فهرست
پیش‌بازی  فینال حذفی نفت- ذوب‌آهن؛ جام جوانی!
پیش‌بازی فینال حذفی نفت- ذوب‌آهن؛ جام جوانی!

پیش‌بازی فینال حذفی نفت- ذوب‌آهن؛ جام جوانی!

فینال بیست و هشتمین دوره جام حذفی ایران به اندازه خاطرات ما از این رقابت‌ها، پیر نیست؛ نه به اندازه روزهای ملوانی استادیوم آزادی در اواخر دهه ٦٠ با پدری به نام بهمن صالح‌نیا، نه به اندازه پنالتی به دیرک خورده سرژیک تیموریان در واپسین ثانیه‌های بازی نیمه‌نهایی‌سال ١٣٧٥، نه به اندازه فتوحات فجرسپاسی و نه به اندازه گل زاویه بسته نوازی و شادی گل لطیفی بعد از زدن آخرین گل فینال به پیکان! این جام اما بسیار جوان است؛ بیشتر به خاطر حضور ٢ مربی در قالب ٢ نماد مربیان جوان و نوگرای فوتبال ایران.

منجی ذوب‌آهنتیم یحیی گل‌محمدی در ٧ بازی اول فصل با تیم صنعتی تنها ٤ امتیاز گرفت اما برخلاف روسای پرسپولیس، ذوبی‌ها به او اعتماد داشتند و نتیجه این اقدام را با تحقق رویای حذف استقلال و سپس پرسپولیس در یک‌چهارم و نیمه‌نهایی جام‎‌‍‌حذفی گرفتند. زدن ٥ گل به نفت که تا هفته بیست‌وششم فقط ١٩ گل خورده بود، شاهکار یحیی در پرگل‌ترین بازی دارای برنده فصل جاری لیگ برتربود. سرمربی فصل قبل نفت در نیم فصل دوم ١٠ برد، ٤ تساوی و یک شکست برای تیمش به دست آورد و تیمش را قهرمان نیم‌فصل دوم کرد!
ستاره دیروز، موفق امروزعلیرضا منصوریان، پس از یک دوره ناموفق در پاس همدان، دومین تجربه سرمربیگری در تیم‌های باشگاهی را با نفت تهران پشت سرمی‌گذارد و اتفاقا کاملا موفق عمل کرده است. او درطول تنها یک فصل، تیم را تا آستانه قهرمانی در لیگ پیش برد و شاید اگر دروغ معروف روز ٢٥ اردیبهشت نبود، چه بسا سرنوشت به‌نفع تیم بی‌طرفدار او رقم می‌خورد. او امسال در ٣٠ بار مربیگری نفت ١٦ برد، ١٠ تساوی و ٤ باخت( ازجمله شکست ٥ بر صفر مقابل ذوب‌آهن یحیی) را تجربه کرد و با میانگین ١,٩ امتیاز در هر بازی، یکی از موفق‌ترین مربیان فصل بود.
تلاش برای سهمیه مستقیم لیگ قهرمانان آسیا
برنده بازی به جای حضور در پلی‌آف، جواز حضور مستقیم در مرحله گروهی لیگ‌قهرمانان آسیا را به‌دست می‌آورد. ذوب‌آهن که تا به حال ٢جام فتح کرده، خود را لایق‌تر می‌داند و اگر دستش به جام برسد، برای نخستین‌بار در تاریخ فوتبال ایران، ٢ تیم مختلف از یک شهر غیراز تهران، لیگ و جام‌حذفی را به خانه می‌برند. نفت به‌عنوان تنها ایرانی حاضر در جمع ٨ تیم برتر لیگ‌قهرمانان آسیا با وجود بازیکنانی سریع، می‌تواند از تخصص خود در ضدحملات نهایت بهره را برده و جام قهرمانی را از رقیب برباید. ذوب‌آهن بیکار ننشسته و با وجود بازیکنانی مانند مسعود حسن‌زاده، کاوه رضایی، دانیال اسماعیلی‌فر، مرتضی تبریزی، مهدی رجب‌زاده، قاسم حدادی‌فر، قاسم دهنوی و کارلوس سانتوس، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ درست مانند منصوریان که این حرف‌ها را زد:  «امیدوارم بتوانیم جام را در تهران نگه داریم و بعد از ٤٥‌سال اولین جام را تقدیم مجموعه نفت کنیم. البته قرار بود این جام اول در ‌سال ٩٧ به مجموعه نفت برسد! از استقلالی‌ها هم می‌خواهم کاپیتان سابق تیمشان را تنها نگذارند. همه چیز بعد از فینال جام حذفی روشن خواهد شد.» یحیی گل‌محمدی مثل همیشه آرام حرف زد و «دربی‌وار» از هواداران پرسپولیس خواست به کمک ذوب‌آهن بیایند:  «پرسپولیسی‌، پرسپولیسی را تنها نمی‌گذارد. نتیجه بازی برگشت لیگ از نظر روحی و روانی جو سنگینی برای بازیکنان نفت ایجاد می‌کند اما از طرفی می تواند برای آنها محرکی جهت جبران نتیجه باشد.»
هت‌تریک جامتنها افتخارات ذوب‌آهن در جام حذفی رقم خورده؛ با ٢ قهرمانی در سال‌های ٨٢ و ٨٨. ذوبی‌ها  ٢ فصل پس از شکست در اولین تجربه فینال جام‌حذفی مقابل فجرسپاسی، انتقام خود را از رقیب گرفتند و در ضربات پنالتی، آسیایی شدند. کسی از آنها خبر نداشت تا این‌که‌سال ١٣٨٨ بار دیگر به بازی نهایی رسیدند و این بار در یک بازی جذاب با نتیجه ٥ بر ٢(دومین بازی پرگل تاریخ فینال‌های جام حذفی ایران  به طورمشترک) راه‌آهن شهرری را بردند. از‌سال ١٣٨٨ تا به حال، اولین ایرانی حاضر در فینال لیگ‌قهرمانان آسیا، رنگ بازی نهایی جام‌حذفی را به چشم ندید و حالا با انگیزه کامل فقط به بردن جام می‌اندیشد تا در تعداد قهرمانی به ملوان برسد و پشت سر استقلال و پرسپولیس بایستد.
ناآشنا با افتخارنفت درتاریخ جام حذفی ایران، کارنامه قابل اعتنایی ندارد و در بزرگترین پیشروی‌اش در یک‌هشتم‌نهایی  ٢ دوره قبلی به پرسپولیس و همین ذوب‌آهن باختند. آنها تا قبل از ٢ فصل اخیر، غالبا رنگ یک‌هشتم‌نهایی را هم به چشم نمی‌دیدند اما به لطف مدیریت قوی و بازیکنان مناسب، حالا در آستانه قهرمانی در جام حذفی هستند. نفت تهران قصد دارد پس ازبهمن(آن زمان که متعلق به تهران بود) و صبا باتری، سومین تهرانی غیرسرخابی قهرمان تاریخ جام‌حذفی ایران نام بگیرد؛ عنوانی که برای تیم یکدست منصوریان اصلا بزرگ نیست اما ذوب‌آهن با تاریخی بسیار غنی‌تر از آن‌ها، خیلی سخت اجازه خودنمایی را به زردهای پایتخت خواهد داد. از صحبت‌های مسئولان نفت می‌توان متوجه شد تا چه اندازه این بازی در آینده علی‌منصور محبوب استقلالی‌ها تاثیرگذار است.
     
آی اسپورت
2015-06-01 04:52:14
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر