فهرست
چرا رافا بنیتس بهترین گزینه برایِ رئال است
چرا رافا بنیتس بهترین گزینه برایِ رئال است

چرا رافا بنیتس بهترین گزینه برایِ رئال است

اول از همه اینکه بنیتس دقیقا رئالِ مادرید را می‌شناسد و می‌داند کار کردن در چنین باشگاهی چه کیفیات و لزوماتی دارد؛ از تماشاگران و بازیکنان گرفته تا مدیران و مطبوعات.
خیلی از بازیکنانِ رئال از رفتنِ آنچلوتی ناراحت شدند و پیام‌هایی دلگرم کننده برایش فرستادند. اما این لزوما نکته‌یِ مثبتی از منظرِ رئال نیست. بازیکنان همیشه از رفتنِ مربی‌ای که خیلی بهشان احترام می‌گذارد و زیاد بهشان سخت نمی‌گیرد ناراحت می‌شوند. اما یک مربیِ جدید ممکن است این نظام را بر هم بزند و تمرینات را بیشتر کند و از این آسایشِ بازیکنان بکاهد. رافا بنیتس چنین مربی‌ای است. مطمئنم وقتی زمانِ جداییِ او از رئال برسد، بازیکنان اینقدر با محبت بدرقه‌اش نکنند. او دوستانِ زیادی در رئال نخواهد داشت، اما آنها را مجبور خواهد کرد تا رویِ کارِ تیمی تمرکز کنند. بنیتس تفاوتی بینِ بازیکنان قائل نخواهد بود و سعی در ایجادِ تعادلی بینِ دفاع و حمله خواهد کرد. از این جهت پرس به او اعتمادِ کامل دارد.
اما همیشه این اتهام به بنیتس بوده که فوتبالش بیش از حد دفاعی است. خودِ او در مصاحبه‌ای با مارکا گفت کسانی که چنین اتهامی بهش می‌زنند، تفاوتِ تیمِ سازماندهی شده و تیمِ دفاعی را نمی‌فهمند. بنیتس ادعا می‌کند که تیم‌هایش همیشه برایِ گل زدن بازی می‌کنند،اما به لحاظِ دفاعی هم منظم و سازماندهی شده هستند. او می‌گوید یک استعداد هر چقدر هم درخشان باشد باید شکل بگیرد و در قالبِ تیم در بیاید. در واقع فوتبالِ هجومی بدونِ دفاعِ مستحکم برایِ بنیتس معنی نمی‌دهد. او جدا از اینکه در لیورپول فوتبالِ استیون جرارد را متحول کرد و ازش هافبکی گلزن، پشتِ سرِ فرناندو تورس ساخت، استفاده از سیستمِ چرخشی و یارگیریِ منطقه‌ای را هم در این تیم جا انداخت. تاکتیک‌هایی که ممکن است امروز به نظر عادی برسد، اما در آن دوران با بحث و جدلِ زیادی همراه بود. بنیتس یکی از اولین پایه‌گذارانِ این مکتب بود.لیورپولِ بنیتس فصلِ 2007-2008 119 گل در تمامِ مسابقات به ثمر رساند، بیشتر از هر تیمِ دیگری در انگلیس. این آمار اصلا نشانی از فوتبالِ دفاعی ندارد.
بنیتس در رئالِ مادرید به راهِ خودش ادامه خواهد داد و تیم را با فلسفه‌یِ خودش تطبیق خواهد داد (البته تا جایی که بهش اجازه داده شود). او برایِ این کار ابزارش را هم در اختیار دارد و احتمالا چهارشنبه به صورتِ رسمی به مطبوعات به عنوانِ مربیِ جدید رئال معرفی خواهد شد، مطبوعاتی که نسبت به او در دو جبهه‌یِ متفاوت قرار دارند. من اطمینان دارم که حساسیتِ او رویِ جزییات و نظم و ترتیب و اصرارش بر انجام دادن کارها در راهِ او، رئال را سالِ دیگر باز هم به عنوانِ مدعیِ قهرمانی در اروپا و اسپانیا نشان خواهد داد. ببینیم چه می‌شود.
     
آی اسپورت
2015-06-03 08:29:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر