فهرست
گزارش ویژه:حمله هاشم به مسی با مشت!
گزارش ویژه:حمله هاشم به مسی با مشت!

گزارش ویژه:حمله هاشم به مسی با مشت!

آی اسپورت- شانزده سال پیش در چنین روزهایی تومیسلاو ایویچ به امید ساختن یازده پارتیزان تیم‌ملی راه یافته به جام‌جهانی 98 فرانسه را در سالن تمرین می‌داد و حالا کی‌روش با کمک یک مربی دفاع شخصی به فکر تربیت یازده کماندو برای حضور در جام‌جهانی 2014 برزیل است.

 دعوت از یک مربی دفاع شخصی برای آموختن فنون رزمی و انتقال دانش دفاع شخصی به ملی‌پوشان فوتبال ایران برای اکثریت فوتبالدوستان کشورمان تازگی و تعجب دارد اما مربیان متخصص و صاحب سبک خارجی پیش از این هم نظیر این ترفندها را استفاده کرده بودند.

 نمونه دم‌دستی‌اش خولیو ولاسکو است که بعد از موفقیت تیم‌ملی وزنه‌برداری ایران در المپیک 2012 لندن قصد داشت کوروش باقری را به کادرفنی تیم‌ملی والیبال دعوت کند تا بدنسازی و کار با وزنه شاگردانش برای آن که مثل والیبالیست‌های روس و برزیلی اندام ورزیده‌ای داشته باشند، زیرنظر باقری انجام شود.

 در دنیای فوتبال هم والری نپوم نیاچی روس قبل از همراهی کامرون در جام‌جهانی 1990 ایتالیا، ملی‌پوشان کامرونی را به یک مربی دوی سرعت سپرد تا شاگردانش که در دوندگی، جنگندگی و دوی استقامت اشکال و ایرادی نداشتند، برای اجرای ضدحمله‌های سرعتی آماده و آبدیده شوند.

 اتو رهاگل اولین شگفتی‌ساز فوتبال در هزاره سوم که یونان را به قهرمانی یورو 2004 رساند هم قبل از رقابتهای جام ملتهای اروپا، مدتی از یک مربی فنون رزمی برای بالا بردن قدرت بدنی شاگردانش بهره برد و حتی خدا بیامرز تومیسلاو ایویچ نیز وقتی برای هدایت تیم‌ملی فوتبال ما به ایران آمد و با ملی‌پوشانی روبرو شد که دور از هم بازی می‌کردند، در زمین از یکدیگر فاصله می‌گرفتند و از حضور در جنگ‌های تن به تن بر سر تصاحب توپ وحشت داشتند، بازیکنان تیم‌ملی را برای مدت نسبتا طولانی در سالن تمرین داد تا آنها را در فضاهای محدود به بازی نزدیک به هم فشرده و شرکت در درگیری‌های فیزیکی برای تسلط بر توپ و میدان عادت بدهد.

آن زمان ایویچ در پاسخ به سوال خبرنگارانی که می‌خواستند دلیل تمرین در سالن و این همه برخورد فیزیکی در طول تمرینات را بدانند، گفت: من برای جام‌جهانی یازده پارتیزان می‌خواهم و تمرینات انجام شده در سالن به من کمک می‌کند برای تیم‌ملی شما پازتیزان بسازم. او می‌خواست با راه انداختن جنگ‌های پراکنده و پارتیزانی مقابل یوگسلاوی و آلمان، شانس تیم‌ملی را در تقابل با این قدرت‌های فوتبال اروپا بالا ببرد، غافل از این که لازم بود به فکر استخدام محافظ باشد تا از پشت خنجر نخورد و در آستانه جام‌جهانی صندلی سرمربیگری تیم‌ملی را زیر پایش نکشند.

 حالا کی‌روش هم عملیات تربیت یازده کماندو را با دعوت از مهدی صفایی آغاز کرده است. صفایی برای شیفتگان دفاع شخصی و دوستداران ورزش‌های رزمی نام شناخته شده‌ای است. او که در روزنامه آسیا صفحه ویژه آموزش دفاع شخصی داشته و مدتی هم به اتفاق یاسر رفیق‌دوست، با ثبت شرکتی، در زمینه تامین بادیگارد و محافظ چهره‌های سرشناس کشور فعالیت می‌کرده، از سوی کی‌روش به همکاری با تیم‌ملی دعوت شده تا الفبای دفاع شخصی را به ملی‌پوشان فوتبال ما بیاموزد و کاری کند ترس آنها از بازی فیزیکی و نبردهای تن به تن با بازیکنان غول‌پیکر نیجریه بریزد و همچنین در تقابل با فوتبال تاکتیکی برتر آرژانتین و بوسنی، بازی درگیرانه و تخریبی اسلحه کی‌روش و تیم‌ملی شود.

  مهدی صفایی که قهرمان کیک بوکسینگ است و  علاوه بر آشنایی کامل با فنون رزمی، در دفاع شخصی یک مربی و مدرس صاحب سبک به حساب می‌آید، وظیفه دارد شاگردان کی‌روش را از طریق مرور فنون رزمی و انتقال الفبای دفاع شخصی به درجه‌ای برساند که در درگیری‌های فیزیکی بر سر تصاحب توپ کم نیاورند و از ارائه بازی درگیرانه و فیزیکی ترسی نداشته باشند.

 هدف کی‌روش از این کار کاملا مشخص است. جدا از این که تیم‌ملی ما در نبرد با نیجریه که اولین بازی ایران در جام‌جهانی است، یک بازی سنگین و فیزیکی را تجربه می‌کند و برای مقابله با غول‌های افریقایی نیاز به کماندو دارد، سرمربی تیم‌ملی می‌خواهد با اسلحه قدرت بدنی و بازی درگیرانه به جنگ بوسنی و آرژانتین برود و جلوی تاکتیک و تکنیک این حریفان با بازی فیزیکی بایستد. منطق هم حکم می‌کند وقتی از لحاظ قابلیت‌های فنی و فردی توانایی مقابله با حریف را نداریم، با بازی فیزیکی و تخریبی در روند حرکت تیمی حریف سکته ایجاد کنیم و با به راه انداختن جنگ‌های تن به تن مانع این شویم که حریف برتری تاکتیکی‌اش را به ما دیکته کند.

 کی‌روش برای رسیدن به این هدف راه درستی را در پیش گرفته، فقط تنها ایراد او و مهدی صفایی این بود که برای شروع با آندرانیک تیموریان کار کردند. آندو که در داربی سرخابی، غیر از نیلسون تمام بازیکنان پرسپولیس را حداقل یک بار کتک زد و در طول لیگ سیزدهم انواع و اقسام فنون رزمی را روی بازیکنان حریفان مختلف استقلال پیاده کرد، نیاز به مربی رزمی ندارد و اتفاقا برعکس، مربی باله می‌خواهد تا کمی ظرافت چاشنی خشونت ذاتی‌اش شود!

 از شوخی گذشته، مهدی صفایی آموزش فنون دفاع شخصی به ملی‌پوشان را از آندو و هاشم بیک‌زاده شروع کرد و طی روزهای آینده با سایرین هم همین تمرینات را مرور می‌کند تا به وقت جام‌جهانی یک تیم کامل کماندو در اختیار داشته باشیم. حالا که میانگین دوندگی تیم‌ملی در هر بازی به 10 کیلومتر در ازای هر بازیکن نمی‌رسد، شاید بد نباشد با همین کماندوها میانگین دوندگی حریفانی همچون نیجریه، بوسنی و آرژانیتن که بازیکنان‌شان کمتر از 10 الی 13 کیلومتر نمی‌دوند را پایین بیاوریم.

     
آی اسپورت
2014-03-02 11:14:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر