فهرست
یادداشت تحلیلی: فولام، تیمی که هنوز "ماگاتی" نیست
یادداشت تحلیلی: فولام، تیمی که هنوز "ماگاتی" نیست

یادداشت تحلیلی: فولام، تیمی که هنوز "ماگاتی" نیست

آی اسپورت- فولام ، دیشب در بازی خانگی خود مقابل چلسی هم موفق نشد امتیازی کسب کند تا کماکان با کسب تنها 21 امتیاز از 28 بازی انجام شده در قعر جدول لیگ برتر فوتبال انگلستان باقی بماند. تغییر دوباره سرمربی تیم که همراه با انتقاد برخی از کارشناسان ورزش انگلستان بود ، نتوانست باعث شود که بازیکنان این تیم بتواند مقابل بازیکنان خسته چلسی که از یک بازی نسبتا سنگین در ترکیه در جام باشگاه های اروپا برمی گشتند ، کاری از پیش ببرند.

روش بازی فولام در این بازی تغییر بزرگی نسبت به بازی این تیم مقابل وست برومویچ نداشت. در واقع ماگات ، تصمیم گرفته بود با همان مدل و ایده ای تیم ش را به زمین بفرستد که مربی قبلی مقابل وست برومویچ به آن فکر کرده بود. پایبندی به 4-2-3-1 و تلاش برای خنثی کردن تاکتیک های حریف در اولویت بازی این تیم بود.

این 11 نفری هستند که بازی دیشب را مقابل چلسی آغاز کردند :

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6a3ae75a1e1.png

مقایسه فاکتورهایی مانند تعداد و دقت پاس ها ، مالکیت توپ و میزان تلاش برای رسیدن به گل می تواند تصویر دقیق تری از روش بازی آنها بدهد ، عکس سمت چپ مربوط به بازی دیشب مقابل چلسی و عکس سمت راست مربوط به بازی با وست برومویچ است :

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6a3ae75a1e2.png

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6a3ae75a1e3.png

در هر دو بازی مالکیت توپ حریف ، به طور چشمگیری بیشتر از مالکیت توپ فولام است ، این مسئله در مورد  تعداد پاس ها هم صدق میکند. دقت پاس های بازیکنان فولام هرگز به 70 % نرسیده است ، این در حالی است که رقبای این تیم در پایین جدول از میانگین دقت ارسال پاس بالای 70 % برخوردارند. مرور عملکرد 10 بازی اخیر فولام هم حاکی از این حقیقت است که بازیکنان این تیم عملکرد قابل قبولی در مالکیت توپ و ارسال پاس های دقیق نداشته اند.

نکته جالب در مقایسه عملکرد دو تیم ، تفاوت محسوس کیفیت عملکرد فولام در استفاده از کرنر و سانتر از جناحین است. آنها در بازی مقابل چلسی شرایط به مراتب مطلوب تری نسبت به بازی با وست برومویچ داشته اند :

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6a3ae75a1e4.png

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6a3ae75a1e5.png

در این بازی ، اشکان دژاگه ، هافبک ایرانی فولام هم 90 دقیقه بازی کرد ولی نتوانست در مقابل هافبک ها و خط دفاعی چلسی کاری از پیش ببرد. نکته حائز اهمیت ، روش بازی او در این بازی است که به مانند چند بازی اخیر ش برای فولام بیشتر وظایف او در فاز تهاجمی تیم تعریف شده و کمتر در بازی پس گیری توپ و دفاع از دروازه خودی فعال بوده است.

بیشترین پاس را در این بازی ساشا ریتر به او داده است ، 3 پاس در زمین فولام و 8 پاس در زمین چلسی و همه این پاس ها هم به دقت به اشکان رسیده و هیچ کدوم توسط هافبک ها یا مدافعین چلسی قطع نشده است :

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b1de86cc8c1.png

نفر دومی هم که بیشترین پاس را به اشکان رسانده است ، اسکات پارکر هست که تنها یک بار در زمین فولام و 6 بار در زمین چلسی توپ را به اشکان رسانده است.

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b1de86cc8c2.png

فعال بودن اشکان در زمین چلسی ، در مورد پاس هایی که او برای ساشا ریتر ارسال کرده ، هم مشهود است. او تنها 2 بار در زمین فولام و 5 بار در زمین چلسی به هم تیمی خود پاس داده است :

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b1de86cc8c3.png

جمیع شواهد و قرائن دلالت بر این دارد که فولامی ها با وجود تغییر دوباره مربی خود ، هنوز به حداکثر کیفیت ممکن خود نرسیده اند . آنها برای تغییر روش بازی خود به زمان دادن به ماگات نیاز دارند ، هر چند زمان چندانی تا پایان فصل باقی نمانده و از الان نمی توان در مورد احتمال موفقیت آنها حدسی زد.

  • داده ها ی استفاده شده در این نوشتار برگرفته از STATS ZONE است.

جاوید جعفری فراهانی

     
آی اسپورت
2014-03-02 16:40:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر