فهرست
یادداشت: در دفاع از اولیویه ژیرو
یادداشت: در دفاع از اولیویه ژیرو

یادداشت: در دفاع از اولیویه ژیرو

ژولین لوران
 
از روزِ اولی که اولیویه ژیرو به آرسنال آمد در موردِ توانایی‌هاش شک و تردید و بحث و گفتگو بود. من این سوالات را هر روز می‌شنیدم و هنوز می‌شنوم. البته وقتی کسی مثلِ تیری آنری هم واردِ بحث شود و به قطع بگوید آرسنال با ژیرو نمی‌تواند قهرمان شود، مسلم است که آتشِ این مجادله داغتر می‌شود. پس بگذارید اول جوابِ سه سوالِ بالا را بدهیم: بله، بله و او مهاجمِ خیلی خوبی است.
ژیرو این فصل با وجودِ اینکه سه ماهِ اول را به دلیل مصدومیت از دست داد، در 36 بازی 19 گل زده است. نکته‌یِ اصلی در موردِ ژیرو این است که او در درجه‌یِ اول برایِ تیم بازی می‌کند، چیزی که برعکسِ ذاتِ خودخواهِ مهاجمین است. برایِ همین است که آرسن ونگر بهش علاقه دارد. او بیشترِ زمانِ بازی را پشت به دروازه می‌گذراند و با قدرتِ بدنی‌اش توپ را حفظ می‌کند، بازی را برایِ بقیه به جریان می‌اندازد، یک و دو می‌کند و به جناحین پاس می‌دهد. دیگو کاستا و سرخیو آگرو برعکسِ او رو به دروازه بازی می‌کنند. برایِ همین استیلِ آنها مناسبِ سبکِ بازیِ آرسنال نیست. ژیرو چیزی فراتر از گل برایِ تیمش به همراه می‌آورد. اما گل هم برایِ یک مهاجمِ لازمه؟ باشه. ژیرو برایِ تیمش گل هم می‌زند و روز به روز در 28 سالگی در حالِ پیشرفت است.
ژیرو در دورانِ مصدومیتش چه به لحاظِ فیزیکی و چه به لحاظِ ذهنی خیلی تلاش کرد و در ضمن رویِ تکنیکش هم کار کرد. او حالا پاهایِ سریع‌تری دارد. اما همیشه حسی بوده مبنی بر این که در آرسنال درست از توانایی‌هایِ او استفاده نمی‌شود. ژیرو بلند قامت و استوار است و رویِ توپ‌هایِ هوایی بسیار خطرناک. اما در آرسنال خیلی کمتر از آنچه باید برایِ او توپِ هوایی ارسال می‌کنند.
عاملِ دیگر در پیشرفت ژیرو گل زدن در بازی‌هایِ بزرگ است. پیش از این او را متهم می‌کردند که در بازی‌هایِ مهم برایِ تیمش مفید نیست. اما او امسال به منچستر یونایتد، منچستر سیتی و به لیورپول (2 بار) گل زد تا خودش را ثابت کند. فینالِ فصلِ قبلِ اف.ای کاپ و پاسِ پشتِ پایِ زیبایی که به آرون رمزی برایِ گلِ پیروزی زد را هم فراموش نکنید. در مقایسه با ژیرو، کاستا این فصل فقط به لیورپول و آرسنال گل زد و فن پرسی به چلسی و لیورپول. فقط آگرو بود که به آرسنال و یونایتد و لیورپول گل زد.
من فکر می‌کنم مردم، از جمله تیری آنری، قضاوتِ عادلانه‌ای نسبت به ژیرو ندارند. اگر ژیرو انگلیسی بود الان انگلیسی‌ها کلی ازش تعریف می‌کردند. اما او واقعا لایقِ تعریف و تمجیدی بیش از این است.
 
کد خبر: 9409
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-01 10:10:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر