فهرست
رکورد ویژه صمدآقا؛ نام مرفـــاوی در کتاب گینس!
رکورد ویژه صمدآقا؛ نام مرفـــاوی در کتاب گینس!

رکورد ویژه صمدآقا؛ نام مرفـــاوی در کتاب گینس!

آی اسپورت- مرفاوی را می‌توان عجیب‌ترین شوک تاریخ فوتبال ایران دانست. در فوتبال جهان کمتر نمونه‌ای می‌توان یافت که یک مربی هدایت یک تیم بحرانی را به دست بگیرد و نتواند باعث پیشرفت نتایج آن تیم شود! صمد مرفاوی اما این اتفاق بعید را در پیکان رقم زد.  او در هفته شانزدهم و با جنگ و جدل فراوان از صبا جدا شد تا به پیکان برود و جایگزین منصور ابراهیم‌زاده شود. پیکان از ۱۵ بازی ۱۷ امتیاز کسب کرده بود و آنچنان خطر سقوط را حس نمی‌کرد. مرفاوی که آمد همه از انتظار برای آسیایی شدن پیکان و یا در بدبینانه‌ترین حالت، صعود این تیم به رده‌های میانی جدول سخن می‌گفتند.مرفاوی از هفته شانزدهم و به مدت ۱۵ هفته تا پایان هفته سی‌ام سرمربی پیکان بود و فقط ۹ تساوی کسب کرد.آمار مرفاوی در پیکان نزدیک به فاجعه است. ۹ تساوی و ۶ شکست را یک مربی معمولی هم از ۱۵ بازی لیگ برتر می‌توانست کسب کند. صمد مرفاوی در این ۱۵ هفته حتی یک برد کسب نکرد تا رکورد او در کتاب گینس فوتبال ایران ثبت شود.تیم مرفاوی در این ۱۵ هفته، ۹ گل به ثمر رساند و ۱۷ گل دریافت کرد تا در نهایت و به صورت مستقیم لیگ یکی شود.مرفاوی حتی موفق نشد پیکان را به پلی‌آف ببرد، حتی با آن هزینه‌های سرسام‌آوری که ابتدای فصل و حتی نیم فصل و با دستور مرفاوی انجام شد تا پیکان حداقل خطر سقوط را احساس نکند. صمد مرفاوی برای یک نیم فصل، قراردادی به مبلغ ۳۰۰ میلیون با پیکان امضا کرد، البته جدا از هزینه کادر فنی و بازیکنانی که با نظر مستقیم او به تیم تزریق شدند. ماحصل هزینه ۳۰۰ میلیونی برای مرفاوی، کسب ۹ امتیاز بود. اگر ۳۰۰ میلیون را به ۹ تقسیم کنیم به عدد جالبی می‌رسیم. حدود ۳۴ میلیون برای هر امتیاز. این هزینه برای تیمی انجام شد که نه از نظر بازیکن در مضیقه بود و نه امکانات. مرفاوی یکی از بهترین دروازه‌بان‌های ایران را در خدمت داشت، از محمد نصرتی در خطر دفاع استفاده می‌کرد. سیاوش اکبرپور، احمد جمشیدیان، احمد مهدی‌زاده و مصطفی شجاعی را در نقل و انتقالات نیم فصل جذب کرد و البته در خط حمله یک مهاجم اسم و رسم‌دار به نام سعید دقیقی را در خدمت داشت.صمد مرفاوی با تمام این پتانسیل، پیکان را به لیگ یک برد. بدون حتی یک برد که می‌توانست زمینه بقای این تیم را فراهم کند.حالا پیکان مانده و یک تیم لیگ یکی. تیمی که اگر همچنان در اختیار منصور ابراهیم‌زاده قرار می‌گرفت شاید حالا لیگ برتری مانده بود و برای فصل بعد فعالیت خود را آغاز می‌کرد. با سقوط پیکان و کسب این نتایج که شبیه به فاجعه است، ‌آینده‌کاری مرفاوی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. البته در فوتبال ایران نمی‌توان به نتایج بسنده کرد. پس اگر صمد مرفاوی فصل آینده هم در لیگ برتر تیم داشت تعجب نکنید. فوتبال ایران است و هزار و یک اتفاق جالب!
  ۱  
آی اسپورت
2015-05-18 11:06:07
نظر دهید

۱ نظر
کامران
دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۲:۲۷
چنین می‌گین پیکان پر ستاره است انگار بارسلونه! اگه ستاره‌های این تیم کارایی داشتن نیم‌فصل اول از 15 بازی 17 امتیاز نمی‌گرفتن. اونم با یه مربی با دانش مثل منصور ابراهیم‌زاده. وقتی ابراهیم‌زاده با اون همه تجربه نتونسته نتیجه بگیره یعنی پیکان مشکل اساسی داشته. نمیشه هم 17 امتیاز دور رفت رو با 9 امتیاز دور برگشت مقایسه کرد و نتیجه‌گیری کرد. اولا اینکه ابراهیم‌زاده خودش تیمو بسته و به سلیقه‌اش نزدیک‌تر بوده تا صمدی که نیم‌فصل اومده. ثانیا پیکانی که به برای سهمیه بسته شده بود بازیکناش اول فصل خیلی انگیزه داشتن تا نیم فصلی که می‌دوسنتن قرار نیست به جایی برسن.
ضمنا نوشتین صمد اگه سال دیگه سرمربی تیمی موند تعجب نکنید. نه تعجب نمی‌کنیم! چون همین مربی در صبای قم همین فصل در 15 بازی، 23 امتیاز گرفت! صبایی که حتی عنایتی رو هم از دست داده بود! دیدیم که صبا بعد از رفتن صمد فقط 11 امتیاز گرفت! خوبه که حالا که مقایسه می‌کنین پیکان دور رفت و برگشتو صبا رو هم رفت و برگشتش رو مقایسه کنین! اگه مقایسه ملاکه در مورد هر دو تیم صدق می‌کنه!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر