فهرست
یادداشت ویژه؛ ژاوی ورشکسته اخلاقی است
یادداشت ویژه؛ ژاوی ورشکسته اخلاقی است

یادداشت ویژه؛ ژاوی ورشکسته اخلاقی است

کریس وواکس
«فراتر از باشگاه»، این نوشته روی صندلی های نیوکمپ است. مدت هاست که کاتالانی ها خودشان را فراباشگاه می دانند. اگر این درست باشد پس باید به راحتی ژاوی را هم فرابازیکن نامید. این هافبک در بهترین نسخه بارسا یکی  از بهترین بازیکن ها بوده است. در حالی که هنرپیشه اصلی موفقیت های بارسا و رسیدن این تیم به چهارمین قهرمانی در لیگ قهرمانان مسی است، نمی تواند از نقش چشم گیری هافبک بازی ساز و کاپیتان این تیم چشم پوشی کرد.
ژاوی اولین بار زمانی که 11 ساله بود به لاماسیا رفت و 24 سال از عمرش را در بارسلونا گذراند. در این سال ها کارنامه ای که ژاوی برای خودش درست کرده قلب هر کس را به تپش می اندازد. اما حالا، در حالی که بارسلونا توانسته چهره زیبایی از خودش در دنیا به جای بگذارد، ژاوی یک گل به خودی می زند. باشگاه از فعالیت در بازار نقل و انتقالات محروم است و نمی تواند بازیکن جوانی به خدمت گیرد، مدت هاست که درگیر پرونده نیمار است و ممکن است جریمه شود و ده ها میلیون به خاطر آن جریمه شود.
اما ژاوی با کاری که کرد چهره زیبای باشگاهی که اجازه خطا کردن ندارد را از بین برد، البته با احترام به تمام کشورهای عربی. روز پنج شنبه او اعلام کرد که می خواهد 3 سال در السد قطر بازی کند و در آکادمی آن ها هم فعالیت کند. همچنین قرار است نقش سفیر برای رقابت های جام جهانی 2022 قطر را بازی کند. جام جهانی ای که خودش بحث برانگیز است و به ادعای روزنامه ساندی تایمز دست های پشت پرده و کمک های مدیران اجرایی فیفا باعث رسیدن آن به قطر شده است. ژاوی اما در یک دستش فساد فیفا و انتخاب نادرست قطر به عنوان میزبان جام جهانی را می بیند و در دست دیگرش قراردادی 30 میلیون پوندی را.


 


شاید دفعه بعدی که فیفا بخواهد در قطر تحقیقاتی انجام دهد، این کشور بتواند سفیرش را به جلسات بفرستد. آن ها کسی را دارند که 133 بازی ملی برای کشورش انجام داده است و 26 مدال با رنگ ها و اندازه های مختلف دارد. جذب بازیکنی که در فوتبال مدرن و فوتبال سال های اخیر یکی از بهترین ها بوده است بیشتر شبیه به متقاعد کردن مردم برای حقیقی بودن رای ها به نظر می رسد.
با رفتن به قطر، ژاوی همه اتفاقاتی که نباید می افتاد، اما افتاد را نادیده گرفت. شاید فکر کرده که می تواند تاثیری مثبت داشته باشد، اما شوخی می کند؟ می تواند جلوی  کارگران که در حال ساختن استادیوم ها هستند را بگیرد؟ حتی نمی تواند تحقیق کند که چطور میزبانی به قطر داده شد. تنها کاری که می تواند بکند لبخند زدن جلوی دوربین عکاسان است که کار مفیدی به نظر نمی رسد.
آیا 30 میلیون یورو ارزش ورشکستگی اخلاقی را داشت؟ به عنوان یکی از بهترین و کلیدی ترین بازیکنان بارسلونا برای سال های طولانی، ژاوی ثروتی دارد که نمی توان آن را تخمین زد. او حتی یک سنت پول هم نیاز ندارد. فقط در این فصل او حقوقی معادل 9 میلیون یورو داشت. اگر دلیل ادامه بازی کردن فوتبال بود، هزاران باشگاه با ارزش تر در دنیا هستند که حاضر بودند ژاوی را به خدمت بگیرند. در نتیجه بعد از این که نام بارسلونا با اتفاقات اخیر لکه دار شد، نام ژاوی هم شد. کار او واقعا شرم آور بود.کد خبر 9404
 
  ۵  
آی اسپورت
2015-05-22 18:59:55
نظر دهید

۵ نظر
گتاب سیتی
جمعه ۱ خرداد ۱۳۹۴، ۱۹:۱۲
عجب چیزی نوشت دمش گرم/
asafa
جمعه ۱ خرداد ۱۳۹۴، ۲۰:۲۴
ورشکستگی؟فکر نکنم خوب باشه،این راهیه که قبلا رائول رفته تو همین السد،چرا اون ورشکسته نیست،اونم دقیقا زمانی السد بود که فیفا قطر رو میزبان کرده بود،سفیر؟فکر نکنم خوب باشه چون اون با فدراسیون قطر قرارداد نبسته بلکه با السد قرارداد بسته،نمیدونم چرا خیلیا از این خداحافظی باشکوه دارن میسوزن،از رفتن مردی با بیست و چهار سال افتخار دارن میسوزن،از کنار کشیدن فیگو پرتغالی و هم ملتی آقای فوق العاده رونالدو!! از کاندیداتوری میسوزن،نظرم درج نمیشه ،میدونم ولی شمایی که داری میخونی خودت قضاوت کن
ل ی
جمعه ۱ خرداد ۱۳۹۴، ۲۱:۱۱
حرف مفت و ضد بارسایی. ژاوی در اوج از بارسلون رفت و کارش هم مورد تاییده و آفرین به هوشمندی قطریها برای یه چنین انتخابی.
mehran
جمعه ۱ خرداد ۱۳۹۴، ۲۳:۳۵
حرفت کاملا بی معنی و مفهومه...
کارش کاملا درست بود
مهرداد
شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۰۶
من خودم ناراحت شدم چرا داره میره قطر ولی به هر حال این یه تصمیم شخصیه و به کسی هم مربوط نیست. این مثل این میمونه که آقای کریس وواکس را بازخواست کنیم چرا لباس زیرت سفیدرنگه!!!!!
کاشکی میومد ایران. پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتور، نفت، ذوب، فولاد، ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر