فهرست
گزارش ویژه: آنالیز عملکرد کشورهای آسیایی در لیگ قهرمانان (غرب)
گزارش ویژه: آنالیز عملکرد کشورهای آسیایی در لیگ قهرمانان (غرب)

گزارش ویژه: آنالیز عملکرد کشورهای آسیایی در لیگ قهرمانان (غرب)

آی اسپورت- دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، اخیرا به پایان رسیده است و 16 تیم حاضر در مرحله یک هشتم نهایی، رقبای شان را شناخته اند. در پایان دور گروهی، کره جنوبی با صعود سه نماینده اش به دور بعد رکوردار است. آن ها با کسب 11 پیروزی در این زمینه نیز رکورددار هستند اما  عنوان بهترین خط حمله را به ژاپنی ها واگذار کرده اند. رقابت های لیگ قهرمانان به زودی با برگزاری دور یک هشتم نهایی، برای مدتی تعطیل خواهد شد تا فراموش نکنیم که این رقابت ها در چه قاره ای برگزار می شود!
 
 
 
ایران
در پایان مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، 2 تیم از ایران به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند. از مجموع 24 بازی برگزار شده توسط نمایندگان ایرانی، تنها 8 مسابقه با پیروزی همراه شده که 4 تای آن ها سهم پرسپولیس بوده، 2 تا از این بردها توسط نفت دشت شده و تراکتورسازی و فولادخوزستان هر کدام به یک پیروزی رسیده اند. در 16 مسابقه دیگر نیز، 6 تساوی و 10 شکست سهم تیم های ایرانی شد. پرسپولیس، نفت و فولاد 2 بار شکست خوردند و تراکتور به تنهایی 4 شکست را تجربه کرد. تیم های ایران در مرحله گروهی لیگ قهرمانان 30 امتیاز به دست آوردند. 12 امتیاز برای پرسپولیس، 8 امتیاز برای نفت، 6 امتیاز برای فولاد و 4 امتیاز برای تراکتور. در این 24 مسابقه، تیم های ایرانی مجموعا 24 گل به ثمر رساندند. 8 گل برای نفت، 7 گل برای پرسپولیس و تراکتور و دو گل برای فولاد خوزستان. جالب اینکه تعداد گل های خورده ایرانی ها درست به همین اندازه بود و تفاضل گل هیچ تیمی مثبت نشد. تراکتور 11، فولاد 4، نفت تهران 8 و پرسپولیس 7 گل دریافت کردند تا آمار گل های خورده به عدد 30 برسد.
 
 
عربستان
دو صدرنشین و دو تیم سقوط کرده، سرنوشت عربستانی ها در مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا بود. تیم های عربستانی، 10 تا از 24 بازی شان در آسیا را با پیروزی تمام کردند. 4 پیروزی برای الاهلی، 3 پیروزی برای الهلال، 2 برد برای النصر و 1 برد برای الشباب. الاهلی عربستان، یکی از دو تیم بدونِ باخت در دور گروهی بود که رکورد شکست ناپذیری اش در مسابقه های داخلی و آسیایی را به عدد اعجاب آوری رساند. 6 شکست و 8 تساوی، در 14 مسابقه دیگر عربستانی ها در جام رقم خورد. تیم های عربستان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان صاخحب 38 امتیاز شدند. الهلال با 13 امتیاز در بین آن ها رکوردار بود و سپس الاهلی 12 امتیازی، النصر 8 امتیازی و الشباب 5 امتیازی کارشان در مرحله گروهی را به پایان بردند. نمایندگان این کشور 32 بار نیز موفق به باز کردن دروازه رقبا شدند. این اتفاق 11 بار توسط الاهلی، 9 بار توسط الهلال، 7 بار توسط النصر و 5 بار توسط الشباب به وقوع پیوست. تعداد گل های خورده تیم های عربستانی، 7 تا کمتر از گل های زده آن ها در مرحله گروهی لیگ قهرمانان است. آن ها در مجموع 25 گل دریافت کرده اند. اعداد شش، هشت، چهار و هفت به ترتیب تعداد گل های خورده النصر، الشباب، الهلال و الاهلی را نشان می دهند.


قطر
هر دو نماینده قطری حاضر در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، راهی دور یک هشتم شدند تا درصد تیم های صعودکننده قطری، عدد 100 را نشان بدهد. قطر بعد از مرحله پلی آف، نهایتا توانست دو نماینده در دور گروهی داشته باشد. لخویا و السد. این دو تیم در 12 مسابقه، 7 پیروزی به دست آوردند. 4 پیروزی برای لخویا و 3 برد برای السد. 3 شکست و دو تساوی نیز حاصل کار ان ها در مسابقه های دیگر بود. قطری ها در لیگ قهرمانان، 23 امتیاز کسب کردند که با توجه به تعداد نماینده های شان، امتیاز درخشانی به نظر می رسد. 13 امتیاز در این مرحله نصیب لخویا شد و 10 امتیاز نیز به تیم السد رسید. هر دو تیم قطری در گروه شان 9 گل به ثمر رساندند و شمار گل های کشورشان در این تورنمنت را به عدد 18 رساندند. آن ها روی هم 13 گل دریافت کردند.  خط دفاعی ضعیفف السد با دریافت 9 گل تاثیر زیادی در رقم خوردن این آمار نه چندان امیدبخش داشت.


امارات
درست مثل قطر، اماراتی ها نیز با دو نماینده به مرحله گروهی رسیدند و صعود هر دو نماینده به مرحله یک هشتم را جشن گرفتند. در 12 مسابقه العین و الاهلی، روی هم رفته 5 پیروزی برای فوتبال امارات به دست آمد که 3 تای آن ها، سهم العین صدرنشین بود. آن ها تنها 2 باخت را تجربه کردند. هر دوی این باخت ها، به تیم فوتبال الاهلی مربوط می شد. با 12 امتیاز العین و 8 امتیاز الاهلی، میزان امتیازهای امارات در آسیا به عدد 20 رسید. جالب اینکه الاهلی به عنوان تیمی که در همه آمارها از العین ضعیف تر نشان می داد، در خط حمله موفق تر از بنفش ها بود و با به ثمر رساندن یک گل بیشتر از تیم هموطن، 8 گله شد و تعداد گل های امارات در آسیا را به عدد 15 رساند. الاهلی البته 8 گل نیز دریافت کرد. عددی که برای العین، به 2 ختم می شد.
 
ازبکستان
برای اولین بار، ازبک ها با 4 نماینده در مرحله گروهی لیگ قهرمانان حاضر شدند. هیچکدام از 4 نماینده این کشور اما موفق نشدند در یکی از رده های اول و دوم جدول قرار بگیرند و طعم صعود را بچشند. در یک سال تماما کابوس وار، ازبک ها از 24 بازی آسیایی تنها موفق به پیروزی در 4 مسابقه شدند. دو پیروزی توسط نسف قارشی به دست آمد و پاختاکور و لوکوموتیو تاشکند هر کدام به یک پیروزی رسیدند و بنیادکار، این فصل لیگ قهرمانان را بدون پیروزی به اتمام رساند. ازبکستانی ها در 13 مسابقه شکست خوردند و 7 تساوی نیز به دست آوردند. نماینده های کشور ازبکستان، 23 بار موفق به گل زدن در آسیا شدند. لوکوموتیو 11 گل به ثمر رساند، نسف قارشی 8، پاختاکور 6 و بنیادکار 2 گل را به نام خود ثبت کردند. آمار گل های خورده ازبکستانی ها نیز 33 گل بود. لوکوموتیو 13، پاختاکور 8، بنیادکار 7 و نسف قارشی 5 گل دریافت کردند.
 
ترین‌ها
بیشترین بازی: ایران-عربستان-ازبکستان 24 بازی
بیشترین برد: عربستان 10 بازی
کمترین برد: ازبکستان 4 بازی
بیشترین تساوی: عربستان 8 تساوی
کمترین تساوی: قطر 2 تساوی
بیشترین باخت: ازبکستان 13 شکست
کمترین باخت: امارات 2 باخت
بیشترین گل زده: عربستان 32 گل
کمترین گل زده: امارات 15 گل
بیشترین گل خورده: ازبکستان 33 گل
کمترین گل خورده: امارات 10 گل
 


محمدحسین عباسی/ آی اسپورت

کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-05-18 15:37:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر