فهرست
تیغ برّان برانکو؛ شمشیر شفر
تیغ برّان برانکو؛ شمشیر شفر

تیغ برّان برانکو؛ شمشیر شفر

آی اسپورت – «خوش استقبال و بدبدرقه». این لقبی که است که به ایرانی‌ها داده‌اند و گویا چندان هم بیراه نیست. به خصوص در مبحث فوتبال. آخرین نمونه‌هایش هم برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس و وینفرد شفر در استقلال هستند. هر دو نفر در بدو ورود به تهران با استقبال مواجه شدند اما وقتی می‌رفتند اتفاق خوبی برای‌شان نیفتاد. در این دو فقره البته بیشتر مدیران دو باشگاه بودند با بدرفتاری و عدم صداقت کار را به جایی کشاندند که حالا استقلال با شکایت وینفرد شفر و قبل‌تر بویان نایدنوف تا اطلاع ثانوی از فعالیت در نقل و انتقالات محروم است و پرسپولیس هم امروز و فرداست که محروم شود و حتی ممکن است وقتی این گزارش را می‌خوانید پرسپولیس هم محروم شده باشد. آش آن قدر شور شده است که حتی در میان هواداران دو تیم و حتی مدیران دو باشگاه کمتر کسی هست که حق را به این دو مربی ندهد. یعنی خودمان هم خوب می دانیم که در قبال این دو نفر چه عملکرد افتضاحی داشته‌ایم. حالا هم همه امیدمان به بزرگواری و لطف این دو نفر است تا استقلال و پرسپولیس از محرومیت نجات پیدا کنند!

 

داستان عجیب شفر

مرد سپیدموی آلمانی داستانی جالب و باورنکردنی در استقلال دارد. او وقتی به استقلال آمد که این تیم در رده‌های پایینی جدول حضور داشت اما شفر همین تیم را که خودش نقشی در بستن آن نداشت به مدعی قهرمانی تبدیل کرد. استقلال را قهرمان جام حذفی کرد و در لیگ هم تا هفته‌های پایانی مدعی بود. شفر بعد از برد دقیقه 97 مقابل سپاهان در اصفهان روی ابرها بود و شاگردانش او را روی دست بالا و پایین می‌انداختند. اما یک هفته بعد و بعد از شکست مقابل شهرخودرو در مشهد شبانه او را برکنار کردند و از فردایش او را به تمرین راه ندادند! شفر هم که از این برخورد عصبانی شده بود شکایت را کلید زد. البته مدیران استقلال از مدتها قبل‌تر و به دلایلی که هرگز مشخص نشد به فکر برکناری شفر بودند. حرفهای باورنکردنی علی خطیر یادتان هست؟ خطیر در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که در فروردین ماه 1398 با استراماچونی برای حضور در استقلال برای اولین بار صحبت کرده است. با توجه به زمانی که معاون سابق باشگاه استقلال گقته با گزینه بعدی هدایت این باشگاه صحبت کرده، شایعه‌ای که در آن روزها وجود داشت و می‌گفتند بعد از باخت مقابل پرسپولیس در نوروز، استقلالی‌ها تصمیم به برکناری شفر گرفته بودند، رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. تصمیم برکنار شدن شفر گرفته شده بود اما برد مقابل سپاهان در اصفهان این تصمیم را به تعویق انداخت تا بعد از شکست مقابل پدیده در مشهد خبر برکناری او رسما اعلام شود. در واقع استقلال بعد از باخت مقابل شهرخودرو باز هم شانس قهرمانی داشت اما اگر استقلال قهرمان می‌شد برکناری شفر غیر ممکن بود و به همین دلیل مدیران استقلال از فرصت استفاده کردند و شفر را بعد از باخت مقابل شهرخودرو برکنار کردند. حالا مدتهاست از صدور رای شفر گذشته و باشگاه به پرداخت 600 هزار دلار به این مربی محکوم شده. استقلال در موعد مقرر پول شفر را نداد و فیفا ناگزیر پنجره نقل و انتقالاتی این تیم را بست. نتیجه این محرومیت این شده که استقلال بدون بازیکنان جدیدی که جذب کرده ادامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را برگزار کند. این تازه یک سوی ماجراست. اشتباه استقلال در برکناری شفر باعث آمدن آندره آ استراماچونی شد و این مربی کمتر از نیم فصل در استقلال ماند و به دلیل تاخیر در دریاتفت مطالباتش قراردادش را فسخ و از استقلال شکایت کرد. حالا هم استقلال باید علاوه بر پول شفر، پول قرارداد استراماچونی را هم بدهد. برای همین هم تلاش می کند تا این مربی را برگرداند و در قبال کار به او پول بدهد. اما خیلی معتقدند اتقاقات اخیر فقط یک نمایش است و استرا به ایران بازنخواهد گشت!

 

برانکو؛ بی‌اعتمادتر از همیشه

ماجرای برانکو ایوانکوویچ که دیگر نهایت بی‌انصافی و نمک‌نشناسی یک باشگاه در قبال بزرگ‌ترین و پرافتخارترین مربی‌اش است. هنوز فراموش نکرده‌ایم پرسپولیس قبل از آمدن برانکو در چه وضعیتی قرار داشت. برانکو اما به معنای واقعی کلمه در پرسپولیس انقلاب ایجاد کرد و تاثیری روی این تیم گذاشت که بعد از رفتنش هم در تیم قابل مشاهده است. از چهار قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر 3 قهرمانی با برانکو به دست آمد. پرسپولیس با برانکو یک بار هم فاتح جام حذفی شد و دو بار سوپرجام را فتح کرد. برانکو پرسپولیس را در بدترین وضعیت مالی و نیروی انسانی به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم رساند. رفتار صحیح در قبلا چنین مربی‌ای دستکم ساختن مجمسه او و نصبش در باشگاه بود. اما پرسپولیس چه کرد؟ در سال آخر حدود 10 ماه دستمزدی به این مربی نداد و کاری کرد او با عصبانیت و دلخوری فراوان تیمی را که دوست داشت ترک کند. ایرج عرب بارها در جملانی تمسخرآمیز گفت پول برانکو حاضر است و او باید به تهران بیاید و پولش را بگیرد! اما پولی که عرب مدعی بود حاضر است هنوز هم فراهم نشده و از آن روز فقط 30 درصد مطالبات برانکو به حسابش واریز شده. پرسپولیس برای پرداخت مابقی مطالبات برانکو تا 20 شهریور فرصت داشت و این پول را پرداخت نکرد. جالب این که مشخص شد باشگاه پرسپولیس به وکیل برانکو نامه زده و از او خواسته یک ماه دیگر فرصت بدهد تا پرسپولیس پول برانکو را پرداخت کند. چیزی که بسیار بعید است از طرف برانکو و وکیلش پذیرفته شود. نکته مهم در این باره این است که پرسپولیس می توانست در همین دو هفته گذشته همه مطالبات برانکو را پرداخت کند اما در این صورت بودجه ای برای جذب بازیکنا جدید در آستانه ازسرگیری لیگ قهرمانان آسیا نداشت. پرسپولیسی‌ها ترجیح دادند این پول را صرف جذب بازیکنان جدید کنند و پول برانکو را با تاخیر بیشتری پرداخت کنند. چون آخرین فرصت پرداخت پول برانکو بعد از مهلت فصل نقل و انتقالات آسیایی بود. در واقع پرسپولیس تصمیم گرفت قبل از اعلام و صدور رای محرومیتش از نقتل و انتقالات، بازیکنان جدید را جذب و نام آنها را در لیست آسیایی ثبت کند و بعدا محروم شود! حالا پرسپولیس هم مثل استقلال محروم خواهد شد با این تفاوت که این تیم بازیکنان جدیدش را برای لیست آسیایی ثبت کرد اما استقلال نتوانست این کار را بکند. روز گذشته رسول پناه سرپرست موقت باشگاه پرسپولیس در برنامه «ورزش و مردم» گفت: «اگر محروم شویم اتفاقی نمی‌افتد چون ما قبل از صدور رای نام بازیکنان جدید را در لیست تیم ثبت کرده‌ایم. اما قصد داریم پول برانکو را هم در اسرع وقت بدهیم.

 

سازندگی 

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-09-12 13:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
متخصص
شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹، ۱۵:۰۴
نمک نشناس ها . آبروی ایرانیها را میبرید
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر