فهرست
یادداشت: بارسلونا؛ از لبه‌یِ بحران تا آستانه‌یِ سه‌گانه
یادداشت: بارسلونا؛ از لبه‌یِ بحران تا آستانه‌یِ سه‌گانه

یادداشت: بارسلونا؛ از لبه‌یِ بحران تا آستانه‌یِ سه‌گانه

جاناتان ویلسون
 
بارسلونا از بحران درآمد چون شروع به بردن کرد. آن‌ها بعد از شکست مقابلِ سوسیداد در اولینِ بازیِ بعد از تعطیلات فقط یک بازیِ دیگر را مقابلِ مالاگا باختند و مثلثِ خطِ حمله‌شان سریالی از حرکاتِ انفرادی و تیمیِ فوق‌العاده را به راه انداخت. اینکه دقیقا چه اتفاقی افتاد و موجبِ اصلیِ آن چه کسی بود قابلِ بحث است. اما مشخصا تمایل پیدا کردنِ مسی به راست و قرار گرفتنِ سوارس در مرکز، به واسطه‌یِ فوتبالِ مستقیمی که مهاجمِ اروگوئه‌ای بازی می‌کند، باعث شد تا فضایِ زیادی برایِ نیمار و خودِ مسی پدید بیاید و این مثلث همانقدر که نامش خطرناک به نظر می‌رسید، خطرناک شود.
حالا مسی که خودش اعتراف کرده فصلِ پیش خسته و خارج از فرم بوده و اینیستا که شروع خوبی در این فصل، با توجه به استانداردهایِ خودش، نداشته، به بهترین فرم‌شان بازگشته‌اند. سوال اینجاست که آیا تغییر شکلِ تیم باعثِ بهتر بازی کردنِ بازیکنان شده، یا بازگشتِ این دو مهره به اوج و همچنین جا افتادنِ سوارس بعد از سپری کردنِ دورانِ محرومیتش به شکلِ جدید کمک کرده است. احتمالا ترکیبی از هر دو کنارِ هم.
خیلی‌ها باور دارند که تغییر پستِ مسی ایده‌یِ خودش بوده نه لویس انریکه. اگر واقعا اینطور باشد، جالب است چون مسی به شکلِ ذاتی همیشه تمایل به بازی در مرکزِ زمین و پستِ شماره‌یِ 10 داشته. یکی از دلایلِ اختلافِ زلاتان با بارسا هم، همین قضیه بود. پس اگر این حدس را بپذیریم به این نتیجه می‌رسیم که مسی در 27 سالگی به بلوغی رسیده که تیم را فراتر از خودش می‌بینید (نه اینکه هیچوقت کاملا برعکسِ این بوده). با این وجود بازهم باید از انریکه تقدیر کرد که تشخصی داده می‌تواند در این داستان یک قدم عقب بگذارد و اجازه دهد بازیکنانش خودشان مسئولیت‌پذیر باشند.
نکته‌یِ دیگری که انریکه به خوبی در تیمش انجام داد، قانع کردنِ ژاوی برایِ نشستن رویِ نیمکت بود. حالا خیلی طبیعی است که راکیتیچ تمامِ بازی‌ها را از اول به زمین برود، اما اول فصل کنار گذاشتنِ ستاره‌ای در قواره‌یِ ژاوی، کار چندان ساده‌ای به نظر نمی‌رسید. انریکه این گذار را خیلی ملایم و بدونِ مشکل در رختکن پیش برد. در واقع باید گفت بارسایی که بایرن را امسال شکست داد و بارسایی که آن شکستِ سنگینِ دو سال پیش را خورد، تنها سه تغییر در ترکیبِ اصلی (به غیر از دروازه‌بان) داشت: سوارس، راکیتیچ و نیمار. اما شیوه‌یِ بازیِ این تیم خیلی فرق کرده است. حالا بارسا با این سه بازیکن فقط به دنبالِ پاس، پستِ پاس نیست و متنوع‌تر و مستقیم‌تر بازی می‌کند. بارسا با انریکه قطعا پیشرفت کرده است. شاید شمایلِ او مثلِ گواردیولا نمادی از بارسلونایِ اصیل نباشد، اما این فوتبالِ مستقیم و این دریبل‌هایِ موفقِ فراوانِ بازیکنانش، تاثیرِ مثبتِ او در نوکمپ را ثابت کرده است.
 
  
     
آی اسپورت
2015-05-17 09:54:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر