فهرست
یادداشت روز: مویس را اخراج کنید!
یادداشت روز: مویس را اخراج کنید!

یادداشت روز: مویس را اخراج کنید!


آی اسپورت – دیوید مویس جانشین مردی شد که نه او و نه هیچ مربی دیگری را نمی توان با وی مقایسه کرد. سرالکس فرگوسن طی 27 سال حکومت خود در اولدترافورد، منچستریونایتد متوسط و بی افتخار سال 1986 را که در فساد و میخوارگی بازیکنانش غرق شده بود به جایگاه یکی از بزرگترین باشگاه های فوتبال جهان رساند ولی نه فرگوسن با مویس قابل مقایسه است و نه شرایط آن زمان یونایتد با امروز. دلایل زیر ادامه ی کار مویس بعنوان سرمربی منچستریونایتد را با مخاطره روبرو کرده است و به نظر میاید با ادامه ی روند فعلی بویژه نمایش اسف بار برابر المپیاکس یونان در لیگ قهرمانان اروپا، چاره ای جز اخراج وی از باشگاه موجود نباشد.

1)اصرار بر بازسازی تیم و فرصت دادن به وی برای ساخت تیم خود. مفهوم بازسازی این است که یک ساختمان درهم شکسته را دوباره از نو بنیان نهادن ولی تیمی که تحویل مویس شده، مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر و مدعی چمپیونزلیگ بوده است.

2)یونایتد مویس روحیه ی جنگندگی خاص منچستر را ندارد. دیگر از فرگی تایم و پیروزی های لحظه آخر خبری نیست. هنگامیکه تیم عقب است، تلاش خاصی برای تغییر روند بازی از سوی بازیکنان دیده نمی شود. تعویض های سرنوشت ساز و تغییردهنده ی نتیجه ی بازی دیده نمی شود.

3)جمله هایی همچون "بدشانسی آوردیم"، "نمایش بدی داشتیم"، "از دیدن این بازی شگفت زده شدم" و یا "نمی دانم چه باید کرد" بارها از سوی مویس شنیده شده که برای مربی یک باشگاه بزرگ برازنده نیست و نشاندهنده ی درماندگی وی و نیز انداختن مسئولیت باخت ها بر روی دوش بازیکنان است، در صورتیکه مربیان بزرگ همیشه سعی می کنند تا مشکلات تیم را به سوی خود متوجه کنند تا بازیکنان آرامش داشته باشند.

4)چهره و واکنش های گاه تاسف برانگیز دیوید مویس در هنگام بازی و کنار زمین، باعث دلسردی و تضعیف روحیه ی بازیکنان یونایتد است کما اینکه هم اکنون به یکی از سرگرمی های مطبوعات بریتانیا تبدیل شده و روزانه عکس و فیلم های این واکنش های منفی در رسانه ها منتشر می شود که مناسب شخصیت مربی باشگاه بزرگ یونایتد نیست.

5)تیم مویس از پیش برنده به زمین نمی رود چون مربی برنده ندارد. یونایتد در این فصل از مجموع 9 بازی که با تیم های اول تا ششم جدول لیگ برتر انجام داده، فقط یک پیروزی برابر آرسنال در بازی رفت داشته است و این برای دارنده ی بیشترین عنوان قهرمانی انگلستان (20 قهرمانی) فاجعه است. ذکر این نکته که دیوید مویس در طول یازده سالی که در اورتون بوده است حتی یکبار نیز نتوانست در زمین یکی از تیم های بیگ فور (یونایتد، ارسنال، چلسی و لیورپول) به پیروزی برسد، دلیل دیگری بر تناسب نداشتن وی با باشگاه منچستر است.

6)دیوید مویس در طول فصل جاری بارها در ورزشگاه های مختلف دیده شده و دایم درگیر اخبار ترنسفر بازیکنان گوناگون شده است که در کنار اعلام خداحافظی زودهنگام ویدیچ که امری غیرمعمول است، باعث تضعیف روحیه بازیکنان موجود و دامن زدن رسانه ها به اتمسفر غیرآرام تیم شده است.

7)افتخارات مربی برگزیده ی باشگاه (و البته شخص فرگوسن) از بسیاری از بازیکنانش کمتر است و به عبارت دیگر دقیقاً هیچ افتخار خاصی ندارد. هنگامیکه بازیکنان احساس کنند با مربی روبرو هستند که سطحش از آنها پایین تر است، شروع به انتقاد و نافرمانی خواهند کرد کما اینکه هم اکنون روبین فن پرسی، رسماً از تاکتیک های مویس انتقاد کرده است که این یعنی نخستین نشانه های به هم ریختگی در تیم.

8)صرف اینکه چون مویس لقب "آقای برگزیده" را دارد و از طرف سرالکس پیشنهاد و حمایت شده، دلیلی بر پشتیبانی کردن از هر فعالیت وی نیست. فرگوسن هم اشتباهات زیادی داشته که حتی خود نیز در کتاب خاطراتش به آنها اعتراف کرده و شاید انتخاب یک مربی کوچک برای تیمی بزرگ، آخرین و بزرگترین اشتباهش بوده است.

9) برخلاف گفته های مویس مبنی بر بدشانس بودنش (البته جدای از مصدوم شدن های پیاپی برخی از بازیکنان اصلی تیم که واقعاً بداقبالی است)، در این فصل بهترین قرعه های ممکن در جام های مختلف به یونایتد رو کرد که با بی لیاقتی کامل به تیم های ساده، قافیه را واگذار کردند که در شرایط طبیعی حتی با تیم دوم منچستر نیز باخت به آنها قابل قبول نیست. از جمله حذف در جام اتحادیه در برابر ساندرلند، شکست برابر سوانزی در جام حذفی و باخت تحقیرآمیز برابر المپیاکس یونان در چمپیونزلیگ.

10) و اما اصرار عجیب مویس بر تاکتیک های شکست خورده و عدم استفاده از روش هایی که پاسخگو بوده است مانند بازی اخیر یونایتد برابر کریستال پالاس در لیگ برتر که یکی از بهترین بازی های این فصل یونایتد بود و در آن فلینی عالی و عدنان یانوزای بسیار خوب عمل کردند و درست 48 ساعت بعد در برابر المپیاکس یونان اشلی یانگ و والنسیای بی اثر باز به کار گرفته شدند و آن شد که همگان دیدند.  

به هرحال به نظر می رسد هم اکنون تقریبا همه چیز از دست رفته و فصل برای یونایتد به پایان رسیده است و حتی سهمیه لیگ قهرمانان اروپا نیز بدست نخواهد آمد. باید دید آیا مدیران باشگاه کماکان به مویس اعتقاد دارند یا تابستان آینده آبستن حوادث دیگری خواهد بود و حتی شاید طی دو هفته ی آتی درصورت شکست سنگین منچستریونایتد از رقیب قدیمی اش یعنی لیورپول در اولدترافورد، حمایت ها از دیوید مویس پایان پذیرفته و وی اخراج شود و شاید رایان گیگز گزینه ی مربی موقت جایگزین باشد. 

امیرمنصور رنجبرنیا

     
آی اسپورت
2014-03-02 14:47:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر