فهرست
یادداشت ویژه:‌ کلوپ به درد رئال می خورد؟
یادداشت ویژه:‌ کلوپ به درد رئال می خورد؟

یادداشت ویژه:‌ کلوپ به درد رئال می خورد؟

استفان بینکاوسکی
 امروز کارشناس اسکای اسپرتس مدعی شد که رئال 4 گزینه برای جایگزینی آنچلوتی دارد که در بین آن ها نام یورگن کلوپ هم دیده می شد. اما روی کار آمدن سرمربی دورتموند که در پایان فصل از تیمش جدا می شود دستاوردی هم برای رئال دارد؟ فاکتوری که یورگن کلوپ را یورگن کلوپ کرده است توانایی او در ساختن و پرورش بازیکنان و آماده کردن آن ها برای نبردهای سنگین و حساس است. 
از ماینتس به دورتموند و شاید حالا به مادرید. کلوپ به هر باشگاهی که برود تضمین می شود که رابطه بین مربی و بازیکنان فوق العاده خواهد بود. برای شروع این می تواند یک تغییر در باشگاه مادریدی باشد. اگرچه در این فصل رونالدو و دوستانش برای آنچلوتی هم احترام زیادی قائل بودند، شاید به خاطر دستاوردی که او در اروپا برایشان داشت. اما مشخص نیست در پایان این فصل که جامی نبردند چه اتفاقی می افتد.
شاید این اشتباه مربی ایتالیایی یا سیاست باشگاه باشد که ترکیب تیم پر از بازیکنان سوپراستار است. شاید هم درست باشد. در لیگ قهرمانان اروپا هیچ تیم موفقی به غیر از اتلتیکو مادرید بدون ستاره نبود. این فاکتوری است که برای کلوپ یک امتیاز مثبت در بر دارد. او همیشه تیم ساده ای دارد و به خوبی می تواند با بازیکنانش کنار بیاید.
برخلاف آنچلوتی، مورینیو و شاید پلگرینی، کلوپ کمتر پست بازی بازیکنان را تغییر می دهد و معمولا 1-3-2-4 استاندارد بازی می کند. این شاید همان چیزی باشد که مادرید فصل آینده نیاز دارد. درست است که مادرید جایی رقابت می کند که برای موفقیت باید همه بازی ها را برد؛ اما گاهی با وفاداری به سبک های قدیمی می توان به این هدف رسید. در لیگ قهرمانان این فصل سرخیو راموس پستی جدید پیدا کرد، هافبک میانی. شاید همین موضوع باعث شد تا یوونتوس راحت تر از پس مادریدی ها بر بیاید. اما آنچلوتی این را قبول نکرد و مدعی شد که در بازی مقابل یوونتوس کل تیم اشتباه کردند، نه فقط راموس.
تضمینی نیست که اگر کلوپ جای آنچلوتی بود می توانست به فینال برسد و بهتر از سرمربی ایتالیایی از کروس و راموس بازی بگیرد. اما کمتر کسی هم می تواند تصور کند که سرمربی دورتموند در صورت هدایت رئال پست بازیکنان را تغییر دهد و به بازیکنان اجازه ندهد که در پست تخصصی شان بازی کنند. در دنیای فوتبال که پر از مربی است و هر مربی تاکتیک و عقیده خودش را دارد، رئال مادرید نیاز زیادی به نوآوری ندارد و بیشتر کسی را می خواهد که یک تاکتیک ساده داشته باشد و به بازیکنان انگیزه دهد تا در بهترین فرمشان باشند.
مادرید مربی ای می خواهد که شاید بتواند بهتر از مربیان قبلی بازیکنان جوان را از کاستیا به تیم اصلی منتقل کند و به آن ها میدان دهد. این هم قسمتی است که کلوپ خودش را در آن ثابت کرده است. او با همین روش  بازیکنانی مانند گوتزه، اشملزر و گروسکرویتس را از تیم جوانان دورتموند به تیم اصلی آورد. همچنین بازیکنان جوانی مانند شینجی کاگاوا، ایلکای گوندوگان و ماتس هوملس را هم به خدمت گرفت. او سنشان را در نظر نگرفت و خون ستاره شدن را در رگ های آن ها تزریق کرد. مادرید شهرتی در روی کار آوردن بازیکنان جوان، مخصوصا از کاستیا ندارد. اما بازیکنانی مانند خسه، ایسکو، خامس رودریگس، دنی کارواخال و رافائل واران هم داشته و کسی را می خواهد که در این قسمت باعث پیشرفت تیم شود. در نتیجه، شاید کلوپ هرگز گزینه رئال نباشد و شاید هم اگر به او پیشنهادی برای مربی گری رئال شود، قبول نکند. اما اگر این اتفاق بیفتد برای رئال خالی از لطف نیست و او می تواند چیز جدیدی برای باشگاه داشته باشد.
 
     
آی اسپورت
2015-05-18 21:56:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر