فهرست
آنچلوتی، رونالدو، میکی ماوس و والت دیزنی
آنچلوتی، رونالدو، میکی ماوس و والت دیزنی

آنچلوتی، رونالدو، میکی ماوس و والت دیزنی

وقتی با کارلو آنچلوتی درباره‌یِ فوتبال حرف می‌زنی خیلی راحت می‌گوید هرچه باشگاه ازش بخواهد را اجرا می‌کند. در باشگاهِ رئالِ مادرید از هرکسی دوست دارید درباره‌یِ ایدئولوژی‌شان بپرسید و جواب یکسان است: مدلِ دیزنی.
کارلو آنچلوتی تنها مربی است که کنارِ باب پیزلی، سه قهرمانیِ اروپا دارد. اما او در 18 فصلی که مربیگری کرده تنها 3 لیگِ داخلی برده و در نصفِ این فصل‌ها، تیمش از رده‌یِ سوم بالاتر نرفته است. این اصلا آمارِ جالبی نیست، اما آنچلوتی اگر یوونتوس را شکست می‌داد و به فینال می‌رفت می‌توانست در آستانه‌یِ ملقب شدن به پرافتخارترین مربیِ جام باشگاه‌هایِ اروپا قرار بگیرد و بعد از آریگو ساکی اولین مربی‌ای بشود که از این عنوان دفاع می‌کند. توضیحِ این تضادِ آماری در کارنامه‌یِ آنچلوتی چندان کارِ ساده‌ای نیست، اما مسئله‌یِ فوتبال و اقتصادِ مدرنِ آن در بطنش نهفته است.
درسته که بارسلونا مدام دم از "فراتر از یک تیم" بودن می‌زند، اما در واقع این رئالِ مادرید است که حکمِ نهادی تجاری دارد؛ نهادی که یک تیمِ فوتبال هم به آن متصل است. خوسه آنخل سانچس، مدیر کلِ رئال این قضیه را ساده توضیح می‌دهد: «ما کارخانه‌یِ تولیدِ محصول هستیم.» درست همانطور که فیلم‌هایِ کمپانیِ دیزنی باید خوب باشد، وگرنه کسی به سینما نمی‌رود و محصولاتِ جانبی‌اش را نمی‌خرد، فوتبالی که رئالِ مادرید بازی می‌کند هم باید در همین سطح باشد وگرنه مردم استادیوم را ترک می‌کنند، پولِ شبکه‌هایِ کابلی را پرداخت نمی‌کنند و حتی تیشرتِ تیمشان را هم نمی‌خرند. همانطور که کسی از میکی ماوس و دانلد داک و گوفی انتظاری غیر از سرگرم کردن ندارد، رونالدو و خامس و بیل هم لزومی ندارد فلسفه‌یِ آوان گاردِ تاکتیکی خلق کنند. این بازیکنان فقط باید تماشاگرشان را سرگرم کنند و البته پیروز بشوند.
اما به شکلی متناقض رئالِ مادرید خودش بدل به سردمدارِ باشگاه‌هایِ مدرن و سوپرکلاب‌ها شده است. از 5 مربی‌ای که با دو تیم قهرمانِ چمپیونز لیگ شده‌اند، 3تایشان در 5 سالِ اخیر به این موفقیت رسیده‌اند. انگار چرخ و فلکی از مربیان و باشگاه‌هایِ درجه‌یِ یک پدید آمده که مدام جایشان را در این حلقه‌یِ کوچک، باهم عوض می‌کنند. برایِ همین بود که آریگو ساکی پستِ خودش به عنوانِ مدیرِ فنی در رئالِ مادرید را سالِ 2005 ترک کرد، چون به نظرش فوتبالِ آن‌ها "واکنشی" شده بود. رئال در پروژه‌یی کهکشانی‌ها، ستاره می‌خرید و بعد به این فکر می‌کرد که چطور ازشان یک تیم بسازد. این رویکرد باعثِ نابودیِ پروژه شد و ممکن است باعث نابودیِ رئالِ حالِ حاضر هم بشود.
فروشِ دی ماریا و ژابی آلونسو دقیقا در همین فلسفه بود. هیچکدام از این دو سوپراستارهایِ رئالی به لحاظِ تبلیغات و حاشیه نبودند، اما از منظرِ فوتبالی نقشی اساسی برایِ تیمشان بازی می‌کردند. دی ماریا بهترین بازیکنِ فینالِ سالِ گذشته‌یِ چمپیونز لیگ انتخاب شد. در واقع تحرکِ بالایِ او بود که به کریس رونالدو اجازه می‌داد وظایفِ دفاعی‌اش را نادیده بگیرد. ژابی آلونسو هم در نیم فصلِ اولِ بوندسلیگا برایِ بایرن فوق‌العاده بازی می‌کرد و قطعا آنچلوتی ترجیح می‌داد دو هفته‌یِ پیش در تورین او را به جایِ راموس در خط میانی می‌داشت.
بقیه‌یِ مربیان شاید این رویکردِ رئال را نپذیرند و بهش اعتراض کنند، اما آنچلوتی نه: «فوتبال مهمترین مسئله بین کم اهمیت‌ترین مسائلِ زندگی است.» این روحیه‌یِ آنچلوتی است. برایِ همین هرگز شنیده نشده که مثلِ برندان راجرز تا 3 صبح با چای و تُست و تاکتیک برد بشیند و دنبالِ راهِ حلی برایِ تیمش بگردد. اگر مالکِ باشگاه یک مهاجمِ دیگر بخرد، او شانه‌هایش را پایین می‌اندازد و به فکرِ راهی برایِ جا دادنش در ترکیب اصلی می‌افتد. درست همان کاری که در میلان می‌کرد وقتی برلوسکونی اصرار داشت شفچنکو و اینتزاگی باید باهم بازی کنند. مورینیو نمی‌توانست در چلسی این فشار را از آبراموویچ سرِ کنارِ هم قرار گرفتنِ شفچنکو و دروگبا بپذیرد.
آنچلوتی پایان‌نامه‌یِ مربیگری‌اش در مدرسه‌یِ کُورچانو را رویِ سیستمِ 1-2-3-4 نوشت، اما هرگز تعصبی به آن نداشته. آنچلوتی یک پراگماتیست است و دنبالِ راهی برایِ نتیجه گرفتن در شرایطِ مختلف می‌گردد. با این دید به نظر می‌رسد او هم مثلِ رافا بنیتس استادِ جدال‌هایِ رو در رو و تطبیق دادنِ تاکتیک‌هایش با حریف است. اما آمارِ او در بازی‌هایی که در لیگ‌هایِ مختلف مقابلِ چهار تیمِ اول جدول انجام داده این فرض را تایید نمی‌کند: آنچلوتی تا به حال تنها 26 بازی از این 71 بازی را برده است.
 در نهایت نتیجه‌یِ منطقیِ این بحث این است که آنچلوتی مربیِ بزرگی نیست، اما مربیِ خوبی است که در تورنمنت‌هایِ حذفی از شانسِ خود نهایتِ استفاده را برده و مهمترین استعدادش سیاست‌مداری‌اش است.
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-05-19 14:14:55
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۱۰
مزخرف گفتی استاد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر