فهرست
گزارش روز: ۵ مربی برتر فصل لیگ جزیره
گزارش روز: ۵ مربی برتر فصل لیگ جزیره

گزارش روز: ۵ مربی برتر فصل لیگ جزیره

5- مارک هیوز، استوک
 

برای رده پنجم رقابت شدیدی در لیست من وجود داشت و «تونی پولیس» و «آلن پاردو» با اختلاف اندکی کنار رفتند. پولیس می‌تواند نگه داشتن وست بروم در لیگ بر‌تر را هم به لیست افتخاراتش اضافه کند. او در ۲۳ سال دوران حرفه‌ای مربیگریش تابحال طعم سقوط را نچشیده و دلیلش بسیار ساده است. پولیس همیشه از تیمش بهترین بازی را می‌گیرد. پاردو هم در پالاس تیمی با بازیکنان تهاجمی بهتر را به ارث برد اما هنوز باید تعادل را در تیمش ایجاد می‌کرد. با آمدن پاردو، عقاب‌ها (لقب پالاس) از منطقه سقوط به میانه‌های جدول آمدند و برای نشان دادن اینکه پاردو چقدر خوب است، کافیست به روند نیوکاسل بعد از رفتن او نگاهی بیندازید. او در ۱۹ مسابقه ۷۲ % امتیاز‌های فعلی نیوکاسل را کسب کرد. در پالاس هم در تنها ۱۷ مسابقه ۶۲ % امتیاز هارا بدست آورده. ممکن است هنوز نیوکاسل سقوط کند بنابراین نمی‌شود گفت که او دو تیم را در لیگ امسال نگه داشته. اما در هر صورت پاردو تلاش زیادی برای این امر کرده. با این وجود، مارک هیوز کسی است که به عنوان نفر پنجم انتخاب می‌کنم. او و تیمش بیشتر فصل را زیر ذره بین بوده‌اند چون هرگز در منقطه خطر قرار نگرفتند. او این فصل موفق شد برای دومین بار در ۴۰ سال اخیر، استوک را در بین ۱۰ تیم بالای جدول قرار دهد. تمام این موفقیت‌ها با خرج ۶ میلیون پوند در ۴ پنجره اخیر نقل و انتقالات بدست آمده. هیوز بهترین بازیکنش بویان کرکیچ را هم به دلیل مصدومیت از ژانویه در اختیار نداشت. مارک هیوز اعتباری که شایستگی‌اش را دارد دریافت نمی‌کند و من فکر می‌کنم او آمادگی یک شغل بزرگ دیگر را دارد. وقتی در سیتی بود، به اندازه کافی به مارک زمان ندادند.
آیا می‌دانستید مارک هیوز رکورد امتیاز گیری استوک را در لیگ بر‌تر با ۵۱ امتیاز این فصل شکسته؟ بهترین رکورد آن‌ها ۵۰ امتیاز بود، که فصل قبل با هدایت خود هیوز بدست آمد. فصلی که در رده نهمی به پایان رساندند.

 4- گری مونک، سوانزی
 

مربی دیگری که من دو بار فکر می‌کردم به مشکل خواهد خورد. در ابتدای فصل تصور من این بود که سوانزی برای سقوط نکردن می‌جنگد. بعد از آن هم در ژانویه آن‌ها ویلفرد بونی را فروختند و من تصور می‌کردم از هم بپاشند. اما آن‌ها در کل فصل در بالای جدول باقی ماندند، فوتبالی جذاب و تهاجمی را ارائه کردند و نشان دادند می‌توانند در کنار مالکیت توپ، با استفاده از سرعت هم حمله کنند. مونک قطعا اثرش را در سوانزی نشان داده اما سئوال من این است که بعد از هشتمی در این فصل، آن‌ها فصل بعد تا کجا می‌خواهند بروند. برای تیمی مانند سوانزی حضور در بین ۶ تیم اول جدول امری غیر ممکن است. در حال حاضر فکر می‌کنم هفتمی بالا‌ترین چیزیست که می‌توانند به آن امیدوار باشند و این حالا حالا هم تغییر نمی‌کند.
آیا می‌دانستید در ۳۶ سالگی مونک جوان‌ترین و کم تجربه ترین مربی حاضر در جزیره است؟ او تنها ۱۶ ماه به عنوان یک سرمربی فعالیت کرده. او تا همین الان سوانزی را به بالا‌ترین امتیاز و رده در تاریخ لیگ بر‌تر رسانده.


3- رونالد کومان، ساوتهمپتون
 

در پایان جولای وقتی کومان یک عکس خالی از زمین تمرین را توییت کرد، وضعیت در ساوتهمپتون کاملا نمایان بود. سینتس مربی و بسیاری از ستاره‌هایش را از دست داده بود. همه از آن‌ها به عنوان نامزد سقوط یاد می‌کردند. حتی بعد از خرید جانشین‌های بسیار هم کسی به آن‌ها امیدی نداشت. تیم‌های زیادی فصل را خوب شروع کردند اما تنها تعداد خیلی کمی توانستند تا بهار دوام بیاورند. این چیزی است که کومان را متفاوت می‌کند. تیم او در جدول ماند و تا ۱۰ مسابقه پایانی آن‌ها هنوز در کورس سهمیه لیگ قهرمانان حضور داشتند. بله درست است که آن‌ها بالاخره جا ماندند اما ساوتهمپتون روز‌های بیشتری نسبت به آرسنال در این فصل در بین ۴ تیم بالای جدول حضور داشت و این چیزیست که کومان می‌تواند به آن افتخار کند.
آیا می‌دانستید فقط برنلی (۴۲۹۷) و تاتنهام (۴۲۱۹) از بازیکنان ساوتهمپتون در جزیره بیشتر دویده‌اند؟ بازیکنان سیتنس در مجموع ۴۱۸۱ کیلومتر دوندگی داشتند که به طور میانگین به ازای هر بازی یعنی ۱۱۳ کیلومتر!


- نایجل پیرسون، لیسستر
 

نایجل پیرسون تنها مربی حاضر در لیگ بر‌تر است که فصلش با شتر مرغ‌ها، مجادله با هواداران، بازیکنان حریف و گزارش‌هایی مبتنی بر اخراجش پیش رفته. (داستان شترمرغ برمی گردد به کنفرانس مطبوعاتی یک ماه پیش او که در آن بعد از عصبانی شدن از دست یک خبرنگار، او را شترمرغ خطاب کرد!) اما چیزی که بالا‌تر از همه به یاد خواهد ماند، نگه داشتن لیسستر در لیگ جزیره است. پیرسون به شکل سختی این کار را انجام داد. تیم او ۱۴۰ روز در منطقه سقوط قرار داشت، بیشتر از هر تیم دیگری در این فصل. او با بعضی از ترکیب‌های تهاجمی شجاعانه‌اش و عملکرد الهام بخشش در فصل نقل و انتقالات موفق به انجام این کار شد. کامبیاسو یکی از خرید‌های بر‌تر فصل در خط هافبک بود. آمدن قرضی رابرت هوث از استوک در فوریه هم تفاوت زیادی را برای لیسستر رقم زد. همه چیز در ‌‌نهایت به نفع پیرسون تمام شد. کسب ۱۹ امتیاز از ۸ بازی در پایان فصل واقعا بی‌نظیر بود.
آیا می‌دانستید پیرسون سومین مربی است که موفق به نگه داشتن تیمش در لیگ شد در حالیکه در کریسمس در منطقه سقوط قرار داشت. برایان رابسون (وست بروم، ۲۰۰۴-۰۵) و گاس پویت (۲۰۱۳-۱۴) دو نفر دیگر هستند. پیرسون در ۲۰۰۴-۰۵ در وست بروم دستیار رابسون بود!


1- خوزه مورینیو، چلسی 
 

تمام مربیان بالا در کنار مورینیو در یک دسته قرار دارند، اما واقعیت این است که مورینیو و تیمش در یک لیگ دیگر هستند. در حالیکه هدف بقیه در ابتدای فصل، ماندن در لیگ یا هفتمی بود، مورینیو باید این فصل قهرمان می‌شد. او با فاصله بسیار زیادی قهرمان شد و رقبا را یکی یکی کنار زد. در نظر بگیرید تیم‌های زیادی برای کسب قهرمانی خرج‌های سنگین کرده بودند. مورینیو در فصل نقل و انتقالات درست کار کرد، تاکتیک‌هایش را هم درست چید، آن هم دوباره. به همین دلیل توانست در پنجمین فصل کاملش در انگلیس برای سومین بار قهرمانی لیگ را جشن بگیرد. مردم می‌گویند تیم‌های او خسته کننده هستند، اما من می‌گویم او یک برنده است. آن‌ها تیم‌ها را با ارائه فوتبال جذاب یا خسته کننده شکست می‌دهند، به طور ساده یعنی هر کاری که برای بردن لازم است را انجام می‌دهند. همین است که او را یک استاد می‌سازد. او بهترین مربی انگلیس است و فصل بعد هم بقیه باید تلاش کنند تیم او را متوقف سازند.
آیا می‌دانستید شکست هفته قبل برابر وست بروم تنها چهارمین شکست چلسی در ۵۳ بازی در تمامی رقابت‌های این فصل بود؟ آرسنال شکست ناپذیر در ۲۰۰۳/۰۴ در لیگ جزیره شکست نخورد اما در ۵۹ بازی کل فصل، ۶ بار باخته بود. حتی منچستر یونایتد ۱۹۹۸/۹۹ که سه گانه برد در ۶۳ بازی کل فصل، ۵ بار شکست خورده بود.

ترجمه: احمدرضا تدریسی پارسا مقدم – تحریریه ایفکا
     
آی اسپورت
2015-05-25 18:35:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر