فهرست
گزارش: عرش و فرشِ رافا بنیتس
گزارش: عرش و فرشِ رافا بنیتس

گزارش: عرش و فرشِ رافا بنیتس

آی‌اسپورت – رافا بنیتس 20 سالِ پیش پستش به عنوانِ مربیِ رئالِ مادریدِ بی را ترک کرد و در این بازه 12 جامِ مهم در اروپا برد، از جمله 2 لا لیگا با والنسیا و یک چمپیونز لیگ با لیورپول.
بنیتس مربیگری را در لا لیگا در فصلِ 1995-1996 با وایادولید آغاز کرد و بعد از تنها 2 برد از 23 بازی از این تیم اخراج شد. بعد از این تجربه او به دسته‌یِ دوم رفت و هدایتِ اوساسونا را به عهده گرفت. این بار شغلِ بنیتس تنها 9 بازی دوام آورد و با تنها یک پیروزی از اوساسونا هم اخراج شد. اما او بالاخره در سومین تلاشش موفق شد و تیمِ اکسترامادورا را از دسته دوم به لا لیگا آورد. اما همان فصل دوباره سقوط کرد و اینجا بود که بنتیس استعفا داد و گفت نیاز به زمانی برایِ مطالعه در انگلیس و ایتالیا دارد.
بنیتس سالِ 200 به مربیگری بازگشت و این بار تنریف را از دسته دوم به لا لیگا آورد. بعد در تابستانِ 2001 والنسیا او را در حرکتی متحورانه و به اعتقادِ خیلی‌ها عجیب، جانشینِ هکتور کوپر کردی کرد که تیمش را به دو فینالِ چمپیونز لیگ رسانده بود. اما بنیتس مزدِ اعتماد والنسیا را با دو قهرمانی در لا لیگا و یک جامِ یوفا در بازه‌یِ زمانیِ 2001 تا 2004 داد و پس از آن راهیِ آنفیلد شد.
لیورپول در اولین فصلِ رهبریِ بنیتس در لیگ پنجم شد اما آن فینالِ ماندگارِ استانبول را از میلان برد و به قهرمانیِ چمپیونز لیگ رسید. این شروعی بسیار امیدوارکننده برایِ قرمزهایِ مرسی ساید بود. آنها سالی بعد هم در یک فینالِ دراماتیکِ دیگر وستهم را در اف.ای. کاپ شکست دادند و در لیگ به مقامِ سومی رسیدند. سالِ 2007 یک فینالِ اروپایی دیگر با خودش داشت اما این بار میلان انتقام گرفت و لیورپول را با گلهایِ پیپو اینتزاگی شکست داد. رافا بنیتس فصلِ بعدش هم در آستانه‌یِ فینال بود که چلسی این بار انتقامِ دو نیمه نهاییِ گذشته را گرفت و لیورپول از سومین فینالش با بنیتس محروم ماند. بنیتس فصلِ 2008-2009 را هم با بردهایِ پرگل مقابلِ رئال مادرید و منچستر یونایتد و مقامِ دومی در لیگِ برتر به پایان برد. اما یک سال بعد در حالی که در لیگ هفتم شد، بالاخره آنفیلد را ترک کرد و راهیِ اینتر میلان شد.
بنیتس در اینتر موفق نشد جایِ پایِ مورینیو را پر کند و چند ماه بعد از شروع به کارش اخراج شد. یک سال بعد او به انگلیس بازگشت و این بار جایِ روبرتو دی متئویِ چلسی را گرفت که با این تیم قهرمانِ چمپیونز لیگ شده بود. تماشاگرانِ چلسی از همان روزِ اول بنیتس را هو می‌کردند، اما او نهایتا یک قهرمانیِ یوروپا لیگ را برایِ رومن آبراموویچ به همراه آورد.
مقصدِ بعدی ناپولی بود. بنیتس در دو فصلِ حضورش در جنوبِ ایتالیا بازهم تخصصش در تورنمنت‌هایِ حذفی را نشان داد و یک کوپا ایتالیا برد. اما سقوطِ تیم او از دوم به سوم و نهایتا از دست دادنِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگِ فصل آینده باعث شد تا کارنامه‌یِ او در سریِ آ چندان درخشان نباشد.
و حالا او در آستانه‌یِ بزرگترین چالشِ زندگیِ حرفه‌ایش قرار گرفته: رئالِ مادرید.
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-02 10:29:08
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر