فهرست
گزارش ویژه: با باشگاه الهلال آشنا شوید/ رئالِ مادرید آسیا
گزارش ویژه: با باشگاه الهلال آشنا شوید/ رئالِ مادرید آسیا

گزارش ویژه: با باشگاه الهلال آشنا شوید/ رئالِ مادرید آسیا

 
آی اسپورت- توی سال هایی که فوتبال ملی عربستان حرف های زیادی برای گفتن ندارد و در کنارِ ناکامی در راه صعود به رقابت های جام جهانی، در رقابت های جام ملت های آسیا نیز در همان مرحله گروهی حذف شدن را تجربه می کند، باشگاه فوتبال الهلال همچنان کلاس کاری ویژه اش در فوتبال آسیا را حفظ کرده است. «رئیس ها» و «موج های آبی» 51 عنوان قهرمانی را در تاریخ 58 ساله باشگاه شان تجربه کرده اند و از این حیث، موفق ترین باشگاه فوتبال عربستان به شمار می رود.

 
رئال مادریدِ آسیا
از نگاه فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار دنیای فوتبال، الهلال به عنوان بهترین باشگاه قرن بیستم فوتبال آسیا شناخته می شود. این افتخار در فوتبال اروپا نصیبِ باشگاه رئال مادرید شده است. تردیدی وجود ندارد که انتخاب های فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار، برگرفته از نگاه های شخصی هستند و در مواردی نمی توانند دقیق و کامل باشند اما برای معرفیِ الهلال به عنوان رئالِ مادرید آسیا، شباهت های زیادی دیگری نیز دست مان را می گیرند.


 
یک تیم سلطنتی
در شانزدهمین روز از اکتبر سال 1957، باشگاه فوتبال «المپیک عربستان» توسط عبدالرحمان بن سعید تاسیس شد. این نام، برای یک سال روی این باشگاه ماند و در سال 1958، رئیسِ وقت باشگاه بعد از حضور در یک تورنمنت تصمیم گرفت نام تی را با «الهلال» تغییر بدهد. تیمِ اول ریاض، در سال های اول تاسیس هرگز یک باشگاه مردمی نبود و به عنوان یک باشگاه سلطنتی شناخته می شد. آن ها اولین جام تاریخ شان را در سال 1961 به دست آوردند. یک جام پادشاهی برای یک تیم سلطنتی.
 
 

آقایِ فوتبال عربستان
اولین قهرمانی تاریخ الهلال در رقابت های لیگ حرفه ای فوتبال عربستان، در سال 1977 به دست آمد. آن ها سال بعد از آن نیز بر بام فوتبال عربستان جای گرفتند و بعد، 11 بار دیگر این عنوان را تکرار کردند. این تیم 12 بار نیز نایب قهرمان لیگِ فوتبال عربستان شده. از جمله دو نایب قهرمانی در دو سال اخیر که با نایب قهرمانی این فصل تکمیل خواهند شد. الهلال، 27 عنوان قهرمانی را در تورنمنت های حذفی داخلی به دست آورده است. این باشگاه، در سال های 1991 و 2000 به قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا رسیده. الهلال با دو قهرمانی در رقابت های جام در جام آسیا و دو قهرمانی در سوپرکاپ آسیا از این دو نظر رکورددار است. باشگاه آبی ریاض، آخرین بار یک سال قبل به فینال جام باشگاه های آسیا رسید اما موفق نشد رقیب استرالیایی اش را از پیش رو بردارد و در نهایت به نایب قهرمانی رضایت داد.
 

استادیوم اختصاصی
ورزشگاهِ زیبا و بین المللی ملک عبدالله، از مسابقه های خانگی تیم الهلال میزبانی می کند. این استادیوم در سال 1987، با ظرفیت 68752 نفر و هزینه گزاف 510 میلیون دلار ساخته شده است. 67 هزار تا از صندلی های این ورزشگاه، زیرِ سایه سقف آن قرار می گیرند و از بارش باران و یا تابش آفتاب در امان می مانند. این استادیوم که یک جایگاهِ اختصاصی را به عنوان بالکن سلطنتی برای پادشاه کشور عربستان دارد، یک بار نیز مورد بازسازی قرار گرفته است.
 
 
ال کلاسیکو
بهترین تیم های دو شهر بزرگ عربستان، الکلاسیکوی این کشور را شکل می دهند. الهلال به عنوان نماینده ریاض و الاتحاد به عنوان نماینده جده، برگزارکننده این رقابت حساس و حیثیتی هستند. این دو تیم در رقابت های مختلف 146 بار به مصاف هم رفته اند. الهلال 61 بار رقیب سنتی را شکست داده و سهم الاتحاد 50 پیروزی بوده است. 35 دیدار نیز بین دو تیم با نتیجه تساوی به پایان رسیده است. برتری 5 گله الهلال در سال 2009، یک طرفه ترین نتیجه تاریخ این مسابقه بوده است. 
 

کمپِ فهد خان!
کمپی که این روزها مورد استفاده بازیکنان الهلال قرار می گیرد، در سال 2009 افتتاح شده است. تردیدی وجود ندارد که این کمپ، با اختلاف بسیاری زیادی بهتر از همه کمپ های تمرینی فوتبال ایران است. 25 اتاق برای بازیکنان، اتاق های کنفرانس و کامیپوتر، سالن غذاخوری، کتابخانه، کلینیک پزشکی، سالن بازی های کامپیوتری، تنیس روی میز، بیلیارد و دو زمین تمرین بزرگ برای تیم اصلی، بخشی از امکانات این کمپ هستند. برای یک لحظه،  امکانات این کمپ را با ماجراهای کمپ ناصر خان حجازی در باشگاه استقلال مقایسه کنید تا به تفاوت های الهلال و باشگاه های داخلی پی ببرید.
 

بهترین خط دفاعی
در پایان 26 هفته رقابت های لیگِ عربستان، الهلال برای سومین سال متوالی از کسب عنوان قهرمانی بازماند. آن ها بعد از النصر 64 امتیازی و الاهلی 60 امتیازی، با 54 امتیاز در رده سوم جدول رده بندی قرار گرفت تا به مرحله پلی آف رقابت های لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کند. الهلال با تنها 17 گل خورده در 26 بازی، صاحب بهترین خط دفاع فصل فوتبال عربستان بود. آن ها در دو سال گذشته، به مقام نایب قهرمانی فوتبال عربستان رسیده بودند.
 

بازیکن ها
الهلال عربستان با 4 ستاره خارجی، مهیای   بازی برابر پرسپولیس خواهد شد. کواک تائه-هوی، مهره خارجی آسیایی این تیم به شمار می رود. مدافع میانی کهنه کار و بلندقامتی که هنوز هم در 33 سالگی به تیم ملی کره دعوت می شود. آن ها دو بازیکن برزیلی نیز در ترکیب شان دارند. دیگائو و تیاگو نه وس. اولی، مدافع میانی 27 ساله ای ست که بعد از 4 سال درخشیدن در فلورمیننزه، در سال 2013 به عضویت تیم عربستان درآمده است و دومی، هافبک هجومی سابق هامبورگ که برای دومین مقطع، در الهلال توپ می زند. سرشناس ترین مهره خارجی این تیم اما جورجیوس ساماراس است. مهاجم شناخته شده سابق من سیتی و البته سلتیک گلاسیکو که سابقه گلزنی به بارسلونا را دارد و در سال 2015، از باشگاه وست بروم ویچ آلبیون به الهلال قرض داده شده است. گفته می شود این بازیکن بلندقامت، از شرایط فوتبال عربستان راضی نیست و در پایان قراردادش، به سرعت الهلال را ترک خواهد کرد.
 
 

مربی
تیمی که زمانی توسط توماس دال، اریک گرتس، گابریل کالدرون، خورخه پسیرو و سافت شوشیچ هدایت می شده، حالا به جیورجوس دنیس یونانی سپرده شده است. الهلال در قرن جدید، مربیان نامدار زیادی داشته اما هیچوقت، از یک چهره درجه یک و فوق خوشنام روی نیمکت بهره نبرده است.  آن ها در سال 2013، به سامی جابر برای هدایت شان اعتماد کردند و درست یک سال بعد، حکم برکناری این مربی جوان را به دست اش دادند. او تنها مربی داخلی الهلال در 16 سال اخیر به شمار می رفته است. حالا حدود دو ماه می شود که دونیس، به عنوان سرمربی در الهلال فعالیت می کند. او بعد از قهرمانی با آپوئل در قبرس، مورد پسند عربستانی ها قرار گرفته است.
 

محمدحسین عباسی/ آی اسپورت


کدخبر:9405
  ۵  
آی اسپورت
2015-05-25 15:22:43
نظر دهید

۵ نظر
sina
دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۰۴
با همه امکانات همه این تیمها از اسم پرسپولیس احساس وحشت میکنن
-
دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۰۶
از اسم چی؟ توهم زدی لنگی؟ با افتضاحات داوری بردین
۲
عشق پرسپولیس
دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴، ۱۹:۴۹
کیسه کش اینجا چیکار میکنی، چارتاییه دربی باخته:)
۲ ۲
مهرداد حسنوند
جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۳۴
اینا با همه امکاناتشونم مطمعنم با تیمی که پرسپولیس داره که نه تا ملی پوش داره و مسلمان و احمد زاده که از تیم ملی هم مطمعنم بالاترن یعنی پرسپولیس حتی میشه گفت همون تیم ملیه فقط خدا کنه واسه مواقع مثل امروز که محروم یا مصدوم میشن یه مدافع چپ و هافبک دفاعی برا نیمکتش بگیره و خدا کنه با تیم الهلال تو ازادی یبار دیگه بازی کنیم بفهمن تیم پرسپولیس اون تیم که تو بدترین شرایط تاریخش با الهلال باز هم تو ازادی برد ولی حذف شد بعدا نیست و بفهمن پرسپولیس کیه و چه هوادارانی داره هم تو زمین هم رو سکوها نشونشون میدیم مطمعن باشین امثال میریم تا قهرمانی اسیا،
مهرداد حسنوند
جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۳۴
اینا با همه امکاناتشونم مطمعنم با تیمی که پرسپولیس داره که نه تا ملی پوش داره و مسلمان و احمد زاده که از تیم ملی هم مطمعنم بالاترن یعنی پرسپولیس حتی میشه گفت همون تیم ملیه فقط خدا کنه واسه مواقع مثل امروز که محروم یا مصدوم میشن یه مدافع چپ و هافبک دفاعی برا نیمکتش بگیره و خدا کنه با تیم الهلال تو ازادی یبار دیگه بازی کنیم بفهمن تیم پرسپولیس اون تیم که تو بدترین شرایط تاریخش با الهلال باز هم تو ازادی برد ولی حذف شد بعدا نیست و بفهمن پرسپولیس کیه و چه هوادارانی داره هم تو زمین هم رو سکوها نشونشون میدیم مطمعن باشین امثال میریم تا قهرمانی اسیا،
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر