فهرست
تا پایان جام‌ملت‌ها ژورنالیست نباشیم
تا پایان جام‌ملت‌ها ژورنالیست نباشیم

تا پایان جام‌ملت‌ها ژورنالیست نباشیم

آی اسپورت - همه‌چیز آرام بود؛ تیم‌ملی با بهترین شرایط روحی و آماده‌ترین بازیکنان، برای حضور در جام ملت‌ها به امارات سفر کرد؛ تیم ایران در آخرین بازی تدارکاتی، قطر پرمدعا را شکست داده و در رسانه‌های آسیایی بخت نخست قهرمانی جام ملت‌ها معرفی می‌شد. در آستانه بازی اول برابر یمن، مصاحبه برانکو ایوانکوویچ و شیطنت او باعث شد تا آرامش از تیم ملی کمی فاصله بگیرد. سرمربی پرسپولیس که خوب می‌دانست چه حرف‌هایی می‌زند، چند ساعت قبل از بازی با یمن در مصاحبه‌ای از مربی عراق تعریف و تمجید کرد و پیروزی تیم‌ملی در مرحله گروهی را امری بدیهی خواند و حتی مدعی شد که این تیم باید قهرمان آسیا شود. شیطنت برانکو در این مصاحبه مشهود بود و تمام مربیان فوتبال می‌دانند که روز یک بازی رسمی حساس نباید در مورد تیمی که در آن مسوولیت ندارند، حرف بزنند. این موضوع در مورد برانکو حساسیت بیشتری داشت و جدل‌های اخیر او با کی‌روش باعث شده تا هرگاه سرمربی پرسپولیس در خصوص تیم‌ملی اظهارنظر می‌کند، با واکنش تند کارلوس کی‌روش مواجه شود.

برانکو در مصاحبه خود سوای تعریف و تمجید از کاتانچ و تیم عراق، درباره عدم تمایل به جذب طارمی هم صحبت کرده بود که در فاصله چند ساعت مانده به نخستین بازی تیم ایران در جام ملت‌ها، این حرف‌ها می‌توانست اثر منفی در روحیه طارمی بگذارد و بحث‌های حاشیه‌ای و نقل و انتقالاتی را به اردوی تیم‌ملی بکشاند. همانطور که انتظار می‌رفت، کی‌روش هم آدمی نبود که در قبال این شیطنت سکوت کند و درکنفرانس مطبوعاتی پس از بازی مقابل خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی علیه برانکو صحبت کرد.

اگر از بازتاب این صحبت‌ها در رسانه‌های خارجی بگذریم، باید این واقعیت را بپذیریم که مصاحبه دو مربی خارجی علیه هم - در شرایطی که هردو تحت قرارداد با ایران هستند- مصداق سوءمدیریت در فوتبال ایران است. در اینکه فدراسیون فوتبال نمی‌تواند سرمربی تیم‌ملی را کنترل کند که تردیدی وجود ندارد و بارها در موضوعات مختلف این مساله اثبات شده است اما ظاهرا باید بپذیریم که باشگاه پرسپولیس هم کنترلی بر سرمربی خود ندارد و نمی‌تواند او را مجاب به پذیرفتن اصول باشگاه کند. وقتی تیم‌ملی ایران در یک تورنمنت حساس و مهم حاضر می‌شود- حتی اگر یک بازی ساده مقابل یمن پیش رو داشته باشد- باید منافع ملی برای همه حتی مربیان و بازیکنانی که در فوتبال ایران شاغل هستند، در اولویت قرار بگیرد و صحبت علیه مربی تیم‌ملی به این شائبه دامن می‌زند که آنها در پی ناکامی تیم ایران هستند تا جایگاه شخصی خود را مستحکم کنند و حتی نیمکت تیم‌ملی را از چنگ مربی آن درآورند.

مصاحبه برانکو و متعاقب آن کی‌روش، حکایت «هر سخن وقتی و هر نکته مکانی دارد» است که در بدترین زمان و بدترین مکان سر و صدا به پا کردند تا اغلب هواداران تیم‌ملی آزرده و نگران شوند. در این میان رسانه‌ها هم نقش مهمی دارند و رفتار غیر‌حرفه‌ای ما هم جای نقد دارد. اگر خاطرمان باشد، پس از دوئل کلامی برانکو و کی‌روش که به اوج خود رسیده بود، بسیاری از رسانه‌ها تصمیم جالبی گرفتند که با بی‌تفاوتی به حرف‌های این دو مربی، به آتش این جنگ ندمند و در نتیجه تشنج شدیدی که سراسر فوتبال را فرا گرفته بود، بهتر شود.

رسانه‌ها که از پینگ‌پنگ دو مربی خارجی شاغل در ایران به ستوه آمده بودند، با تصمیمی جمعی، اختلاف این دو مربی را با تحریم مصاحبه‌های جنجالی آنها به شکل خوبی مدیریت کردند؛ در شرایط فعلی هم به‌نظر می‌رسد که رسانه‌ها برای کمک به منافع ملی باید از مصاحبه‌ها و نقدهای جدی پرهیز کنند و تا پایان جام ملت‌ها، قید موضوعاتی که در شرایط عادی برای مخاطبان جذاب است را بزنند و سراغ حاشیه‌های پر سر و صدا نروند.

این بزرگترین کمک رسانه‌ها به تیم‌ملی ایران است. بعد از جام‌ملت‌ها، فارغ از هر نتیجه‌ای می‌توان با شدت زیاد عملکرد همه مربیان- چه تیم‌ملی و چه باشگاهی- را نقد کرد و از کی‌روش و برانکو برای رفتارهای اخیر جواب قانع کننده خواست اما تا تکلیف تیم ایران در این تورنمنت روشن نشده، هر مصاحبه و تحلیلی که پیرامون تیم ملی صورت بگیرد پیش از آنکه به کادر فنی و بازیکنان کمک کند، اثر منفی بر روند تیم ایران خواهد گذاشت. این روزها پیرامون تیم ملی آنقدر موضوع جذاب و ژورنالیستی وجود دارد که اگر به آنها توجه کنیم، دیگر زمان و فضایی برای پرداختن به حواشی نمی‌ماند و مخاطبان هم به اندازه کافی سرگرم جام ملت‌‌ها، بازی‌ها و اتفاقات آن می‌شوند.

 

ایران ورزشی 

 

 

۱۰۰۷ ۱۳  
آی اسپورت
2019-01-10 12:37:00
نظر دهید

۱۳ نظر
علی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۵۳
شما اول خودت عمل کن. کیروش قبل بازیهای مهم پرسمولیس بدترین حاشیه ها رو درست کرد حالا شما بیا چرت بنویس بگو برانکو شیطنت کرده. وجدانم آرزوست
...
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۱۳
یا خدا این یارو مسئولیت روحیه طارمی رو هم انداخته گردن برانکو!!! فکر نمیکنی حتی ماله کشی هم حدومرزی داره؟
شائبه واسه کیروش پیش اومده؟ چرا راجع به حرف های شفر که رسما ژاپن رو بخت اول قهرمانی دونسته شائبه پیش نیومده؟
jaber
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۱۶
چطور می‌شود که اگر برانکو صرفا به‌دلیل آشنا بودن با مربی عراق، دست به یک تعریف الکی در حد «فلانی هم مربی خوبی است و با هم دوستیم» بزند و بعدش هم تاکید کند که عراق هیچ شانسی مقابل ایران ندارد و بعد توسط کی‌روش مورد حمله قرار بگیرد، اما فردای همان روز دستیار کی‌روش بیاید و عراق را قوی‌ترین تیم گروه لقب بدهد. تکلیف ما چیست؟ آیا کادر فنی تیم‌ملی با هم هماهنگند؟ چطور باید به پیام‌های متناقضی که از اردوی تیم‌ملی ارسال می‌شود، توجه کنیم؟چگونه باید اینها را آنالیز کنیم؟
.
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۳۸
اون دستیار کیروشه ولی برانگو چیکاره هست این وسط.فقط فضول.برانگو اگه خیلی حرف داره راجع به اون باخت شرم اورش روبروی بحرین و رقصاندن پرچم عربستان نظر بده والا خفه بشه بهتره.ما را به خیر تو کروات امیدی نیست شر مرسان
۱
ع ع ب
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۳۵
این کیسه کشا همیشه باید خودشون رو بکنن نخود هر آش!!! شما اولا تکلیف پرونده دلالی شوفر تو قضیه گرم و نویمایر رو مشخص کن بعد بیا درباره دعوای برانکو - کی‌روش صحبت کن ...یه بچه که نمیادوسط دعوای دوتا بزرگتر
حسن
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۲۱
یعنی از دست شما خبرنگاران می خوام سرمو بکوبم به میز تا کجا دورویی تا کجا خنجر زدن از پشت به حرفه خبرنگاری شما خیانتکاران به حرفه مقدس خبرنگاری هستید یک عده دنبال رو از پول ثروت که لیاقت نام خبرنگاری را ندارید آبرو این حرفه کاملا رفته است به برانکو می گوند لال باش چون ارباب ما ناراحت می شود به درک که ناراحت می شود برانکو درباره تیم خود حرف می زند می گویند طارمی روحیه اش را از دست می دهد چطور روز قبل بازی الهلال هر حاشیه را برای پرسپولیس ایجاد کردید تا ما حذف شدیم آنموقع رسالت خبرنگاری بود الان رسالتتان سکوت است برانکو در مقابل شما و کیروش مانند سیاوش در شاهنامه است
.
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۴۹
فرصت طلبان ساکت باشند.ولی منتقدان قدمشان روی چشم
۱
یه ایرانی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۳۸
مزخرف گویی بنام سعید زاهدیان

اگر این مصاحبه سرمربی پرسپولیس را پیش از بازی ایران با تیم قحطی زده یمن شیطنت میدانی و موضوع کاملا شفاف و واضحی که نه تنها برانکو که هیچ پرسپولیسی واقعی طارمی را برای پرسپولیس بعداز آن خرییت نمیخواهد را باعث افسردگی طارمی قبل از بازی میدانی .
جدا از اراجیف بودن حرفت و بیماری دهنیت یک موضوع دیگر را هم یادآور میشود . اینکه تو و امسال تو مزد بگیران قلم بدست مافیای کیروشپور فراموش کرده اید :
1) درست شب بازی دربی ؛ شغال موزامبیکی در یک پیام ویدئویی اعلام کرد بازیکنان پرسپولیس را به تیم ملی دعوت نمیکند .
2) در حالی که بازیهای آسیایی استقلال و پرسپولیس در مرحله حساسی بود ؛ بخاطر کینه شخصی " وریا غفوری " و " سید جلال حسینی " را از لیست تیم ملی برای جام جهانی خط زد تا در این دو تیم بحران بوجود بیاید .

باز هم بگویم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آنروزها تو و امسال تو در کدام پستو داشتید برای شغال و مافیا موس موس میکردید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پرسپولیس واقعی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۴۳
فکر کنم نصف حرفات جواب هومن جعفری را دادی!
سعید
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۵۹
شما ژورنالیستای کثیف، اگه ژورنالیست نباشید که نمی تونید نون بخورید مخصوصا به نرخ روز یعنی نون به نرخ کی روش، همه اتون کثافتید هم طرفداراش و هم منتقدینش، برید گمشید بزارید فوتبال و مردم علاقمند به فوتبال نفس بکشند، کورکودیل خود کی روش و شماها هستید
امیرعلی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۵:۲۶
واقعا جای تاسف داره یعنی نباید در مورد تیم ملی حرف بزنیم یعنی تیم ملی انقدر از لحاظ روحی ضعیفه که بگن میتونه عراق رو ببره استرس میگیرن جای تاسف داره
یک خبرنگار 45 ساله
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۳۳
مشکل فوتبال ایران در یک عامل هست: وجود فراوان رسانه های ورزشی مکتوب و مجازی در ایران و تلاش برای ساختن سوژه های نان آور از حواشی آن. متاسفانه خواداران هم که بازیچه هستند.
۱
ع ع ب
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۳۳
فقط یه ذهن بیمار و مریض و البته جیره خوار دلال موزامبیکی می تونه گودرز و شقایق رو کنار هم بیاره و آخرش برانکو رو متهم ، محکوم و مجازات کنه !!! متاسفانه این روزها از این بیماران روانی کم نداریم ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر