فهرست
گزارش ویژه: سرنوشت مربیان لاشامپیونا چه می‌شود؟
گزارش ویژه: سرنوشت مربیان لاشامپیونا چه می‌شود؟

گزارش ویژه: سرنوشت مربیان لاشامپیونا چه می‌شود؟

تردید در تمام تیم‌های لیگ دیده می‌شود؛ بیشتر از نصف مربیان در رأی‌گیری هستند و تابستان اعلام می‌شود که چه کسی روی نیکمت‌ها باقی می‌ماند؛ بلافاصله بعد از خروج "رونه ژیرار" از لیل که قبلا به او اعلام شده، "اروه رنار"، سرمربی ساحل عاج که در جام ملت‌های آفریقا به قهرمانی رسید، جایگزین او شد. تابستان گذشته هفت مربی جدید روی کار آمدند؛ به همین دلیل اضطراب و هیجان از فصلی ناشی می‌شود که آرام‌ترین فصل لاشامپیونا در 10 سال گذشته محسوب می‌شود. در رقابت‌های این فصل فقط سه مربی از هدایت تیم‌هایشان کنار گذاشته شدند؛ "کلود ماکله‌له" از باستیا، "آلن کازوناو" از تولوز و "ژان لوک واسور" از رنس.
 

 
در فرانسه به عنوان یکی از کشورهای متولی در این زمینه با توجه به همسایه‌های اروپایی مربیان به عنوان عاملین اصلی نقل و انتقال‌ تأیید می‌شوند و این یک اتفاق نیست اگر تعداد آن‌ها روز به روز برای کمک گرفتن از دلال‌ها بیشتر ‌شود. مثل "بیلسا"، "گالتیه" و "ژوسلین گووِرنانس" (گنگامپ) یا کلود پل (نیس)، افرادی وجود دارند که می‌توانند توسط پروژه‌های جدید در جاهای دیگر جذب شوند. ضمن آنکه مربیانی هم هستند که به نظر می‌رسد هنوز تصمیمی برای آن‌ها گرفته نشده: گیسلان پرنتان (باستیا)، رولاند کوربی (مون‌پولیه)، پاسکال دورپز (اویان) و میشل زاکاریان (نانت).
این وسط باشگاه‌های کمی مربیان‌شان را نگه داشتند؛ "لورن بلان" در پاری‌سن‌ژرمن، ئوبرت فورنیه در لیون، "لئوناردو ژاردیم" در موناکو، "ویلی سانیول" در بوردو، "پاترس گاراند" در کائن و یا "سیلویان ریپول" از لوریان. تابستان گذشته در تغییرات بین فصل هفت تیم مربی‌هایشان را عوض کردند که در ۵ سال گذشته یک نوع رکورد محسوب می‌شود.
 


 
المپیک مارسی؛ "بیلسا" ریتمش را سریع کرد
 

 
"بیلسا" منتظر پیشنهاد رسمی مسئولین باشگاه است. سرمربی آرژانتینی مارسی از زمان بازدید ماگارتا لویی درفوس در رختکن بعد از شکست مقابل پاری سن ژرمن (۳-۲) ۵ آوریل کمی بهتر اهداف آن‌ها را می‌شناسد. سهامدار باشگاه آشکارا به او نشان داد که می‌خواهد در ادامه نیز با او باشد. او حتی در ملاقاتی که دوشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، موضوعات مختلفی را با مدیر باشگاه مطرح کرد. "بیلسا" می‌خواهد قبل از هر چیز ایده مشخصی برای شیوه‌های به‌کارگیری و بازیکنانی که فصل آینده نیز در تیم خواهند ماند، داشته باشد. اگر هفته‌های اخیر نشانه‌های مثبتی به کارفرمایش فرستاده، می‌خواهد قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرد قدرت انتخاب داشته باشد؛ در حالیکه قرارداد دو ساله‌اش همانطور که در روزهای اول مشخص شده بود باید از هر دو طرف دوباره مورد بحث قرار گیرد. با این‌حال این تردید نباید زمان زیادی طول بکشد.
 


 
مون‌پولیه؛ کوربی منتظر است
 
 

 
عجیب است چون نتیجه یک فصل می‌تواند به شیوه‌های مختلف خوانده شود. علی رغم رفتن دو تن از بهترین بازکنانش در تابستان گذشته- رمی کابیا به نیوکاسل و بنیامین استانبولی به تاتنهام و علی‌رغم تمام انتظارات، حتی انتظار مسئولین، باشگاه مون‌پولیه موفق شد به رقابتهای جام اروپا راه پیدا کند. این اتفاق اولین موضوعی است که اختلاف نظرات سرمربی تیم "رولان کوربی" و رئیس باشگا، را مشخص کرد. دومین مورد اظهارات کوربی است، که گفته بود بازی در لیگ اروپا از فصل آینده یک فاجعه است. اینکه رئیس باشگاه مون‌پولیه می‌تواند به سادگی مربیانش را اخراج کند موضوع تازه‌ای نیست، حتی اگر بعد از آن از شدت اظهاراش کم کند.
به نظر می‌رسد در داخل باشگاه هم تنش‌های فراوانی وجود داشته باشد. علی‌رغم تغییرات خوبی که انجام داده بود (باورا و لازن)، به نظر می‌رسد کوربی به خاطر بازیکنان ضعیف هم مورد سرزنش قرار گرفته باشد. و امروز نماینده رئیس، لاران نیکولان، و مدیر ورزشی، برونو کاروتی، در ردیف اول تغییرات قرار گرفته‌اند. "کوربی" هم از این بحث‌ها مستثنی نیست و حتی در جلسات زیادی برای تمدید یا چشم انداز‌های بعدی، حضور داشته است. با این حال شایعاتی هم درباره خبر علاقه مدیر باشگاه به جذب "زاکاریان"، سرمربی نانت نیز به گوش می‌رسد.
 
 


سنت‌اتین؛ گالتیه، وضع موجود به صورت پیش فرض
 

 
 
شنبه شب با اعلام رفتن مارکس آلان گرادل در پایان فصل، آیا سرمربی سنت‌اتین می‌خواست راه فراری برای اخراج نشدنش بسازد؟ بعید نیست. صحبت از انتقال مهاجم شاخصش باعث شد که از خودش صحبت نکند. مذاکرات او با تیم این بار به توافقاتی منجر شدند. سنت‌اتین همیشه به او نیاز داشته و گالتیه امروز یک پست باب میل دارد که برای او در فصل قبل ۵/۱ میلیون یورو به همراه داشته است. حتی اگر بخواهد مسئولین را منتظر بگذارد، رسمی کردن این قرار داد نباید خیلی زمان ببرد.
 
 

نیس؛ پل، همه‌چیز به ریویر بستگی دارد
 

 
 
بعد از بازی روز شنبه در تولوز مدیرعامل باشگاه نیس گفت همچنان روی "کلود پل" حساب می‌کند. پل هم بی‌شک باید تمایلش را به ماندن در نیس مشخص کند. در حال حاظر هیچ‌یک از دو طرف در این مورد توضیح نداده‌اند. البته این موضوع بعد از نتیجه بازی مقابل نانت، شنبه (۱-۲)، مشخص شد، و باعث شد ماندن او تثبیت شود.
 


باستیا؛ پرنتان، همچنان در ابهام
 

 
 
"کریستین پرنتان" که آخر هفته قبل در مورد آینده‌اش از او سؤال شد در پاسخ به این سوال گفت هنوز با مسئولین باشگاه در این‌باره دیداری نداشته و با پرسیدن سؤالی برای اینکه مشخص کند اخیرا تغییر جدیدی صورت نگرفته، گفت:«آیا در این مورد مطلبی خوانده یا شنید‌ه‌اید؟»


 
نانت؛ زاکاریان، تماسی از جنوب داشته؟
 

 
سؤال تکرار می‌شود و "زاکاریان" موضوع را آشکار نمی‌کند: «من قطعا در نانت خواهم ماند. هنوز با این تیم قرارداد دارم و از این بابت خوشحالم.» سؤال دیگری در مورد آینده‌اش از او پرسیده شد و در پاسخ گفت:«چیز تازه‌ای وجود ندارد. برای فصل آینده آماده می‌شوم. بعد از آن می‌بینیم چه پیش خواهد آمد. هنوز قرار داد دارم.» این مربی تا ۲۰۱۶ با نانت قرارداد دارد.
 


 
رنس؛ مونتانیه تمدید کرد
 

 
ابهامی که آینده "فیلیپ مونتانیه" را در برگرفته بود، رفع شد. مطابق میل خود او، مربی سابق والنسیا و رئال سوسیداد، همچنان هدایت باشگاه رنس را بر عهده خواهد داشت.
 


 
گنگام؛ گوورنانس، موقعیت ناتمام
 

 
خالق یک فصل زیبا با گنگام یعنی "ژوسلین گوورنانس" در چهل و سه سالگی و یک سال پس از قرادادش با این باشگاه به دنبال پیشنهادات جذاب‌تری است. به نظر می‌رسد همسایه این تیم یعنی رن با آگوورنانس مذاکره کرده و برخی منابع آگاه از پیشرفت این مذاکرات خبر می‌دهند.
 


 
لیل؛ ژیرار رفت
 

 
 
"ژیرار" به طور رسمی از لیل رفت و یک بیانیه در این باره روی سایت باشگاه منتشر شد. او باید در مورد دلایلی که منجر به جدایی او یک سال پیش از اتمام قراردادش شده‌، توضیحاتی ارائه کند. ژیرار منطقه را بعد از آخرین بازی لاشامپیونا در متز ترک کرد و تنها ماه ژوئن برای نقل مکان (اسباب‌کشی) به آنجا برخواهد گشت. این مربی اعلام کرد همیشه برای این شغل انگیزه دارد اما به نظر می‌رسد پس از یک فصل خسته‌کننده، انرژی‌‌‌اش تحیلیل رفته باشد. او در حال حاضر هیچ پیشنهادی ندارد و می‌تواند حرفه‌اش را در طول یک سال استراحت داخل پرانتز بگذارد.


 
 
اویان؛ دوپراز در موقعیت اجبار؟
 

 
 
سرمربی اویان دیگر این تیم را در رقابت‌های فصل آینده همراهی نخواهد کرد. آیا صحبت‌های او، رفتنش به لیگ ۲ را مشخص می‌کنند؟ اگر چه از صحبت در این‌باره امتناع کرد و توضیح داد که منتظر دیدار با سهامداران ارشد باشگاه است اما به نظر می‌رسد دوپراز آماده پیگیری ماجراهای این تیم است.
 
 


لن؛ کومبواره در انتظار رفتن
 

 
 
با حضور سهامدار جدید لن، "آنتوان کومبواره" شانس بسیار کمی برای ماندن در این باشگاه خواهد داشت. اسم "کوامباره" هم پس از اسم "کریستوف گالیته" در صورتی‌ که سنت‌اتین را ترک کند، خواهد آمد.
 
منبع: اکیپ/ مترجم: سمیه خالدی- تحریریه ایفکا
     
آی اسپورت
2015-05-25 18:58:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر