فهرست
آنالیز: آیا آرسنال بدون کوکلن بهتر است؟
آنالیز: آیا آرسنال بدون کوکلن بهتر است؟

آنالیز: آیا آرسنال بدون کوکلن بهتر است؟

آی‌اسپورت – هر کسی ممکن است اشتباه کند. هر دروازه‌بانی ممکن است توپی از دستش بر برود. هر مدافعی ممکن است توپی را بد دفع کند. هر مهاجمی ممکن است گلِ خالی‌ای را از دست بدهد. چنین اشتباهاتی معمولا زاده‌یِ یک لحظه بر هم خوردنِ تمرکز یا قضاوتِ نادرست هستند و اغلب بعد از فروکش کردنِ خشمِ آنی، در بلندمدت فراموش و بخشیده می‌شوند.

هر بازیکنی ممکن است یک لحظه بلغزد، لحظه‌ای که غریزه‌اش به یاری‌اش نمی‌آید. اما نادرتر از چنین لحظاتی اشتباهاتِ ذهنی هستند. وقتی بعد از گذشتِ 12 دقیقه از بازیِ هفته‌یِ گذشته‌یِ آرسنال مقابل بایرن مونیخ آرین روبن شروع به حرکت در عرض کرد آیا کسی غیر از فرانسیس کوکلن در جهان بود که با خودش فکر کند بهتر است به او اجازه دهد توپ را رویِ پایِ چپش بیاورد؟

روبن نه از کوکلن سریع‌تر بود و نه قوی‌تر. این لحظه‌ای نبود که یک وینگر با یک حقه‌یِ تکنیکی و با یک حرکت پا مدافع روبرویش را فریب دهد و از پیش رو بردارد. کوکلن در این صحنه با کمال میل به سمتِ چپ خودش متمایل شد و نه تنها در را برایِ گل زدنِ روبن باز کرد، بلکه برایش فرش قرمز هم پهن کرد. اگر کوکلن عامدانه می‌خواست به روبن کمک کند، کاری بیش از این از دستش بر نمی‌آمد.

این اشتباه واقعا عجیبی بود و سوالی که باید پرسید این است که چرا؟ چه عاملی باعث می‎شود بازیکنی مرتکب چنین اشتباه ذهنیِ بزرگی شود؟ شاید ایراد از آرسن ونگر باشد که به اندازه‌یِ کافی بازیکنش را آماده نکرده. اما واقعا اینکه روبن دوست دارد چطور حرکت کند نکته‌ایست که باید به یک بازیکن یادآوری شود؟ پس شاید مشکل از سردرگمیِ ریشه‌ای‌تری در آرسنال سرچشمه می‌گیرد.

اما در این میان یک پاسخ ساده‌تر هم وجود دارد، اینکه کوکلن همان بازیکنی نیست که دو سال پیش به نظر می‌رسید باشد. دو سال پیش کوکلن به شکلی غیرمنتظره در بازی مقابل منچستر سیتی به زمین رفت و کنارِ سانتی کازورلا نمایشی عالی داشت و یکی از مهمترین عواملِ پیروزیِ 0-2 تیمش شد. در حال حاضر اتفاقا غیبتِ کازورلا بیش از هر بازیکنِ دیگری در به خودِ کوکلن ضربه زده است. آمار به شکلی بی‌رحمانه افتِ هافبک فرانسویِ را نشان می‌دهند: آرسنال این فصل در 24 بازی با کوکلن در رقابت‌هایِ مختلف تنها 10 بار به پیروزی رسیده و هفت بار هم به تساویِ رضایت داده. و در 13 بازی‌ای کوکلن بازی نکرده؟ آرسنال تمام این بازی‌ها را برده است.

تنها استناد به این آمار قضاوتِ منصفانه‌ای در بر نخواهد داشت، چرا که خیلی از بازی‌هایی که کوکلن از دست داده مقابل تیم‌هایِ به نسبت ساده‌تر بوده‌اند. اما بحثِ کلی سر جایش باقیست، اینکه کوکلن بدل به بازیکنی که آرسنالی‌ها امیدوار بودند نشده است. تعدادِ تکل‌هایِ او در این دو سال تقریبا به یک اندازه باقی مانده، اما نکته‌یِ مهم افتِ آمار قطع توپ‌هایِ اوست. کوکلن فصلِ 2015-2014 میانگینِ 3.7 قطعِ توپ در هر بازی داشت، فصلِ گذشته میانگینِ 3.0 و این فصل میانگینِ 2.3. با اینکه میانگینِ 2.3 قطع توپ در هر بازی همچنان برایِ بازیکنی در پستِ او عددی تقریبا قابل قبول به حساب می‌آید، اما این افت نشان از پایین آمدنِ اعتمادِ به نفس کوکلن یا ضعف در تصمیم‌گیری‌هایِ قاطعانه‌اش برای قطع کردنِ حملاتِ حریف دارد.

شاید بازگشتِ کازورلا کمک زیادی به کوکلن کند و باعث اوج گرفتنِ دوباره‌اش شود. آرسنال از 10 بازی‌ای که این فصل هافبک اسپانیایی‌اش را در زمین داشته هشت‌تا را برده و دوتا را مساوی کرده است. آمارِ بردِ آرسنال فصلِ پیش با کازورلا 57 درصد بود، در نقطه‌یِ مقابلِ تنها 48 درصد پیروزی بدونِ او. در ضمن آمار پیروزی‌هایِ فصلِ پیشِ آرسنال با کوکلن 50 درصد و بدونِ او 54 درصد بود. نکته‌یِ مهم اما اینجاست که فصلِ پیش وقتی کوکلن و کازورلا همزمان در زمین بودند آرسنال 59 درصد بازی‌هایش را برد، آماری که فصلِ گذشته‌اش 73 درصد بود.

اینکه بخواهیم همه‌یِ کاسه و کوزه‌ها را سرِ کوکلن بشکنیم، جدا از گلِ روبن، منصفانه نیست. نمایش‌هایِ انفرادی او، به جز تعداد قطعِ توپ‌اش، تقریبا ثابت بوده، اما آمار نشان می‌دهند آرسنال بدونِ کوکلن بهتر نتیجه می‌گیرد و مهمتر از آن چقدر به بازگشتِ کازورلا نیازمند است.

۳    
آی اسپورت
2017-02-21 13:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر