فهرست
مصاحبه‌‌یِ ویژه با گابریله مارکوتی: بلاتر بخشی از مشکل است نه راهِ حل
مصاحبه‌‌یِ ویژه با گابریله مارکوتی: بلاتر بخشی از مشکل است نه راهِ حل

مصاحبه‌‌یِ ویژه با گابریله مارکوتی: بلاتر بخشی از مشکل است نه راهِ حل

بلاتر چهار سالِ دیگر انتخاب شد. پس تکلیفِ این همه فساد و رسوایی چی میشه؟ فیفا به ذهنش خطور نکرد که شانسِ ریاست را به کسِ دیگری بده؟
 
اگر بخواهیم دقیق صحبت کنیم هیچکدام از نکاتی که گفتید به فیفا مربوط نمیشه. از کسانی که در رابطه با این داستانها دستگیر شدن فقط یکی کارمندِ رسمیِ فیفا بود و بقیه عضوِ کمیته‌هایِ اجرایی بودن که توسطِ کنفدراسیون‌هایِ قاره‌ای و فدراسیون‌هایِ کشورها انتخاب شده بودن.
 
درباره‌یِ میزبانی قطر و روسیه چی؟
 
بازهم همینه. افرادی که به دردسر افتادن توسطِ بلاتر برایِ کمیته‌هایِ اجرایی انتخب نشده بودن. این حرف مثلِ اینه که از رئیس جمهورِ آمریکا درخواست کنی استعفا بده برایِ اینکه یکی از اعضایِ کنگره رسوایی به بار آورده.
 
ولی تو خودت این حرفها را باور میکنی؟
 
نه. من دارم چیزی را بهتون میگم که بلاتر در دفاع از خودش میتونه بگه، و داره میگه. برایِ همینه که اینقدر اصرار میکنه که فیفا بیشتر از همه از این جریانات ضربه خورده و او بخشی از راهِ حل است نه بخشی از مشکل.
 
خب به نظرِ تو بلاتر کدومه؟ مشکل یا راهِ حل؟
 
بخشی از مشکل. از همه مهتر اینکه هیچوقت نباید در هیچ نهادی یک نفر اینقدر ریاست را به عهده داشته باشد. ریاستِ بلندمدت یک نفرِ شانس و امکانِ تغییر را از نهاد میگیره و همه فکر میکنن خب همینه دیگه، کسی بهتر از بلاتر نداریم و اون همیشه قدرت را خواهد داشت.
بلاتر با کشورهایِ آسیایی، آفریقایی و آمریکایِ شمالیِ لابیِ سنگین دارد و اینقدر بهشان رسیده که همه ازش دفاع میکنن. قبل از بلاتر و دورانِ ژائو هاولانژ، فیفا اصولا متعلق به اروپا و آمریکایِ جنوبی بود. اما بلاتر تمامِ این فرمول‌ها را عوض کرد و با بالا بردنِ درآمد و قدرتِ فیفا، این کیکِ فوتبال را بزرگ‌تر و بزرگ‌تر کرد و به همه سهمِ بیشتری داد و از این جهت به موفقیت هم رسید.
 
این که خوبه، نه؟
 
بله، اما خیلی بهتر بود اگر بلاتر به جایِ اینکه همینطور پول در اختیاری کشورهایِ ضعیف‌تر قرار دهد، کمی به نوع و چگونگیِ خرج شدنش هم فکر می‌کرد. مثلا فیفا 50 هزار دلار به کشوری بابت ساختنِ استادیومِ جدید میدهد. اما اصلا دقت نمی‌کنن که چقدر خرجِ واقعی این استادیوم است و چه کمپانی‌ای قرار است بسازدش. مشکلِ بزرگِ بلاتر اینه که هیچ توجهی به کلاه‌برداری‌هایی که زیرِ گوشش انجام میشه نمیکنه.
 
و هیچکدام از 133 کشوری که بهش رای دادند متوجه این قضیه نیستند؟
 
چرا، همشون خبر دارند. اما بعضی‌ها صداشون در نمیاد چون خودشون در جریانِ این فساد نقش دارن، برخی دیگر ازش حرفی نمیزنن چون فکر میکنن تنها راه اداره‌یِ فوتبال همینه و برخی دیگر هم از این جریان ناراضی هستن، اما چون به پولِ بلاتر و فیفا برایِ توسعه‌یِ فوتبال در کشورشون نیاز دارن، همچنان ازش حمایت میکنن.
 
خب مگه پرنس علی هم همین قول‌ها را نداد؟
 
چرا، و اتفاقا خیلی کارِ هوشمندانه‌ای کرد، چون رای آوردن اینطوری راحت‌تر از این بود که به خاطر درباره‌یِ فساد براشون سخنرانی کنه. اما مسئله اینه که پرنس علی نتونست رای‌دهنده‌ها را قانع کنه که به اندازه‌یِ بلاتر دست و دلبازه. من یک بنگلادشی را در تلویزیونِ انگلیس دیدم که گفت: «من به بلاتر رای میدم، چون میشناسمش. اما این یکی را نمیشناسم.» اون حتی زحمت نکشید اسمِ "این یکی" را بگه. فکر میکنم این چکیده‌ای از کلِ داستان باشه.
 
خب پس همین؟ داستان طبقِ معمول ادامه پیدا میکنه؟
 
لزوما نه. نه فقط به خاطرِ اینکه بلاتر 79 سالشه، به خاطرِ اینکه تغییراتی داره شکل میگیره و فیفا خیلی شفاف‌تر از یک دهه‌یِ گذشته شده. نسلِ جدیدی از اعضایِ فیفا داره کار را در دست میگیره. نمیگم این اعضایِ جدید تماما درستکارند، اما مثلِ قبلی‌ها نیروهایِ مطلقی نیستند که پاسخگویِ هیچکس نباشند. قدرت در حالِ پخش شدن است و این خیلی خوبه. من فکر میکنم خودِ بلاتر هم به این نتیجه رسیده که مثلِ سابق نمیشه کار کرد و نتیجه گرفت و اگر فشارِ کافی رویش بیاد، شاید حتی درباره‌یِ قطر و روسیه هم تصمیمی دوباره بگیرد.
 
جدی؟! این خیلی خوشبینانه است
 
بله، شاید من دارم خیلی خوشبینانه نگاه میکنم. اما بلاتر به روسیه و قطر نیاز داشت تا انتخابات را ببرد. حالا که برده چی؟ بلاتر قبل از این هم عهدهایی بسته و شکسته. اگر پلیس سوئیس مدارکی قطعی درباره‌یِ فسادِ این دو میزبانی پیدا کنه، از کجا معلوم بلاتر دوباره خودش را در جبه‌یِ حق قرار نده و این کشفِ جدید را مدیون خودش ندونه؟ بلاتر همیشه خودش را نجات میده و بقا پیدا میکنه. برایی همین بهش میگن سپِ تفلون. اون هرکاری برایِ حفظِ قدرتش انجام میده. شاید تنها راه این باشه که در شرایطی قرارش بدن که به این نتیجه برسه که تنها راهِ حفظِ قدرت تن دادن به یک رفورمِ اساسیه.
نمیدونم شاید هم من دارم خودم را گول میزنم که بلاتر واقعا میتونه اصلاح بشه.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-05-31 15:10:43
نظر دهید

۱ نظر
معین
يكشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۲۹
خیلی خوب بود
مرسی بچه ها
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر