فهرست
گزارش ویژه: معرفیِ کامل حریفِ امشب نفت/ اهلی شدنی ها!
گزارش ویژه: معرفیِ کامل حریفِ امشب نفت/ اهلی شدنی ها!

گزارش ویژه: معرفیِ کامل حریفِ امشب نفت/ اهلی شدنی ها!

آی اسپورت- والیبال، هندبال، بسکتبال، شنا و ... رشته هایی هستند که باشگاه الاهلی به صورت جدی در آن ها تیم داری می کند. در میان همه این تیم ها اما تیم فوتبال این باشگاه از همه شناخته شده تر است. این باشگاه در سال 1937 تاسیس شده و کمی بعد، صاحب تیم فوتبال شده است. آن ها به معنای واقعی کلمه یک باشگاه ورزشی به شمار می روند و شباهتی به باشگاه هایی که تنها حول محور یک تیم فوتبال در رده بزرگسالان می چرخند، ندارند.

 
حسرت 31 ساله
نخستین قهرمانی الاهلی در رقابت های لیگ برتر فوتبال عربستان، 37 سال قبل رقم خورد. آن ها در سال 1978، با کنار زدن النصر در لیگ 10 تیمی عربستان، اولین جام قهرمانی را بالای سر بردند. الاهلی، 6 سال برای تکرار قهرمانی در فوتبال عربستان صبر کرد و در سال 1984، بار دیگر فاتح لیگ عربستان شد. آن ها این بار بالاتر از الاتحاد در صدر جدول رده بندی رقابت ها قرار گرفتند. بعد از آن، الاهلی دیگر هیچگاه نتوانست در پایان فصل تیم صدرنشین فوتبال عربستان باشد. حسرت این باشگاه برای قهرمانی دوباره در عربستان، در پایان این فصل 31 ساله شد. آن ها البته در این سال ها بی افتخار نبوده اند و 23 بار، 4 جام حذفی و یا پادشاهی را در کشورشان فتح کرده اند. آخرین فتح این باشگاه در فوتبال عربستان، جام ولیعهد بوده که همین امسال به دست آمده است.

 
کابوسی به نام کره جنوبی
الاهلی، سابقه قهرمانی در رقابت های باشگاهی آسیا را ندارد اما دو بار موفق شده به فینال این مسابقه ها راه پیدا کند. آن ها نخستین بار در قالب یکی از بهترین تیم های تاریخ شان در سال 1986، به فینال آسیا رسیدند و بعد از کنار زدن الاتحاد سوریه در مرحله نیمه نهایی، در فینال به مصاف دوو رویالز کره جنوبی رفتند. این مسابقه در وقت های معمول با تساوی یک یک به پایان رسید و در وقت های اضافه، با برتری 3 بر 1 تیم کره ای تمام شد. دومین فینال آسیایی الاهلی، در سال 2012 رقم خورد. آن ها که در گروه تیم سپاهان دوم شده بودند، در دور حذفی ابتدا در ضربات پنالتی به سختی الجزیره را حذف کردند و سپس به شکلی ناباورانه، در مجموع دو مسابقه 4 گل به سپاهان زدند. الاهلی در نیمه نهایی الاتحاد را حذف کرد و باز هم در فینال، گرفتار طلسم تیم های کره ای شد. این بار اولسان هیوندای با 3 گل در مسابقه فینال تیم عربستانی را مغموم به خانه بازگرداند.
 
 
 
یک رکورد حیرت انگیز
تنها خط تیره جدول رده بندی این فصل لیگ حرفه ای فوتبال عربستان، در مقابل تعداد شکست های الاهلی نقش بسته است. این تیم، در هیچکدام از 26 مسابقه فصل شکست نخورده اما به رتبه ای بهتر از دومی نیز دست پیدا نکرده و البته بازیکنان دو تیم این نایب قهرمانی را در میانه میدان جشن نگرفته اند! روند بی شکستی سفید و سبزها، در آسیا نیز برقرار بود. آن ها با 3 پیروزی و 3 تساوی، 12 امتیازی شده اند و به عنوان صدرنشین به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرده اند.در این مرحله اما الاهلی بالاخره به نفت باحت و به همه نشان داد که شکست ناپذیر نیست.
 
بیرون از خانه نمی برند
در میان همه آمارهایی که حکم به برتری تیم عربستانی در مقابل نفت می دهند، یک آمار امیدبخش برای تیم علیمنصور نیز وجود دارد. الاهلی عربستان، در هیچکدام از سه مسابقه خارج از خانه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، موفق به شکست تیم میزبان نشده است. این تیم در این 3 مسابقه، 3 تساوی را تجربه کرده است.
 
بیگانه با شکست، آشنا با تساوی
فصل 15-2014 فوتبال عربستان برای الاهلی، با رده دوم جدول رده بندی و کسب سهمیه مستقیم لیگ قهرمانان به پایان رسیده است. آن های علیرغم بی شکستی در همه هفته های فصل، 4 امتیاز کمتر از النصر داشته اند و به همین خاطر، جام را از دست داده اند. الاهلی با 9 تساوی، رکوردار تساوی در این فصل به شمار می رود. آن ها با 59 گل زده، دومین خط حمله رقابت ها را در اختیار دارند و با 22 گل خورده، سومین خط دفاعی برتر عربستان هستند. آن ها دو سال قبل، در رده پنجم جدول قرار گرفتند و فصل قبل را نیز با رده سومی به پایان بردند. رتبه دوم این فصل، هفتمین نایب قهرمانی تاریخ این باشگاه در لیگ حرفه ای عربستان را رقم زده است.
 
ستاره ها
در بین مهره های داخلی، تایسیر جاسم و اوساما هاوساوی سرشناس ترین بازیکنان تیم فوتبال الاهلی به شمار می روند. چهره هایی که به ترتیب کاپیتان های اول و دوم باشگاه نیز هستند. آن ها 5 بازیکن خارجی را نیز در اختیار دارند. امیر کوردی از یونان، محمد عبدل شافی از مصر، برونو سزار سرشناس و اوسوالدو از برزیل و البته مهاجمی به نام عمر السوما که می توان لقب زلاتان ایبراهیموویچ آسیا را برایش در نظر گرفت. این مهاجم تنومند و موقعیت شناس، بخشی از توانایی هایش را در دیدار با تراکتور به فوتبال ایران نشان داد و امیدوارم بخش دیگری از آن را در دیدار با نفت نشان مان ندهد.
 
مربی
باشگاه فوتبال الهلال در همه سال های حیات اش، تنها 5 مربی داخلی را روی نیمکت تیم دیده است. آن ها چهره های خارجی زیادی را برای سرمربیگری به عربستان فراخوانده اند. تله سانتانا، سباستیائو لازارونی، پتر اشتوب، لوئیز فیلیپه اسکولاری، لوکا پروزوویچ و سرخیو فاریاس، تعدادی از این مربی های شناخته شده هستند. سرمبیگری الاهلی از جولای 2014 با سباستین گروس سوئیسی است. او بعد از هدایت تیم های مطرحی مثل تاتنهام، بازل سوئیس و اشتوتگارت، حالا به نفر اول نیمکت الاهلی تبدیل شده است. گروس در 6 فصل مختلف؛ قهرمانی لیگ فوتبال سوئیس را تجربه کرده است.
 
طعم شیرین آرامش
درست مثل فوتبال ایران، تغییرات پی در پی مربی و مدیرعامل در تیم های عربستانی نیز اتفاقی بدیهی به نظر می رسد و موجبات تعجب هیچکس را فراهم نمی آورد. باشگاه الاهلی نیز یکی از باشگاه هایی ست که مدیران زیادی را تعویض کرده و از این حیث، بی شباهت به پرسپولیس تهران نیست. آن ها در فاصله سال های 2004 تا 2009، 7 مدیر مختلف را امتحان کردند و سرانجام به شاهزاده فهد بن خالد بن عبدالله بن محمد رسیدند. او حالا برای ششمین سال متوالی رئیس باشگاه تلقی می شود و ثبات ایده آلی را در تیم عربستانی برقرار کرده است.


کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-05-27 18:42:17
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر