فهرست
اینفوگرافی: یونایتد، آرسنالی‌تر از آرسنال
اینفوگرافی: یونایتد، آرسنالی‌تر از آرسنال

اینفوگرافی: یونایتد، آرسنالی‌تر از آرسنال

آی‌اسپورت – مهمترین آماری که باید تحلیلش کرد، همان اولین مورد در اینفوگراف هست. یونایتد این فصل به طورِ متوسط 61.2 درصد در هر بازی مالکیتِ توپ داشته، که نزدیکِ 5 درصد از آرسنال بیشتر است. تصورِ چنین آماری در دوران مویز غیرممکن بود. حتی تیمِ سرالکس هم خیلی وسواسِ مالکیتِ بالا نداشت و بیشتر دنبالِ این بود که باکسِ حریف را توسطِ وینگرها و فول‌بک‌هاش مدام بمباران کند (کاری که تیمِ فن خال هم در آن مقطعِ حیاتیِ 6 بردِ پشتِ سرهم انجام داد). آرسنال همیشه در جزیره معروف بوده به فوتبالی آنتی-انگلیسی، با پاس‌هایِ کوتاه و مالکیتِ توپ بالا. بعد از اوج گرفتنِ من سیتی، روبرتو مانچینی هم چنین فلسفه‌ای در تیمش تزریق کرد. اما حالا این یونایتد است که به لطفِ ایدئال‌هایِ فن خالی و میراثِ توتال فوتبال و مکتبِ بارساژاکس، وسواسِ حفظِ توپ پیدا کرده است.
درصدِ پاسِ صحیح یونایتدی‌ها هم از آرسنالی‌ها بیشتر است. اما تفاوتِ تیمِ فن خال با ونگر در دو موردِ بعدی مشخص می‌شود. آرسنال بیشتر از یونایتد گل زده و موقعیتِ گل ایجاد کرده و درست برایِ همین است برایِ چمپیونز لیگِ سالِ آینده لازم نیست بازیِ پلی آف انجام بدهد. یونایتدِ فن خال با دی ماریا و فالکائو و فن پرسی‌ای که فقط اسمی ازشان بود، برندگیِ کافی را نداشت و اگر به لطفِ اشلی یانگ و ماروان فلینی احیا شده نبود، و البته وین رونی که طبق معمول بارِ تیم را بر دوش می‌کشید، خیلی کمتر از این‌ها هم گل می‌زد. مالکیتِ 70 درصدی در استمفورد بریج و باختِ 1-0 به چلسیِ مورینیو چکیده‌یِ یونایتدِ فن خال در این فصل بود، جایی که تیبو کورتوا روزی آرام را سپری کرد.
اما یک نکته‌یِ دیگر هم در این مقایسه مهم است: میانگینِ دریبل‌ها. آرسنال به طورِ متوسط نزدیک 6 دریبلِ موفق در هر بازی بیشتر از یونایتد داشته است (که بخشِ عظیمش را مدیونِ الکسیس سانچس است). مایکل کاکس در تحلیل بازیِ رفتِ بارسا و بایرن به این نکته اشاره کرد که وقتی همه‌یِ درها بسته می‌شود و تاکتیک‌ها همدیگر را خنثی می‌کنند، تنها دریبل است که سرنوشتِ بازی را تعیین می‌کند. یونایتدی‌ها 90 دقیقه دورِ باکسِ چلسی و وست بروم و اورتون به هم پاس دادند، نبودِ یک لحظه خلاقیتِ ناب باعث شد تا سه تا بازی را بدونِ گلِ زده ببازند (از پنالتیِ فن پرسی بگذریم مقابلِ وست بروم). خریدِ ممفیس قرار است این مشکلِ یونایتد را حل کند، مشکلی که اگر رفع شود، قطعا تیمِ فن خال فصلِ آینده برایِ قهرمانی خواهد جنگید.
 
کد خبر: 9409
     
آی اسپورت
2015-05-16 08:52:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر