فهرست
یادداشت: اشتباهِ بزرگِ پرس
یادداشت: اشتباهِ بزرگِ پرس

یادداشت: اشتباهِ بزرگِ پرس

 
گابریله مارکوتی
 
وقتی مربی‌ای اخراج می‌شود، به خصوص در یک باشگاه بزرگ، برایِ ما بدل به یک مسئله‌یِ اخلاقی می‌شود و مدام از خودمان می‌پرسیم آیا او لایقِ اخراج بود یا نه؟ ما از سرنوشتِ این مربیان ناراحت می‌شویم و دنبال توجیهات و دلایلی برایِ قضاوتِ عملکردِ آن‌ها می‌گردیم: نتایج، استیلِ بازیِ تیم، مصدومیت‌ها، بازیکنانِ تیم، آزادی در نقل و انتقالات. ما تمامِ این فاکتورها را کنارِ هم می‌گذاریم تا به نتیجه و قضاوتِ نهایی برسیم. خیلی‌ها در حالِ حاضر مشغولِ همین پروسه هستند و اکثرا، از هواداران گرفته تا بازیکنان، همه خواهانِ ابقایِ آنچلوتی بودند. اما چرا؟
از منظر بازیکنان باید گفت که آن‌ها واقعا از کار با آنچلوتی لذت می‌بردند؛ مربی‌ای که بهشان احترام می‌گذاشت، فوتبالی لذت‌بخش بازی می‌کرد، ازشان در مطبوعات همیشه دفاع می‌کرد و جلویِ هرج و مرج و درگیری را در رختکن می‌گرفت.
از منظرِ هواداران هم نوعِ فوتبالی که آنچلوتی بازی می‌کرد و تصویرِ مثبتی که از تیمش ارائه می‌داد، خیلی خوشایند بود. در ضمن او در 2 سال 4 عنوان به دست آورده بود و بالاخره بعد از سالیانی انتظار لا دسیما را برایشان فتح کرده بود. در تاریخِ 113 ساله‌یِ رئالِ مادرید، 46 مربی این تیم را رهبری کرده‌اند و هیچکدامِ درصدِ پیروزیشان از آنچلوتی بالاتر نبوده است.
در واقع این معیارِ قضاوت بر کارِ مربیان خیلی باید ساده‌تر از این حرف‌ها باشد. آیا مربی‌ای هست که بتواند بهتر از آنچلوتی رئالِ مادرید را رهبری کند؟ جوابِ این سوال را فقط فلورنتینو پرس می‌تواند بدهد و تنها نظر اوست که اهمیت دارد. آنچه آنچلوتی یا هر مربیِ دیگری به دست می‌آورد، برابرِ امکانِ آنچه در آینده به دست خواهد آمد، موضوعیتی ندارد. گذشته هیچ تضمینی برایِ آینده نیست.
حالا پرس بر مبنایِ انتخابِ جایگزینِ آنچلوتی، چه رافا بنیتس باشد و اونای امری قضاوت خواهد شد و در مرحله‌یِ بعد بر مبنایِ موفقیتی که این جایگزین به دست خواهد آورد. به همین سادگی. اما همانطور که قبلا هم گفتم به نظرم رئال و پرس مرتکبِ اشتباهِ بزرگی شده‌اند و این تغییر مربی تنها باعث پسرفت‌شان خواهد شد. زمان این قضیه را ثابت خواهد کرد.
 
کد خبر: 9409
 
     
آی اسپورت
2015-05-26 10:55:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر