فهرست
یادداشت: ریو فردیناند در تالارِ افتخاراتِ یونایتد
یادداشت: ریو فردیناند در تالارِ افتخاراتِ یونایتد

یادداشت: ریو فردیناند در تالارِ افتخاراتِ یونایتد

اندی میتن
 
فردیناند بیش از هر بازیکنی در فصلِ 2007-2008 برایِ یونایتد بازی کرد (51 بار) و به دلیلِ مصدومیتِ گری نویل بازوبندِ کاپیتانی را هم بر دست بست، اتفاقی که بعد از ان محرومیتِ 8 ماهه و بی میلی‌اش به امضایِ قراردادِ جدید در 2005 ، تا آن سال اصلا قابلِ تصور نبود. اما سه سال بعد اوضاع کاملا متفاوت بود.
یکی از به یادماندنی‌ترین خدماتِ او برایِ یونایتد، ساختنِ زوجِ مستحکمِ دفاعی با نمانیا ویدیچ بود. جرارد پیکه که بازیِ خودش تحتِ تاثیر زمانی که با فردیناند در یونایتد بود، قرار دارد، درباره‌یِ آن دوران می‌گوید: «ریو تسلطی عالی رویِ توپ داشت و یک رهبرِ واقعی بود و همش حرف میزد. ریو به شکلِ باورنکردنی‌ای قویه، من اینو تویِ تمریناتِ بدنسازی دیدم. یکی از کارهایی که همیشه میکرد این بود که اینقدر سریع به مهاجم نزدیک میشد که اصلا فرصتِ چرخیدن بهش نمیداد. در بازیِ آنفیلد فرناندو تورس تقریبا پاش به توپ نخورد. ویدیچ از ریو اگرسیوتر بازی میکنه ولی اونا کیفیاتِ مشترکِ زیادی دارن. هر دو بلد قد و قدرتمند هستن و سریع هستن و خیلی خوب بازی را میخونن و انتظارِ حملات را میکشند. اونا جزوِ بهترین مدافعینِ میانی جهان بودند و شاید بهترینِ زوجِ دفاعی.» یونایتد به لطفِ فردیناند و ویدیچ در فصلِ 2007-2008 تنها 22 بار در لیگ دروازه‌اش باز شد. این استحکامِ دفاعیِ باعث رشد و آزادیِ رونی و تبس و رونالدو شد.
فردیناند سالِ 2014 یونایتد را با 455 بازی (هجدهمین نفر از این جهت در تاریخِ باشگاه) ترک کرد. او دوازده سالِ قبلش رکوردِ گرانقیمت‌ترین مدافعِ جهان را بابتِ انتقالِ  29 میلیون پوندیش از لیدز به یونایتد به خودش اختصاص داده بود. «وقتی پیراهنِ یونایتد را درست گرفتم بهترین لحظه‌یِ عمرِ ورزشیم بود. من تویِ رختکن نشسته بودم و به این پیراهن نگاه میکردم و یاد بچگیم میفتادم. من واقعا منچستر را دوست دارم و از اینکه مردمش به شهرشان افتخار میکنن لذت میبرم. لندن اینطور نیست. لندنی‌ها ممکنه به محلشون افتخار کنن – مثلا من افتخار میکنم که اهلِ پکهم هستم – اما به کلِ شهر این حس را ندارن.»
اما ریو فردیناند بعد از جدایی از یونایتد به لندن برگشت، چون می‌دانست همسرش، ربکا، سرطان دارد. ریو یک ماه بعد از فوتِ همسرش اعلام بازنشستگی کرد تا از سه فرزندش مراقبت کند و به کارِ رسانه‌ای روی بیاورد. محبوبیتِ ریو هر چه بیشتر از زمانش در یونایتد گذشت، بیشتر و بیشتر شد و بازیِ بزرگداشتش در 2013 که درآمدش به انجمن‌هایِ خیریه‌یِ منچستر می‌رسید، با حمایت و استقبالِ زیادی مواجه شد.
اما جدا از اینها زوجِ فردیناند – ویدیچ است که بیش از همه در خاطره‌یِ هوادرانِ یونایتد می‌ماند. این دو بهترین زوجِ دفاعیِ تاریخِ تیم بودند و باهم عناوینِ زیادی بردند.
 
کد خبر: 9409
 
  
     
آی اسپورت
2015-06-01 10:43:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر