فهرست
گزارش روز: جوان‌ترین مربیان موفق تاریخ فوتبال اروپا
گزارش روز: جوان‌ترین مربیان موفق تاریخ فوتبال اروپا

گزارش روز: جوان‌ترین مربیان موفق تاریخ فوتبال اروپا

 «اوچا سوسیاشویلی" سرمربی موفق دیلا گفته: «آن‌ها می‌گویند در این سطح تجربه کلید موفقیت است اما من نشان دادم بدون تجربه هم می‌توان . موفق شد». شاید جالب توجه‌ترین موفقیت در مورد «لیپو هرتزکا» باشد، کسی که رئال مادرید را بدون شکست به اولین قهرمانی اسپانیا در ۱۹۳۱/۳۲ رساند. قهرمانی مدت کوتاهی بعد از تولد ۲۸ سالگی‌اش بدست آمد. بنا به آمار، این مهاجم به عنوان مربی از قبل از ۲۰ سالگی در اسپانیا فعالیت می‌کرد. او قبل از آمدن به رئال در سوسیداد، بیلبائو و سویا هم مربیگری کرده بود. هم تیمی‌های سابق مایدستون یونایتد یعنی «باب هاوتون» و «روی هاجسون» هم در سوئد به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کردند. هاوتون در ۲۶ سالگی اولین لیگ از ۳ لیگی که با مالمو فتح کرد را در ۱۹۷۴ برد. دو قهرمانی بعدی در لیگ هم در ۱۹۷۵ و ۷۷ کسب شدند، قبل از آنکه او حتی به ۳۰ سالگی برسد. در شکست ۱-۰ برابر ناتینگهام فارست در جام باشگاه‌های اروپا در ۱۹۷۸/۷۹، او هدایت مالمو را بر عهده داشت و در ۳۱ سالگی تبدیل به جوان‌ترین مربی تاریخ شد که در یک فینال معتبر یوفا حضور داشته. روی هاجسون نیز در ۲۸ سالگی در سال ۱۹۷۶ سرمربی هالمستاد شد و آن‌ها را‌‌ همان سال به قهرمانی رساند.
در ولز، نایجل آدکینز در ۲۸ سالگی سرمربی بنگور سیتی شد و آن‌ها در دو فصل بعدی، ۹۴ و ۹۵، قهرمان لیگ شدند. او نقش سرمربی – دروازبان را در تیم ایفا می‌کرد.اگر باز به دنبال مربیان جوان تری هستید، باید به سمت شمال بروید. قدیمی‌ترین باشگاه جزایر فارو، تویرویری در سال ۱۹۷۷ با هدایت مربی ۲۲ ساله‌اش «دین جان رودگارد» قهرمان لیگ شد. رودگارد قهرمان شطرنج فارو نیز بود.  «ریخاردور جانسون» که در نوجوانی اولین بازی ملی‌اش را در ۱۹۵۱ برای ایسلند انجام داد، تا ۲۰۰۷ به عنوان بهترین بازیکن تاریخ کشورش شناخته می‌شد. تا اینکه ایدور گودیانسن رکورد ۱۷ گلی ملی او را شکست. بعد از خودنمایی در فرام ریکیاویک، او به تیم شهرش اکرانس پیوست. جانسون ۲۲ ساله به عنوان بازیکن – مربی موفق شد در طی ۸ سال، ۶ لیگ ابتدایی را قهرمان شود. او به طور همزمان استاد نقاشی هم بود.
جوان‌ترین مربیان قهرمان رقابت‌های یوفا
۳۳ سال و ۲۱۳ روز: آندره ویاش‌بواش (پورتو، ۲۰۱۱ یورو لیگ) ۳۳ سال و ۳۰۸ روز: جیانلوکا ویالی (چلسی، ۱۹۹۸ جام برندگان اروپا) ۳۴ سال و ۱۰۲ روز: اسون گوران اریکسون (گوتبرگ، ۱۹۸۲ جام یوفا) ۳۴ سال و ۱۶۳ روز: ویکتور فرناندز (رئال زاراگوزا، ۱۹۹۵ جام برندگان اروپا) ۳۶ سال و ۱۰۱ روز: خواکیم ریفه (بارسلونا، ۱۹۷۹ جام برندگان اروپا)
جوان‌ترین مربی قهرمان لیگ قهرمانان
۳۸ سال و ۱۳۰ روز:پپ گواردیولا (بارسلونا، ۲۰۰۹)
جوان‌ترین مربیان نایب قهرمان رقابت‌های یوفا
۳۱ سال و ۲۲۹ روز: باب هاوتون (مالمو، ۱۹۷۹ جام برندگان اروپا) ۳۲ سال و ۱۵۱ روز: ریکاردو گومز (پی اس جی، ۱۹۹۷ جام برندگان اروپا) ۳۴ سال و ۲۴۵ روز: ماتیاس سامر (بروسیا دورتمند، ۲۰۰۲ جام یوفا) ۳۵ سال و ۱۲ روز: یوپ هاینکس (بروسیا مونشن گلادباخ، ۱۹۸۰ جام یوفا) ۳۵ سال و ۱۰۲ روز: اسون گوران اریکسون (بنفیکا، ۱۹۸۳ جام یوفا)
پیر‌ترین مربیان قهرمان رقابت‌های یوفا
  ۷۱ سال و ۲۳۱ روز: ریموند گوثالز (مارسی، ۱۹۹۳ لیگ قهرمانان) ۶۸ سال و ۱۶ روز: یوپ هاینکس (بایرن مونیخ، ۲۰۱۲ لیگ قهرمانان) ۶۶ سال و ۱۴۲ روز: الکس فرگوسن (منچس‌تر یونایتد، ۲۰۰۸ لیگ قهرمانان) ۶۴ سال و ۸۵ روز: سر بابی رابسون (بارسلونا، ۱۹۹۷ جام برندگان اروپا) ۶۴ سال و ۷۹ روز: جو فاگن (لیورپول، ۱۹۸۴ جام باشگاه‌های اروپا)
     
آی اسپورت
2015-05-23 15:15:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر