فهرست
گزارش روز‌: رای گیری برای حذف اسرائیل از فیفا
گزارش روز‌: رای گیری برای حذف اسرائیل از فیفا

گزارش روز‌: رای گیری برای حذف اسرائیل از فیفا

وزارت امور خارجه رژیم اسرائیل به شدت در تلاش است تا از رای گیری درباره طرحی در فدراسیون بین المللی با هدف اخراج این رژیم از فیفا جلوگیری کند. فدراسیون فوتبال فلسطین (PFA) که از سال 1998 میلادی عضو فیفاست، می گوید اسرائیل محدودیت‌های زیادی در آزادی سفر و نقل و انتقال بازیکنان فلسطینی تحمیل کرده است. فلسطینی‌ها همچنین به وجود تیم‌های اسرائیلی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین که در زمین های اشغالی ساخته شده اند اعتراض دارند. فلسطینی‌ها معتقدند وضعیت اشغال و رفتار نژادپرستانه اسرائیل مانع پیشرفت فوتبال در فلسطین شده است.
فدراسیون فوتبال اسرائیل هفته گذشته از میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) خواست که «صراحتاً و با صدایی رسا» علیه پیشنهاد فلسطین برای اخراج فدراسیون فوتبال اسرائیل از فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) موضع بگیرد. آفر اینی، رئیس فدراسیون فوتبال اسرائیل در نامه‌ای به پلاتینی با اشاره به این‌که فیفا تاکنون دو بار درخواست وی را برای حذف پیشنهاد فلسطین از دستور کار کنگره رد کرده است نوشت، فدراسیون فوتبال اسرائیل با یکی از سخت ترین شرایط از زمان تاسیس روبروست.
اینی در این نامه مدعی شد پیشنهاد فدراسیون فوتبال فلسطین، «کاملاً سیاسی» است و هیچ ربطی به اهداف فیفا و «روح فوتبال» ندارد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل نیز هفته گذشته در ملاقات با سب بلاتر رئیس فیفا، مخالفت خود را با این رای گیری اعلام کرد. این در حالی است که وزارت خارجه اسرائیل در تلاش برای جلوگیری از این اقدام، سفرا و نمایندگان خود را به محل این نهاد بین المللی(زوریخ سوئیس) اعزام کرده است. به گزارش پایگاه «یدیعوت احرونوت»یک مقام وزارت خارجه اسرائیل ادعا کرد: «ما توانسته ایم نظر 70 درصد از اعضای فیفا را کسب کنیم.» این مقام اسرائیلی همچنین افزود آن‌ها موفق نشده‌اند تا نظر مساعد کشورهای اسلامی را جلب کنند.
تلاش مقام‌های اسرائیلی در حالی است که لغو این پیشنهاد از سوی فیفا مستلزم رضایت طرف فلسطینی است. فیفا برای لغو این رای گیری باید نظر مساعد جبرئیل رجوب، رئیس فدراسیون فوتبال فلسطین را جلب کند. در همین راستا شماری از نمایندگان اسرائیلی شب گذشته با مقام‌های فیفا دیدار کردند و حتی اعلام کردند حاضرند امتیازاتی را به طرف فلسطینی اعطا کنند. موفقیت درخواست فلسطین منوط به رای موافق سه چهارم از 209 عضو فیفا است. به عقیده ناظران، اگر فیفا نظر سازمان ملل درباره وضعیت تیم‌های فوتبال را مطابق با وضعیت شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری اشغالی جویا شود، این روند اخراج تیم‌های اسرائیل از فیفا را در پی خواهد داشت.  سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان شهرک سازی اسرائیل را غیرقانونی می‌دانند چرا که این رژیم سرزمین‌های فلسطینی را در جنگ ۱۹۶۷ غصب کرده و بر مبنای مفاد کنوانسیون ژنو، هرگونه ساخت و ساز توسط اشغالگر در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.
     
آی اسپورت
2015-05-29 17:42:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر