فهرست
یادداشت: بوندسلیگایی که گذشت؛ گل‌ها و مصدومیت‌ها
یادداشت: بوندسلیگایی که گذشت؛ گل‌ها و مصدومیت‌ها

یادداشت: بوندسلیگایی که گذشت؛ گل‌ها و مصدومیت‌ها

اولی هسه
 
فصلِ گذشته میانگینِ گل به بازیِ بوندسلیگا عدد حیرت انگیزِ 3.16 بود، بالاترین عدد در نزدیکِ 25 سال. پس سقوطِ آن در فصلِ جدید اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید. اما این سقوط آنقدر زیاد بود که تصور کردم بالاخره رکوردِ بوندسلیگا بینِ لیگ‌هایِ اروپایی شکسته شده است. میانگینِ گل به بازیِ این فصل به 2.75 رسید. لیگِ برتر فصلِ پیش 2.77 بود و فصلِ قبلش 2.80. تکرارِ هر کدام از این دو فصل، بوندسلیگا را پایین می‌کشید. اما نه! طبقِ معمول بوندسلیگا باز هم اول بود. این آمارِ 5 لیگِ امسال است:
بوندسلیگا: 2.75
سریِ آ: 2.69
لا لیگا: 2.66
لیگِ برتر: 2.56
لیگِ یک: 2.49
 
آمارِ گل‌ها در بوندسلیگا پایین رفته اما آمارِ مصدومیت‌ها، به خصوص در تیم‌هایِ بزرگ، بالا رفته است و این قطعا سوژه‌یِ داغِ چند ماهِ آینده خواهد بود. البته در حالِ حاضر آمارِ دقیقی، مثلِ آمارِ گل‌ها، در دسترس نیست، اما بیایم و اتفاقاتی که تا حالا افتاده را بررسی کنیم. وقتی پپ گواردیولا سالِ 2013 به بایرن آمد از اینکه دکترِ تیم، دکترِ مولر ولفهارت، همیشه با تیم نیست و بازیکنان را در مطبِ خودش معالجه می‌کند تعجب کرد. اما دکتر مولر جوابِ انتقادِ گواردیولا را با این مدرک داد که بایرن کمترین مصدومیت‌ها را در اروپا دارد.
دو فصلِ گواردیولا با بایرن پر از مصدومیت بود. وقتی بایرن در آوریلِ امسال برایِ بازیِ یک چهارمِ نهاییِ چمپیونز لیگ به پورتو سفر کرد 5 بازیکنِ اصلی‌اش مصدوم بودند: ریبری، روبن، آلابا، شواین‌اشتایگر و بن عطیه. لام و تیاگو هم مجبور بودند به ترتیب بعد از 116 و 371 روز مصدومیت، یک راست به ترکیبِ اصلیِ تیم برگردند. بعد از بازی دکتر مولر از بایرن جدا شد، چون اعتقاد داشت تمامِ تقصیرِ شکست متوجه او و دپارتمانِ پزشکیِ تیم شده است. 6 روز بعد بداشتوبر هم مصدوم شد و فصلش به پایان رسید. این ماجرا گیج کننده و حتی مرموز بود و البته بایرن تنها تیمی نبود که بهش دچار شده بود.
نیم فصلِ اول دورتموند هم امسال با مصدومیت‌هایِ زیادِ بازیکنانش نابود شد. گوندوگان در اکتبر بعد از 434 روز (!) مصدومیت به تمریناتِ دورتموند برگشت و یورگن کلوپ مجبور شد بلافاصله در ترکیبِ اصلی ازش استفاده کند، چون خیلی مصدوم داشت. خلاصه‌یِ مطلب این است که ما مدام از آمارِ تحقیقاتی می‌شنویم که ادعا می‌کنند بوندسلیگا کمترین آمارِ مصدومیت در اروپا را دارد، اما هوادرانِ تیم‌هایِ بزرگِ این لیگ شاهدِ چیزِ دیگری هستند. این میان تنها مایکل زورک، مدیرِ ورزشیِ دورتموند بود که در مصاحبه‌ای با کیکر اعتراف کرد بوندسلیگا بیشترین مصدومان را دارد و در حالیکه 20 درصدِ دورتموند و شالکه بایرن در فصلِ گذشته مصدوم بوده‌اند، پاریس سن ژرمن، چلسی و رئال مادرید تنها 10 درصد مصدوم داشته است. زورک در جوابِ این سوال که شاید دلیلِ این قضیه اسکوادهایِ پرتعدادِ تیم‌هایِ خارجی و فلسفه‌یِ چرخشیِ مربیان باشد گفت: «چلسی هر هفته با یک ترکیب بازی می‌کند، اما انگار اصلا مصدوم نمی‌شوند.»
دو هفته بعد از این مصاحبه، سردبیرِ کیکر در ستونِ هفتگی‌اش در این باره نوشت: «باید در مونیخ و باشگاه‌هایِ دیگر درباره‌یِ ابعادِ باورنکردنیِ این مصدومیت‌ها تحقیق کرد. آمارِ یوفا نشان می‌دهد که بوندسلیگا بیشترین مصدومین و بیشترین زمانِ مصدومیت‌ها را بینِ تمامِ لیگ‌هایِ دیگر دارد.»
این آمار برعکسِ چیزی بود که دکتر مولر می‌گفت. آیا یکی از دلایلِ این اتفاق می‌تواند این باشد که در بوندسلیگا قبل از اینکه بازیکنان ریکاوریِ کامل انجام دهند به بازی گرفته می‌شوند؟ واقعا مشخص نیست. شاید هم ما فقط داریم آمارِ دو فصلِ اخیر را بزرگ می‌کنیم. بله چلسی خیلی کم مصدوم دارد، اما آرسنال همیشه پر از مصدوم است. به هر حال شاید وقتِ آن رسیده که این تحقیقات و آمار به شکلی جزئی و دقیق و به صورتِ عمومی اعلام شوند. تا وقتی این اتفاق نیفتاده بحثِ چراییِ مصدومیت‌ها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-06-03 09:33:47
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر