فهرست
گزارش: 11 بازیکنی که فقط با پیراهن یونایتد عکس گرفتند
گزارش: 11 بازیکنی که فقط با پیراهن یونایتد عکس گرفتند

گزارش: 11 بازیکنی که فقط با پیراهن یونایتد عکس گرفتند

 مهدی احمدی/ آی اسپورت
 در طول تاریخ، بازیکنان زیادی برای منچستر یونایتد بازی کردند که چندان هم کوچک نبودند. همین ویکتور والدز، تک تک افتخاراتی که یک فوتبالیست می تواند داشته باشد را کسب کرده اما حضور او در منچستر یونایتد، در آینده بیشتر با عکس به یاد خواهند آمد. امثال ویکتور والدز کم نبودند که بازیکنان بزرگی بودند (یا شدند) اما حضورشان در منچستر یونایتد به مرز 30 بازی هم نرسید. مثل این تیم 11 نفره:


 

دروازه بان: ران رابرت زیلر (0 بازی)
دروازه بان دوم تیم قهرمان جام جهانی 2014، خیلی زود در زمان بازی در جوانان کلن مورد توجه استعداد یاب های منچستر یونایتد قرار گرفت و به این باشگاه پیوست اما بیشتر برای تیم های پایه بازی کرد. بر اساس آمار سایت رسمی منچستر یونایتد، او 6 بار در بازی های رسمی این تیم روی نیمکت نشسته. زیلر در حال حاضر دروازه بان هانوفر است و اگر آنها هنوز به بوندسلیگا 2 سقوط نکردند یکی از دلایلش، واکنش های اوست.
 
مدافع وسط: رایان شاکراس (2 بازی)
کاپیتان خشن استوک سیتی که در روزهای اوج فوتبال مدرن، هنوز یک قصاب کلاسیک است، سابقه حضور در تیم بزرگسالان یونایتد را دارد. او دو بار در جام اتحادیه برای منچستر یونایتد به میدان رفت و ابتدا به رویال آنتفرپ بلژیک و سپس استوک سیتی قرض داده شده. فرگوسن برای گزینه مدافع ذخیره ویدیچ و فردیناند، بیشتر روی جانی ایونز نظر داشت و به همین دلیل با تنها 1 میلیون پوند او را فروختند. البته بعدها به دلیل عملکرد خوب شاکراس، این رقم به 2 میلیون رسید. هر چند شاکراس بازیکن خوبیست و فصل قبل هم توانست در بازی متقابل، دروازه تیم دیوید مویس را باز کند اما عملکردش مقابل یونایتد امتیازات زیادی را برای شیاطین سرخ به عمل آورده. 15 حضور او برابر تیم سابقش، 12 شکست برای استوک به همراه داشته.
 مدافع وسط: جرارد پیکه (22 بازی)
تعداد بازی های او کمی گول زننده است چرا که در این 22 بازی، مدافع فعلی بارسلونا روی هم 1000 دقیقه برای من یونایتد بازی نکرد. به مانند اتفاقی که برای فابرگاس افتاد، پیکه نیز در گیر و دارهای مدیریتی بارسلونا پیش از آمدن لاپورتا، جذب منچستر یونایتد شد. او در 17 سالگی اولین بازی را انجام داد و دوره قرضی خوبش در ساراگوسا، فرگوسن را وادار به تمدید قرارداد و فرصت دوباره کرد اما در بازگشت، نبوغ او به اندازه سنش رشد نکرده بود و با وجود خصوصیات مثبت، گاف های بدی می داد. فرگوسن در شرایطی که دو مدافع وسط آماده (همان فردیناند و ویدیچ) و ایونز به عنوان جانشین را داشت، پیکه را با 5 میلیون یورو به بارسلونا فروخت. اولین تقابل او و باشگاه سابقش، فینال لیگ قهرمانان 2009 بود که بارسلونا 2-0 برنده و قهرمان شد.
 
مدافع وسط: فیل باردسلی (18 بازی)
متولد شهر منچستر بود و فوتبالش را از تیم اول شهر آغاز کرد. عملکرد خوبش در آکادمی او را به تیم اصلی رساند. با مصدومیت گری نویل در فصل 2006، باردسلی در اکثر بازی های جز فهرست 18 نفره بود و مسابقاتی را هم به عنوان بازیکن ترکیب 11 نفره شروع کرد. با این حال دو موضوع درباره او، فرگوسن را برای فروشش مجاب کرد. ابتدا سرعت لاکپشتی و بعد از آن، توقف رشد قدی. با 180 سانتی متر قد، تنها نقطه قوت او در آن زمان شانه های پهنش بود که اجازه نمی داد راحت دریبل بخورد. یونایتد با زیر 1 میلیون پوند او را به ساندرلند فروخت. باردسلی که فصل قبل با گلش در جام اتحادیه موجبات حذف یونایتد را فراهم کرد، امروز با 3 هم تیمی سابقش در آکادمی یونایتد یعنی ویلسون، شاکراس و دیوف در استوک سیتی بازی می کند.
 
هافبک دفاعی: پل پوگبا (7 بازی)
همانطور که سران منچستر یونایتد او را به تور انداختند، پوگبا با امتناع از بستن قراردادی جدید آنها را دور زد و به یوونتوس رفت. پوگبا زمانی منچستر یونایتد را ترک کرد که تنها 18 سال داشت اما در همان زمان نیز فرگوسن را مجاب کرده بود که او را از تیم ذخیره ها، به تیم اصلی بیاورد. ستاره فرانسوی امروز هم در جایگاهیست که شاید یوونتوس را ترک کند اما این بار قراردادش طوری تنظیم شده که احتمالا برای خروج از ترکیب بیانکونری، باشگاه مقصد مجبور به شکستن رکورد بالاترین مبلغ برای یک بازیکن سیاه پوست شود.
 
هافبک وسط: پیتر بیردسلی (1 بازی)
بیشتر به عنوان ستاره نیوکاسل شناخته می شود اما در واقعیت، او تنها کسیست که برای هر 4 تیم منچستر یونایتد، لیورپول، اورتون و منچستر سیتی بازی کرده. بیردسلی در شروع دوران بازیگری، به ونکوور وایت کپس کانادا پیوست. او در فصل استراحت بین بازی های فوتبال کانادا، توسط رون اتیکنسون سرمربی وقت شیاطین سرخ، به منچستر یونایتد آمد (با پرداخت نزدیک به نیم میلیون دلار) و یک بازی در جام اتحادیه انجام داد اما حضورش در اولدترافورد دیری نپایید و به ونکوور برگشت. فرگوسن در کتاب خاطراتش اعتراف می کند زمانی که بیردسلی قصد جدایی از نیوکاسل (دور اول) را داشت، برای او پیشنهاد دادند اما سرمربی وقت نیوکاسل گفت حتی اگر 3 میلیون پوند (مبلغی بسیار زیاد در آن زمان) هم بپردازند، او را به یونایتد نخواهد داد. بیردسلی در این زمان به لیورپول رفت و تبدیل به یکی از آخرین افرادی شد که با این باشگاه، قهرمان لیگ انگلیس شده!
 
بال راست: کلبرسون (30 بازی)
اگر نامزد کلبرسون، چند روز زودتر به سن قانونی ازدواج در برزیل رسیده بود، او مجبور نبود قرارداد با لیدز را به دلیل این موضوع رد کند. کلبرسون در جام جهانی 2002، یکی از بازیکنان موثر برزیل بود و پاس گل دوم در فینال را به رونالدو داد. او پیشنهاد لیدز را رد کرده بود چون منتظر رسیدن نامزدش به سن قانونی ازدواج در برزیل بود تا ازدواج کند و عذب به اروپا نرود. در همین زمان فرگوسن به اعتراف خودش در کتاب خاطراتش، شتاب زده عمل کرد و بالاتر از خواکین، او را با 7 میلیون پوند گرفت. کلبرسون که قرار بود جانشین ورون شود، در زمینه مصدوم شدن، هم طراز ستاره آرژانتینی عمل کرد و در همان دومین بازی مصدوم شد. بال راست برزیلی در کل دو فصل حضور در شهر منچستر، چندان برای یونایتد کار ساز نشد و با تنها 3 میلیون پوند به بشیکتاش فروخته شد.
 
بال چپ: زوران توشیچ (5 بازی)
زمانی قرار بود توشیچ و الساندر بوچنر (جایش در این تیم ما خالیست) جانشینان گیگز و اورا در سمت چپ منچستر یونایتد شوند اما چیزی که برای هر دو (به ویژه توشیچ) باقی ماند چند عکس یادگاری بود. یونایتد برای اینکه توشیچ را به چنگ بیاورد، قوانین کار لیگ برتر برای حضور در 75% بازی های ملی طی سال منتهی به قرارداد را هم دور زد. چپ پای صربستانی در ترکیب تیم رزروها می درخشید اما مورد توجه فرگوسن نبود. او پس از یک انتقال قرضی به کلن، سال 2010 رسما به زسکا مسکو پیوست و از آن زمان، عضو ثابت تیم روسی بوده. درباره او گفته می شود قرار بود که عنوان سر جهازی آدم لیاییچ (بازیکن فعلی رم) به یونایتد بیاید و پس از ملغی شدن قرارداد لیاییچ، فرگوسن به لج مدیر برنامه های این دو نفر، به توشیچ بازی نمی داد.
 وینگر راست: ویلفرد زاها (4 بازی)
او و نیک پاول قرار بود با پیوستن به منچستر یونایتد، همه مشکلات این تیم را حل کنند. حتی مشکل رفتن فرگوسن. زاها با قراردادی 10 میلیون یورویی از کریستال پالاس به یونایتد پیوست که برای استعدادی همانند او تقریبا مفت حساب می شد اما هیچگاه  از ابتدا در ترکیب اولیه تیم مویس قرار نگرفت. در ادامه فصل شایعه شد دلیل بازی نکردن او، داشتن روابط بیش از حد صمیمی با دختر سرمربی تیم است. موضوعی که البته زاها خالصانه در توئیترش آن را تکذیب کرد. به نظر می رسید با آمدن فان خال، اوضاع زاها عوض می شود اما او در اولین گام، با تنها 3 میلیون یورو، این بازیکن اصالتا ساحل عاجی به کریستال پالاس فروخته شد. فان خال 3 دختر دارد!
 
وینگر چپ: جوزپه روسی (14 بازی)
با توجه به اینکه قوانین ایتالیا، اجازه قرارداد بستن با افراد زیر 18 سال را نمی دهد، منچستر یونایتد امثال او و ماکدا را از چنگ باشگاه های ایتالیایی قاپید. روسی در آکادمی پارما یک چهره بود که به یونایتد پیوست. او در زمانی به یونایتد پیوست که فان نیستلروی، فورلان، ساها، رونی، رونالدو، بلیون و آلن اسمیت به عنوان مهاجم در تیم بودند و می شد با قاطعیت گفت که آینده اش در اولدترافورد نخواهد بود. با این حال او 5 بازی لیگ برتری و 4 گل در تمامی رقابت ها به اسم خودش ثبت کرد و بعد به ویارئال رفت. با توجه به غیبت در فینال جام اتحادیه 2006، روسی مشمول دریافت مدال نمی شد اما نمانیا ویدیچ به پاس زحماتش در ادوار اولیه جام، مدالش را به پپیتو اهدا کرد.
 مهاجم: هنریک لارسن (13 بازی)
حضور لارسن در منچستر یونایتد آنقدر فشرده و نزدیک به هم بود که نمی توان باور کرد ستاره سوئدی طی حدود دو ماه، 13 بار برای آنها به میدان رفته. او به دلیل وفاداری به خانواده و باشگاهش در سوئد، حاضر به تمدید مدت حضور قرضی نشد. لارسن در همین مدت کوتاه (از ابتدای 2007 تا آخر فوریه)، گل های تأثیرگزاری زد به طوریکه فرگوسن دست به تحسین تفکر حرفه ایش زد. یونایتد در انتهای فصل 2007 که لارسن آنها را همراهی کرد، قهرمان لیگ برتر شد. لارسن با توجه به دقایق کم بازی اش حائز شرایط دریافت مدال لیگ برتر نمی شد اما یونایتدی ها درخواست صدور مدال برای او را به سران لیگ برتر دادند. آخرین حضور لارسن در اولدترافورد البته در ترکیب تیم مقابل منچستر یونایتد بود. در جشن پنجاهمین سالگرد توافقنامه رم، لارسن به عنوان کاپیتان تیم منتخب جهان، برابر منچستر یونایتد به میدان رفت. زمانی که تابلوی تعویض داور چهارم در آن بازی، شماره 17 لارسن را نشان داد، تمامی اولدترافورد به افتخار حضور با صلابت این بازیکن 36 ساله و زحماتش، او را ایستاده تشویق کردند.
     
آی اسپورت
2015-05-23 21:53:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر