فهرست
فوتبال مارکِت / این هفته: یونایتد - داوید - مادرید
فوتبال مارکِت / این هفته: یونایتد - داوید - مادرید

فوتبال مارکِت / این هفته: یونایتد - داوید - مادرید

پنجره ی نقل و انتقالات پیشِ رو در اروپا بازار گرم دروازبان هاست. باشگاه های بزرگی دروازبان می خواهند و قرارداد برخی از گُلِرها رو به اتمام است و مشغول اندیشیدن به تیم بعدی خود هستند. داغ ترینِ این اخبار درباره ی داوید دِخِه آ است که در آستانه ی آخرین سال قرارداد پنج ساله اش، یا باید ماندن در منچستریونایتد را انتخاب کند و افسانه ای جاودان مانند پیتر اشمایکل و اِدوین فان دِرسار شود و یا به رئال مادرید برود و جایگزین اسطوره ی کهکشانی ها یعنی ایکِر کاسیاس شود و ریسک آن را بپذیرد که شاید چند فصل بعد با او چُنان کنند که با ایکر مقدس شان کرده اند. سال پایانی قرارداد هر بازیکن، مرحله ی سرنوشت سازی برای بازیکن و باشگاه مالک او است. سه راه وجود دارد:
1)   بازیکن قراردادش را باشگاه فعلی تمدید کند و به کار خود ادامه دهد.
2)   بازیکن به تیم دیگری فروخته شود تا درآمدی نصیب باشگاه فعلی شود.
3)   بازیکن نه تمدید کند و نه فروخته شود بلکه تا آخر قرارداد خود بماند و سپس توسط قانون بوسمَن بعنوان بازیکن آزاد، رایگان به تیم دیگری منتقل شود.
بنابراین موقعیت دخه آ در حالت ویژه ای قرار گرفته و نظر کارشناسان و هواداران فوتبال را به خود جلب کرده است.
از ماه ها پیش زمزمه ها برای تمدید قرارداد دروازبان اول منچستریونایتد آغاز شد، بویژه با نمایش شگفت انگیز او در فصل جاری که یک تنه جور خط دفاع نه چندان مطمئن شیاطین سرخ را کشید و با سوپر سِیوهای به یادماندنی، ناجی امتیازهای سرخ ها در لیگ برتر شد.

·       دخه آ: من با یونایتد رابطه ی عاشقانه دارم. (سایت گُل انگلیسی)
·       مِندِز مدیربرنامه های دخه آ: داوید دوست دارد در یونایتد به کارش ادامه دهد. مذاکرات ما با یونایتد آغاز شده و به خوبی پیش می رود. (اسکای اسپورتس)

اما در کنار این اخبار رسمی، اظهارنظر نامزد دخه آ که یک مُدلینگ معروف در کشور اسپانیا و شهر مادرید است، درباره ی شهر منچستر جالب و شک برانگیز است.

·       شهر منچستر به زشتی پُشت یک یخچال است! (منچستر ایوینینگ نیوز)

از این به بعد و با درخشش داوید و نمایش های ضعیف ایکرکاسیاس در رئال، زمزمه های جدایی ایکر مقدس مادریدی ها و جایگزینی او با دخه آ که متولد مادرید است و پیش از یونایتد دروازبان اتلتیکومادرید بوده است، شنیده شد. خورخه مندز که علاوه بر دخه آ، وکیل فالکائو و دی ماریا نیز است، بر سر موقعیت فالکائو با لویی فان خال درگیری لفظی و رسانه ای پیدا کرد و شاید یکی از دلایل توقف مذاکراتی که به ادعای اِیجنت دخه آ، با منچستری ها خوب پیش می رفت، همین آقای مندز باشد. واکنش رسمی آنچلوتی مربی مادرید و کاسیاس نیز از بار سنگین شایعات نَکاست.

·       کاسیاس: من دو سال دیگر با رئال مادرید قرارداد دارم و می خواهم به آن احترام بگذارم. (مارکا)
·       آنچلوتی: کاسیاس دو فصل دیگر با ما قرارداد دارد و دوست دارد اینجا بماند. ما نیز دوست داریم او پیش ما بماند. (روزنامه آ اِس)

اما سرمربی کهکشانی ها نگفت که ماندن کاسیاس، دروازبانِ اول بودنِ او را گارانتی می کند یا خیر. ایکر هم نگفت که آیا بعنوان دروازبان اصلی قراردادش را ادامه می دهد یا خیر. اما لویی فان خال سرمربی باتجربه ی یونایتد، توپ را به زمین داوید انداخته و او را تحت فشار برای تصمیم گیری نهایی گذاشته است.

خبرنگار: آیا دخه آ در یونایتد باقی می ماند؟ فان خال: از خودش بپرسید. ما قراردادی گرانقیمت به او پیشنهاد کردیم. داوید باید تصمیم بگیرد. (کنفرانس مطبوعاتی)

اینکه رویکرد فان خال درباره ی حفظ یکی از بهترین دروازبانان حال حاضر اروپا درست است یا خیر، بستگی به خریدهای دیگر یونایتد دارد، بویژه استحکام خط دفاع و پیدا کردن هافبک جانشین مایکل کریک پا به سن گذاشته. آنگاه حتی رفتن داوید به مادرید نیز نمی تواند ضربه ی بزرگی برای سرخ های منچستر باشد. به این ترتیب لویی فان خال تاکتیک دیگری در پیش گرفته و در مصاحبه رسانه ای پیش از بازی با آرسنال (شنبه 26 اردیبهشت 94) می گوید:

ما می خواهیم داوید در یونایتد بماند و حقوق خیلی خوبی هم به او پیشنهاد کردیم ولی باید زودتر تصمیم خود را بگیرد. البته ما حتی دروازبان جانشین او را در نظر گرفته ایم، مانند بقیه پُست ها که همینگونه عمل کرده و پیش بینی بدترین موقعیت ها را کرده ایم. 

پس احتمالا رفتن دخه آ به مادرید، بدترین سناریو برای تیم بزرگی همچون شیاطین سرخ نخواهد بود، کَما اینکه شاید ترنسفر داوید به رئال مادرید قریب الوقوع باشد.

دوستان نزدیک دخه آ از قول او اعلام کردند که اگر رئال مادرید پیشنهاد بدهد، نمی تواند آن را رد کند. (سان)
داوید دخه آ بر سر شرایط شخصی اش با رئال مادرید به توافق رسیده است و فقط مذاکره با یونایتد بر سر قیمت انتقال ادامه دارد. (مارکا)
منچستریونایتد هنگامی با رفتن دخه آ به رئال موافقت خواهد کرد که بتواند گَرِث بِیل را از مادرید به اولدترافورد بفرستد. (دیلی اکسپرس)

تبادل داوید و گرث بهترین گزینه برای یونایتدی است که با خرید مِمفیس دیپِی و فروش احتمالی دی ماریا بدنبال فوتبالی فوق تهاجمی با زوج وینگریِ بِیل – دیپِی و یک مهاجم گلزن (مانند رونی، هری کِین یا توماس مولِر) است. اما عصرِ پَسا دخه آ بر یونایتد چگونه خواهد گذشت؟ قطعا همانگونه که لویی فان خال گفت، پیش بینی و انتخاب هایی برای جایگزینی دروازبان اسپانیایی 24 ساله انجام شده است، ولی چه کسی؟

منچستریونایتد بدنبال جذب هوگو یوریس دروازبان تاتنهام و تیم ملی فرانسه است که می خواهد فصل آینده در چمپیونزلیگ بازی کند اما اسپورز برای فروش او بیش از 20 میلیون پوند درخواست خواهد کرد. (دیلی مِیل)
دیده بان های یونایتد بازی سَمیر هَندانوویچ دروازبان اسلوونیایی اینترمیلان را زیر نظر گرفته اند. گلر 30 ساله، در پایان فصل جاری بازیکن آزاد محسوب می شود. (دیلی میرور)
·       اَسمیر بِگوویچ دروازبان 27 ساله ی بوسنیایی باشگاه استوک سیتی که فقط یکسال دیگر از قراردادش باقیمانده، مورد نظر منچستریونایتد است. قیمت او 12 میلیون پوند برآورد شده است. (گاردین)
·       پِتر چِک دروازبان شماره یک چلسی که این فصل ذخیره ی کورتُوا شده است، در پایان فصل این تیم را ترک خواهد کرد. چک در نگاه رادار یونایتدها قرار دارد. سرخ ها می توانند با 10 میلیون پوند دروازبان تیم ملی جمهوری چک را بدست آورند. (ایندیپندنت)
کَسپِر اشمایکل فرزند برومند پیتر اشمایکل که هم اکنون در لِسترسیتی می درخشد، مورد توجه باشگاه سابق پدرش قرار گرفته است. این دانمارکی 28 ساله به غیر از یونایتد، توسط آرسنال و لیورپول نیز تعقیب می شود. (دیلی میل)

لویی فان خال در صورت خروج دخه آ کدامیک از این نام ها را به اولدترافورد خواهد فرستاد؟ بزودی معلوم خواهد شد. ضمن آنکه او ویکتور والدِس را هم دارد که سال ها تجربه ی بازی با بارسلونا را در کارنامه ی خود ثبت کرده است.
... و آخرین خبری که دقایقی پیش از پایان نوشتن این یادداشت بدست نویسنده رسیده است، احتمال انتقال داوید از یونایتد به مادرید را بالاتر می برد:

·       منچستریونایتد و رئال مادرید بر سر انتقال 28 میلیون پوندی داوید دخه آ به سانتیاگو برنابئو به توافق رسیدند! (مارکا)
     
آی اسپورت
2015-05-20 11:44:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر