فهرست
استثنای استراماچونی
استثنای استراماچونی

استثنای استراماچونی

آی اسپورت – یکی از ترکش‌های بی‌شمار ماجرای محکومیت فدراسیون فوتبال ایران در پرونده شکایت مارک ویلموتس، ممنوع شدن حضور مربیان و بازیکنان خارجی تازه در لیگ برتر بود. ممنوعیتی که ابتدا در روز بیستم اردیبهشت توسط مهدی علی نژاد معاون وزیر ورزش در برنامه ورزش و مردم و فقط برای دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اعلام شد. اما در روز 12 مرداد این ممنوعیت برای بقیه باشگاه‌های لیگ برتری هم وضع شد. از همان روزی که این ممنوعیت‌ها وضع شد موج مخالفت‌ها با آن در رسانه‌ها و فضای مجازی شکل گرفت. چرا که این ممنوعیت در واقع پاک کردن صورت مساله به نظر می‌رسید. چرا که با این قانون، دیگر مربیان و بازیکنان خوبی در سطح کی‌روش، برانکو، شفر، استراماچونی، شیخ دیاباته، بشار رسن وهرویه میلیچ نمی‌توانند وارد فوتبال ایران شوند. فوتبال ملی و باشگاهی ایران قبل از وضع این قانون هم توانایی رقابت با تیم‌های قدرتمند ملی و باشگاهی آسیا را نداشت و حالا با وضع این قانون، اوضاع باشگاه‌های ایرانی از این هم بدتر هم خواهد شد. چند روز دیگر مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در قطر پیگیری خواهد شد؛ اما پیش بینی اغلب کارشناسان فوتبال در ایران این است که همه باشگاه‌های ایرانی در مرحله گروهی حذف خواهند شد. نکته مهم این است که مقصران بستن قراردادهای مشکل‌ساز با مربیان و بازیکنان و خارجی، مدیران فدراسیون فوتبال و مدیران باشگاه‌ها هستند و فدراسیون اگر به دنبال حل این مشکل است باید مدیران متخلف و کارنابلد را بازخواست کند اما فدراسیون با وضع این قانون صورت مساله را پاک کرد.

 

چرا استرا دوباره داغ شد؟

چند روز بعد از وضع قانون «ممنوعیت حضور مربیان و بازیکنان خارجی در ایران» و علیرغم مخالفت‌های شدید اولیه، موضوع داشت فراموش می شد. اما استعفای فرهاد مجیدی از سرمربیگری استقلال بعد از دربی و به دنبال آن ناکامی این تیم در جام حذفی آتش ماجرا را روشن کرد. هواداران استقلال که دیگر طاقت تکرار ناکامی‌های این تیم در سال‌های اخیر را ندارند دوباره به یاد آندره‌آ استراماچونی افتاده‌اند و خواستار بازگشت او به تیم شان هستند. چرا که سرمربی ایتالیایی در دوران کوتاه حضورش در استقلال تیم بسیار خوب و موفقی ساخته بود. او حتی موفق شد استقلال را بعد از حدود ۱۳۰۰ روز به صدر جدول لیگ برتر برساند اما درست فردای روزی که استقلال صدرنشین شد استراماچونی به دلیل عدم دریافت به موقع حقوقش تهران را ترک و قراردادش را به صورت یک طرفه فسخ کرد! اتفاقی که خشم هواداران استقلال را برانگیخت و آنها در اعتراض به این اتفاق چند روز در مقابل ساختمان باشگاه و ساختمان وزارت ورزش تجمع کردند و با سردادن شعار علیه مدیران باشگاه و وزارت ورزش خواستار بازگشت استرا شدند. اتفاقی که هرگز نیفتاد و مدیران باشگاه فقط توانستند با آوردن فرهاد مجیدی اعتراض‌ها را به طور موقت خاموش کنند. مجیدی توانست استقلال را در لیگ برتر به نایب قهرمانی برساند اما شکست در فینال جام حذفی به معنی پایان کار فرهاد بود. با این همه مشخص شد که سفر احمد سعادتمند به ایتالیا قبل از دربی صرفا به منظور توافق با او برای پرداخت مطالباتش نبوده و در این بین مذاکراتی جدی برای بازگشت استرا هم صورت گرفته. اما چرا باشگاه و هواداران استقلال این قدر مشتاق به بازگشت استرا هستند؟ موضع هواداران که مشخص است. آنها تفاوت استقلالِ استرا با استقلالِ همه این سالها درک کرده‌اند و معتقدند استقلال می‌تواند با این مربی به حکومت چندساله پرسپولیس در فوتبال ایران پایان بدهد. حالا ببنییم منطق باشگاه برای بازگشت استرا چیست؟

 

منطق استقلال؛ نگذارید پول مفت بدهیم!

باشگاه استقلال که به خاطر شکایت وینفرد شفر با حکم فیفا از فعالیت در پنجره نقل و انتقالاتی تابستانی محروم است؛ شکایت آندره‌آ استراماچونی را هم در پیش دارد. قرارداد استرا با استقلال سالیانه ۷۵۰ هزار یورو و برای دو فصل ۱.۵میلیون یورو بوده است. باشگاه تائید کرده که سال گذشته ۴۲۲ هزار یورو از قرارداد ۷۵۰ هزار یورویی این مربی را پرداخت کرده. یعنی او فصل قبل بیش از ۵۰ درصد دستمزد خود را دریافت کرد. جمع زدن رقم باقی مانده از فصل قبل که ۳۲۰ هزار یورو است به اضافه قرارداد ۷۵۰ هزار یورویی فصل بعد او، روی هم رفته عدد را به یک میلیون و ۷۸ هزار یورو می‌رساند. باشگاه استقلال به این نتیجه رسیده که در پرونده شکایت استراماچونی محکوم خواهد شد و باید این پول را به اضافه غرامت احتمالی به این مربی پرداخت کند. برای همین هم چاره کار را در این دیده که او را راضی کند که به استقلال برگردد. مدیران باشگاه معتقدند در این صورت پولی که به استرا پرداخت می‌شود بابت کاری است که او انجام می‌دهد و حالت دستمزد را پیدا می‌کند. اما اگر استار نیاید این پول به شکل جریمه و برای کارِ نکرده به استراماچونی پرداخت می‌شود. آمدن استراماچونی این حسن را هم دارد که هواداران عصبانی استقلال را که در حال حاضر منتقد باشگاه هستند به حامی تبدیل می‌کند. ضمن این که شانس موفقیت استقلال و قهرمانی احتمالی در لیگ برتر هم بالا می‌رود. از طرفی استراماچونی نشان داد که بازیکنان خارجی خوب و سطح بالایی را برای تیمش انتخاب می‌کند. بدون شک شیخ دیاباته و هرویه میلیچ که هر دو توسط استرا به استقلال آمدن از بهترین بازیکنان خارجی تاریخ این باشگاه هستند. اتفاقی که مثلا در دوره وینفرد شفر رخ نداد و او بازیکنان ضعیفی را به استقلال آورد. ضمن این که کیفیت بازی استقلال در زمان حضور استراماچونی و به دنبال آن کیفیت لیگ برتر بالاتر رفته بود و رقابت در بالای جدول بسیار نزدیک و نفس گیر شده بود.در مجموع به نظر می‌رسد آمدن استراماچونی تبعات مثبت زیادی دارد.

 

انتقال فشار روی فدراسیون

حالا این سوال پیش می‌آید که با وجود قانون منع به کارگیری مربیان و بازیکنان خارجی، باشگاه استقلال می‌تواند استراماچونی را برگرداند؟ تا چند روز پیش جواب این سوال یک «نه» قاطع بود. این در حالی بود که مدیران باشگاه استقلال بدون توجه به قانون جدید در حال ادامه مذاکره با استراماچونی بودند و هستند. مثلا حجت نظری عضو هیات مدیره باشگاه در این باره گفته بود: «برای مذاکره، توافق و عقد قرارداد با استراماچونی به احمد سعادتمند اختیار کامل داده‌ایم و همچنین امکاناتی را از طریق وزارت امور خارجه برای برگرداندن این مربی ایتالیایی در اختیار داریم. رایزنی‌های مختلفی با وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال و دیگر مراجع که در این موضوع امکان دخالتشان وجود دارد انجام داده‌ایم.» موضع وزارت ورزش هم چندان روشن نبود و نیست. علی‌نژاد معاون وزیر ورزش همچنان اصرار دارد که استخدام خارجی‌ها غیر قانونی است اما خبرهای رسیده حاکی از این است که شخص وزیر چندان هم مخالف بازگشت وزیر نیست! اما در یکی دو روز اخیر اتفاقات دیگری رخ داده است. جمشید نورشرق مدیر کمیته تعیین وضعیت فدراسییون فوتبال گرفت: «استقلالی‌ها اگر اصرار دارند که از این مربی استفاده کنند باید درخواست‌شان را بدهند تا آن مرجعی که تصمیم بر ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی گرفته، این تصمیم را برای تمام باشگاه‌ها از درجه اعتبار ساقط کند. اینکه بگوییم فدراسیون فوتبال پرفشار به دنبال برنگشتن استراماچونی است، درست نیست.»

مدیران فدراسیون معتقدند مدیران باشگاه استقلال می خواهند تقصیر را متوجه فدراسیون فوتبال کنند و فشار را از روی خودشان بردارند. در واقع مدیران استقلال می‌خواهند در صورت ناکامی‌شان در بازگرداندن استراماچونی، این پیام را صادر کنند که ما همه اقدامات را برای بازگرداندن استراماچونی انجام دادیم؛ حتی از وزارت امور خارجه هم کمک گرفتیم اما قانون غلط فدراسیون اجازه نداد استرا برگردد! همه این اتفاقات در حالی رخ داده که همه باشگاه‌ها تا امروز قانون منع استخدام خارجی‌ها را رعایت کرده‌اند حتی استقلال. اما استقلالی‌ها انتظار دارند به دلیل شرایط سختی که وجود دارد وزارت ورزش و فدراسیون درباره استراماچونی استثنا قائل شوند. اما ابن اتفاق قطعا با اعتراض بقیه باشگاه‌های لیگ برتری مواجه خواهد شد.

 

استرا تضمین واقعی می‌خواهد

حالا بیایید فرض کنیم مشکلات قانونی حل شده و استراماچونی منعی برای بازگشت ندارد. آیا او به همین راحتی برمی‌گردد؟ واقعیت این است که به نظر می‌رسد استراماچونی هم علاقه ویژه‌ای به استقلال پیدا کرده و رابطه عاطفی خوبی بین او و هواداران استقلال وجود دارد. هوادارانی که عاشق این مربی هستند و در ۲۴ ساعت گذشته هشتگ «#استراماچونی_را_برگردانید» را تبدیل به پرکاربردترین موضوع در توئیتر فارسی کردند. اما برای استراماچونی موضوع قرارداد و عمل به آن مهمتر است. او دفعه قبل به خاطر تاخیر در دریافت دو ماه حقوقش، قرارداد را فسخ کرد و رفت! با این وجود کاملا مشخص است که او این بار محتاطتر قدم برخواهد داشت و قرارداد جدیدش هم سخت گیرانه‌تر از قبل خواهد بود و هم جزئیات بیشتری خواهد داشت. در همین مدت کوتاه فاش شده که او خواسته‌هایی هم از باشگاه دارد. مثلا تأکید کرده که نباید اشتباهات مدیران قبلی تکرار شود. او خواسته پول باید به حساب خودش واریز شود. او خواستار حفظ همه بازیکنان شده. استرا گفته پیش از لیگ قهرمانان آسیا نمی‌تواند هدایت استقلال را بر عهده بگیرد. او خواستار امکانات سخت افزاری کامل و رفع همه نواقص قبلی شده. اما مهمترین چیزی که او خواسته یک تضمین جدی و واقعی برای عمل به همه مفاد قرارداد است. او قطعا این بار حوصله تکرار ماجراهای قبلی را ندارد و گفته که با بروز کوچکترین مشکل قراردادش را فسخ خواهد کرد. اما آیا باشگاه استقلال توانایی برآورده کردن همه خواسته‌های استرا را دارد؟

این خیلی دشوار به نظر می‌رسد. پنجره نقل و انتقالات باشگاه بسته است و تیم نمی‌تواند بازیکن جدیدی بگیرد. مشکل تهیه ارز و سپس واریز آن به حسابی در خارج از کشور هنوز هم  وجود دارد. این مشکل حتی گریبان فدراسیون فوتبال را هم گرفت و بلای ویلموتس را بر سر ما آورد. همین حالا دو بازیکن خارجی استقلال چند ماه است حقوق نگرفته و به مرخصی رفته‌اند و بیم آن می‌رود با فسخ قرارداد دیگر به تهران برنگردند! حالا باشگاهی که این مشکلات پیش پاافتاده را دارد آیا می‌تواند موبه مو به قرارداد یک مربی سخت‌گیر، کم‌طاقت و البته زخم خورده عمل کند؟ جواب مشخص است!

 

سازندگی 

۹    
آی اسپورت
2020-09-09 13:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر