌آف لیگ برتر برود.

راه‌آهن- گسترش فولاد تبریز؛ در انتظار فوتبال پاک از "ف-ک"ها برتری در بازی پرحاشیه مقابل پیکان  بالاخره راه آهنی ها را از مثلث فانوس به دستان خارج کرد و حالا این تیم حتی با یک تساوی مقابل گسترش در لیگ برتر می ماند اما پیروزی در این بازی خیال آنها را برای بقا راحت تر خواهد کرد و باخت ممکن است این تیم را باز هم در خطر سقوط قرار دهد.در این بازی که فرهاد کاظمی تیمش را مقابل تیم فراز کمالوند به میدان می فرستد؛ مسابقه ای که تقابل «ف.ک»های فوتبال ایران است و همه از تیم گسترش فولاد انتظار ارائه بازی جوانمردانه را دارند تا در مستطیل سبز تیم های سقوط کننده معرفی شوند.گسترش فولاد که هفته پیش با پیروزی مقابل تیم نصفه نیمه پرسپولیس از خطر سقوط گریخت امروز در حالی به تهران می آید که تنها برای دفاع از حیثیت فوتبالی، رسیدن به جایگاه بهتر و احترام به فوتبال پاک باید حتی اگر شده راه آهن را هم شکست دهد.

ملوان بندرانزلی – نفت مسجدسلیمان؛ 90 دقیقه حیاتی آقافیروز شکست مقابل ذوب‌آهن، ملوان را همچنان در خطر سقوط به لیگ دسته اول نگه داشت تیمی که با هدایت فیروز کریمی در نیم فصل دوم توانست بردهای ارزشمندی را به دست آورد اما در هفته‌های اخیر عملکرد خوبی نداشت تا یکی از چهار تیمی لقب بگیرد که شاید در پایان لیگ چهاردهم به دسته اول سقوط کند.ملوانی‌ها اگر در این بازی خانگی با حمایت تماشاگران شان پیروز شوند، بقای خود در لیگ برتر قطعی خواهند کرد اما شکست یا تساوی کار آنها را به اما و اگر کشیده و باید منتظر نتایج دیگر بازی‌ها باشند.نفت مسجدسلیمان میهمان تیم ملوان در این بازی مهم است، تیمی که هفته پیش با شکست خانگی مقابل سپاهان به دسته اول سقوط کرد و در این بازی تنها برای ارائه بازی جوانمردانه باید با تمام توان به میدان بیاید و مقابل ملوان نتیجه بگیرد تا هیچ حرف و حدیثی در پایان لیگ چهاردهم به وجود نیاید.

صبای قم – فولاد خوزستان؛ در انتظار حسن ختام اسکوچیچ قهرمان لیگ سیزدهم در آخرین بازی خود میهمان صبای قم است؛ تیمی که هفته پیش به خاطر ناکامی در خانه برابر پدیده، هر چند روی کاغذ شانس آسیایی شدن را از دست داد اما هنوز این فرصت را دارد که با قرار گرفتن در رده چهارم و قهرمان شدن نفت در جام حذفی، آسیایی شود.مردان اسکوچیچ که فصل بسیار سختی را سپری کردند، اگر بتوانند مقابل صبا پیروز شوند و ذوب‌آهن در خانه پدیده امتیاز از دست بدهد، رتبه چهارمی لیگ را کسب می‌کنند اما هر اتفاقی دیگری آنها را پنجم خواهد کرد.میزبان این بازی صبای قم است که تنها می‌تواند در این بازی جایگاه هشتمی خود در جدول را حفظ کند و اگر امتیاز از دست بدهد، شاید محکوم به سقوط به رده نهم یا دهم شود که این پایان نه چندان خوش برای مردان تارتار خواهد بود.

پدیده مشهد - ذوب‌آهن اصفهان؛ ادامه جنگ آسیایی یحیی ذوب‌آهن متحول شده در نیم فصل دوم، مطمئنا اگر لیگ چند هفته دیگر ادامه داشت، می‌توانست مدعی قهرمان باشد اما حالا تنها می‌تواند لیگ چهاردهم را با قرار گرفتن در رتبه چهارم به پایان برساند.این تیم که فینالیست جام حذفی نیز هست، در مشهد با یک تساوی می‌تواند جایگاه چهارمی خود را حفظ کند تا در صورت شکست از نفت در فینال جام حذفی، به عنوان چهارمین نماینده لیگ برتر به آسیا برود. این همان مسئله ای است که امتیاز این بازی تشریفاتی را تاحدودی مهم می‌کند. در رقابت مربیان پیشین پرسپولیس، پدیده مشهد اگر بتواند پیروزی را بدست آورد و پرسپولیس و صبا مقابل حریفان خود شکست بخورند، فصل چهاردهم را با رسیدن به نیمه بالای جدول به پایان می‌رساند، اتفاقی که می‌تواند ذوب‌آهن را در پایان هفته، به رده پنجم تنزل دهد.


برنامه کامل هفته پایانی

جمعه - ۲۵ اردیبهشت‌ماه
استقلال تهران - پرسپولیس تهران، ساعت ۱۷، ورزشگاه آزادی راه‌آهن تهران - گسترش فولاد تبریز، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه شهرقدس ملوان بندرانزلی - نفت مسجدسلیمان، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه تختی انزلی تراکتورسازی تبریز - نفت تهران، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز استقلال خوزستان - پیکان تهران، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه غدیر اهواز صبای قم - فولاد خوزستان، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه یادگار امام (ره) قم پدیده مشهد - ذوب‌آهن اصفهان، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه ثامن مشهد سپاهان اصفهان - سایپا البرز، ساعت ۱۹:۳۰، فولادشهر اصفهان

کد خبر:9401
  ۱  
آی اسپورت
2015-05-14 17:09:20
نظر دهید

۱ نظر
میثم تی تی
پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۲۱:۴۰
نقل خاطره یکی از بازیکنان تیراختور زمانی که مهدی مهدوی کیا عضو تیم استیل اذین بود:

صدای تماشاگران تیراختور به حدی بود ک وقتی وارد تونل ورودی ورزشگاه شدیم…ستون های تونل میلرزید و صدای منزجر کننده ای در داخل سالن پخش شده بود!
مهدی مهدوی کیا با آن همه تجربه وقتی به دهانه ی تونل رسید گفت اوه اوه چه خبر اینجا…رنگ همه بازیکنان استیل آذین پریده بود… حتی ستاره هاشون مثل محمد غلامی…حسین کعبی…رضا نوروزی و حتی مهدی مهدوی کیا…..
استیل آذین آن روز در تونل باخت …در تونل
نفت تهران هم باید در تونل ببازه….در تونل !
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر