فهرست
گزارش روز:‌ احسان کفاشیان،‌ پسرخوش‌شانس رئیــس خوش‌خنده/ نامزد چندروزه برادرزاده مالک پاساژ علاالدین
گزارش روز:‌ احسان کفاشیان،‌ پسرخوش‌شانس رئیــس خوش‌خنده/ نامزد چندروزه برادرزاده مالک پاساژ علاالدین

گزارش روز:‌ احسان کفاشیان،‌ پسرخوش‌شانس رئیــس خوش‌خنده/ نامزد چندروزه برادرزاده مالک پاساژ علاالدین

در خبرهای اولیه نامی از پدر برده نشده بود اما برداشت‌ها این بود که پسر علی کفاشیان صاحب پورشه است. سایت‌های خبری کاری به تکذیبیه‌های کفاشیان و فدراسیون نداشتند و از این پورشه و رانتی که احسان کفاشیان برای خرید این ماشین میلیاردی استفاده کرده بود، نوشتند. خانواده کفاشیان این خبر را تکذیب کرده‌اند و مدعی‌اند پسرشان هیچ‌وقت پورشه نداشته و سوار این ماشین نشده. اما توضیحات احسان مهاجر شجاعی یکی از دوستان احسان درباره ماشین او جالب بود: «احسان پورش ندارد. ماشین او بنز SL500 است.» بنزی که قیمت آن بین هفتصد تا نهصد میلیون تومان است و فاصله زیادی با یک میلیارد ندارد.
پاداش صعود به جام جهانی چه شد؟ بعضی‌ها می‌گویند داشتن این ماشین نباید برای پسر مردی که سال‌ها هم در بانک مرکزی پست مدیریتی داشته و هم در ورزش، عجیب باشد. اما نظرعده‌ای هم این است که خانواده کفاشیان تا این حد ثروتمند نیست که بخواهد این همه هزینه کند. نظر آنها این است که این بنز با همین پاداش صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی ۲۰۱۴ خریده شده. بعد از صعود تیم ملی به اعضای تیم ملی، کی‌روش سرمربی تیم، علی کفاشیان، رییس و مهدی محمد نبی، دبیرکل فدراسیون پاداش‌های ویژه‌ای داده شد؛ حواله وارد کردن یک خودروی خارجی. گفته می‌شود کفاشیان این حواله را به پسرش داده و به خاطر همین است که احسان الان می‌تواند یک بنز گران قیمت داشته باشد. البته بماند که این پاداش به بعضی از بازیکنان اصلی تیم ملی مثل اشکان دژاگه داده نشد. او و آنهایی که در سه بازی که به صعود تیم به جام جهانی منجر شد، حضور نداشتند، این پاداش را نگرفتند. البته گفته می شود بنز او مدل سال 2012 است که در حال حاضر 600 میلیون تومان قیمت دارد.
قرار بود احسان هم دونده باشد احسان کفاشیان نام غریبی در ورزش نیست. تقریبا از زمانی که علی کفاشیان در بخش مدیریت ورزش حضور داشته، پسرش هم در کنارش بوده. روزهایی که او رئیس فدراسیون دوومیدانی بود، پسرش هم وارد این رشته شد. پدر رکورددار دوی ۱۱۰ متر با مانع بود و امید داشت پسر هم بتواند راهش را برود. اما احسان، غیر از مقطعی کوتاه که به مقام چهارم جوانان آسیا هم رسید، دیگر هیچگاه همانی نشد که کفاشیان انتظارش را داشت. نه در دوهای سرعت توانست در حد قهرمانی ظاهر شود و نه در پرش طول و ارتفاع. اما با این حال مدتی عضو تیم ملی دوومیدانی بود. حضوری که برای او امتیازات قابل توجهی داشت. امتیازاتی که گفته می‌شود اگر کفاشیان رئیس فدراسیون نبود، شاید به احسان نمی‌رسید. احسان کفاشیان سال ۸۲ در مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیایی تهران ذخیره تیم دوی امدادی بود. تیم، قهرمان شد و او هم حکم قهرمانی گرفت. با این حکم احسان هم از سربازی معاف شد، هم بدون کنکور دانشجوی تربیت بدنی شد و هم کارمند وزارت نفت. نظر منتقدان کفاشیان این است که پسرش از نام و موقعیت او استفاده کرده است. اما دوستان احسان در دوومیدانی این نظر را رد می‌کنند. احسان مهاجر شجاعی که از هم دوره‌های پسر کفاشیان در دوومیدانی بوده و همراه او استخدام وزارت نفت شده می‌گوید: «احسان در دوومیدانی بود و در مسابقات شرکت می‌کرد. عضو تیم ملی بود. خیلی‌ها از امتیازات ویژه استفاده کردند. خیلی‌ها که اصلا ورزش‌کار نیستند هم از امتیازات استفاده می‌کنند. احسان فقط چون پسر کفاشیان است علیه‌اش موضع گیری شده.» نکته عجیبی که درباره احسان کفاشیان وجود دارد، این است که چطور او که در مسابقات آسیایی ندویده، حکم قهرمانی گرفته. قاسم فیروزی که آن سال‌ها مسوول کمیته مسابقات فدراسیون دوومیدانی بود، چیز عجیبی در این موضوع نمی‌بیند: «شاید برای کسانی که با دوومیدانی آشنا نیستند، این مساله قابل توجیه نباشد. اما در مسابقات داخل سالن به همه اعضای شش نفره تیم امدادی حکم می‌دهند، چه به آنهایی که دویده باشند چه به آنهایی که ذخیره باشند. در مسابقات فضای باز این‌طور نیست. فقط چهار نفری که می‌دوند، روی سکو می‌روند و حکم دریافت می‌کنند.»
کارمند نفت با ماهی 5/1 میلیون حقوق احسان استخدام وزارت نفت است. سال ۱۳۸۲ بود که وزارت نفت تصمیم گرفت ۱۴۲ قهرمان ملی را به عنوان معلم ورزش استخدام کند. چهره‌هایی نظیر حسن رنگرز، مجید خدایی، احسان مهاجر شجاعی و.. به استخدام این وزارت‌خانه درآمدند. احسان کفاشیان هم با‌‌ همان حکم قهرمانی یکی از مربیان ورزش وزارت نفت شد. اما در همه این سال‌ها حرف این بوده که احسان بدون اینکه کاری برای وزارت‌خانه انجام بدهد و حضوری داشته باشد، حقوق چند میلیونی می‌گیرد. زمانی هم که او کنار تیم دوومیدانی نفت دیده شده، گفته‌اند که برای این کار قرارداد جداگانه‌ای بسته و پول جداگانه‌ای هم گرفته. احسان مهاجر شجاعی در این موضوع هم از کفاشیان حمایت می‌کند: «درست است ما مثل کارمندان اداری سر کارمان حاضر نمی‌شویم. اصلا هم قرار نیست ما کارمند باشیم. احسان یا بیشتر قهرمان‌هایی که استخدام شده‌اند، وظیفه‌شان آموزش و مربیگری است. من خودم زمانی که می‌دویدم، عضو تیم نفت در لیگ بودم. الان هم که مربی شده‌ام. احسان هم مدت‌هاست که تیم نونهالان نفت را آموزش می‌دهد. هر روزی که تیم تمرین دارد احسان کنار تیمش است. خیلی روز‌ها صبح زود سر تمرینات است.» مهاجر شجاعی درباره دستمزدها هم این‌طور توضیح می‌دهد: «ما ماهیانه یک میلیون و هفتصد هشتصد می‌گیریم. این کل درآمد ما از این وزارت‌خانه و کاری است که انجام می‌دهیم. نه موقعی که ورزشکار بودیم، قرارداد می‌بستیم نه زمانی که مربیگری می‌کنیم. ما به جای قرارداد مربیگری و ورزشکاری حقوق ماهیانه می‌گیریم.» در این چند سالی که علی کفاشیان دبیر کل کمیته ملی المپیک و رئیس فدراسیون فوتبال بوده، اسم احسان هم هرازگاهی برده ‌شده. بعضی‌ها می‌گویند او کارهای تجاری پدرش را انجام می‌دهد و حتی آمد و رفت بعضی از اسپانسر‌ها را هم به او ربط می‌دهند. زمانی که شهاب دادگرنژاد، مشاور عالی فدراسیون فوتبال دستگیر شد، توجه‌ها بیشتر به احسان جلب شد. سال ۱۳۹۱ که دادگرنژاد به خاطر پرونده‌های مالی به اوین رفت، گفته شد او توسط احسان به پدرش معرفی شده بود. دادگرنژاد از زمانی که کفاشیان در کمیته ملی المپیک بود، با او در ارتباط بود و احسان هم این موضوع را تکذیب نکرده بود. زمانی که دادگرنژاد بازداشت شد، احسان به خبرآنلاین گفته بود: «ما با هم دوست بودیم. از هشت سال قبل می‌شناختمش. زمانی که من دوومیدانی کار می‌کردم، او هم برای تمرین کشتی به آکادمی کمیته ملی المپیک می‌آمد.»
ساده زیستی پدر، تجملات پسر علی کفاشیان را مردی مومن می‌شناسند که به قول محمدرضا یزدانی‌خرم، رئیس سابق فدراسیون والیبال، جزو حلقه «مدیران مسلمان ورزش» است. او نماز صبح را در مسجد محل‌شان در شهرک غرب می‌خواند. حتی روزی هم که قرار بود بود برای دومین بار در انتخابات فدراسیون شرکت کند و لابد کارهای زیادی داشت که باید انجام می‌داد، از شهاب دادگرنژاد که هنوز مشاور عالی‌اش بود و بازداشت نشده بود، خواست که صبح علی ‌الطلوع دم مسجد منتظرش باشد. در فدراسیون فوتبال هم معمولا کارمندهایی که نماز ظهر و عصر را به جماعت می‌خوانند، پشت سر او می‌ایستند. با این همه، به نظر می‌رسد پسرش، احسان، شباهت زیادی به پدر ندارد. احسان به مانند بسیاری از همسالانش دوست دارد، موهای‌اش را مطابق مد روز آرایش کند، پیراهن آستین‌کوتاه تنگ می‌پوشد و دوست دارد ماشین‌های خارجی گران قیمت سوار شود. می‌گویند کفاشیان دل خوشی از این رفتارهای پسرش ندارد، به همین خاطر هم دوست ندارد رسانه‌ها در مورد او خیلی کنجکاوی نشان بدهند. او یک بار در گفت‌وگویی به شوخی گفته بود که احسان»شپش توی جیبش معلق می‌زند» یا در پاسخ به برخی شایعات گفته بود:« اگر عرضه چنین کاری داشت، که من مشکلی نداشتم». احسان کفاشیان یک بار هم ازدواج کرده. نامزدی او با دختر برادر رضا علاءالدین(مالک پاساژ معروف علاءالدین) چند روز بیشتر دوام نداشته است و به دلایلی نامعلوم این زوج از هم جدا شده‌اند.
  ۲  
آی اسپورت
2015-06-01 14:05:36
نظر دهید

۲ نظر
-
دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۵۲
دیگه چی پته این مافیای فوتبال رو ریختی تو دایره
مشروح
دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴، ۱۹:۰۲
تو این مملکت هر کس پدرش کاره ای باشه خودش هم بدون زحمت به نون و نوا می رسه ؛ اسم این رو هم گذاشتند عدالت!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر