فهرست
یادداشت: یوونتوس چطور می‎‌تواند بارسلونا را شکست دهد؟
یادداشت: یوونتوس چطور می‎‌تواند بارسلونا را شکست دهد؟

یادداشت: یوونتوس چطور می‎‌تواند بارسلونا را شکست دهد؟

آدام بیت
 
بارسا این فصلِ میانگینِ 70 درصد مالکیت توپ در لا لیگا و 61 درصد در اروپا داشته است. پس یوونتوس باید این امر را بپذیرد که احتمالا در فینال خیلی توپ را در اختیار نخواهد داشت. اما این قضیه به خودیِ خود به معنایِ پیروزیِ قطعیِ بارسلونا نیست. در فوریه مالاگا با 27 درصد مالیکت بارسلونا را 1-0 برد. نکته‌یِ مهم این بازی این بود که هر دو تیم 11 شوت به دروزاه داشتند (مالاگا 3تا در چهارچوب و بارسا 4تا). خاوی گارسیا مربیِ مالاگا بعد از بازی گفت راهِ بردنِ بارسا تمرکزِ بالا رویِ دفاع کردن است، چون در زمینه‌یِ مالکیتِ توپ نمی‌توان حریفشان شد: «بازیکنی که توپ را می‌گیرد باید سریع و مستقیم و پاسیِ بلند یارش را پیدا کند تا تیم از زیرِ پرسِ شدیدِ اولیه در بیاید.»
تبحرِ بارسا در مالکیتِ توپ این معنی را می‌دهد که حریف باید در پس گرفتنِ توپ و جدال‌هایِ نفر به نفر خیلی خوب باشد. وقتی در دورِ گروهیِ امسال پاریس سن ژرمن بارسا را برد، کاتالان‌ها تنها 43 درصد از دوئل‌هایِ خودشان را بردند (کمترین درصدِ امسال). پی اس جی در این بازیِ اول پرسِ سنگین می‌کرد و وقتی این پرس نتیجه نمی‌داد سریع و منظم کلِ تیمِ عقب بر می‌گشت و در یونیت‌هایِ چهار نفره دفاع می‌کرد. بایرن هم در بازیِ رفت مقابلِ بارسا با ایده‌هایِ پپ گواردیولا دست به همچین تاکتیکی زد، پرسِ بالا و یارگیریِ نفر به نفر در کلِ زمین. این رویکردی بسیار اگرسیو بود که بر اساسِ اصول و باورهایِ گواردیولا شکل گرفت و به نظر بیش از حد پیش رفت.
مهمترین عامل برایِ بردنِ بارسلونا تعادلِ تیم است. به قولِ مارکو فان باستن باید فضا و زمان را از اینیستا و مسی گرفت و بعد به ضدِ حمله فکر کرد. ضدِ حمله حیاتی‌ترین بخش از این پروژه است. آلرت فرر، مدافع سابق بارسلونا می‌گوید اینجا، جاییست که بارسا گل می‌خورد. وقتی کلِ تیمِ حمله می‌کند و فولبک‌ها پشتِ باکسِ حریف هستند و توپ از دست می‌رود، موقعیتِ خطرناکی برایِ بارسا پیش می‌آید. اینجاست که مدافعینِ میانی باید تمرکز بالایی داشته باشند و نقشِ خودشان را بدونِ اشتباه بازی کنند.
در پایان و جدا از تمامِ این تحلیل‌ها، برایِ بردنِ بارسلونا شانس یکی از مهمترین عوامل است. خوای گارسیا بعد از پیروزیِ مالاگا به این امر معترف شد. هر سه شکستِ اخیرِ بارسلونا در لا لیگا مقابلِ مالاگا، سوسیدا و سلتا، با خوش‌شانسیِ حریف و بدشانسیِ کاتالان‌ها همراه بود. حالا سوال این است که یونتووس در فینال چقدر خوش‌شانس خواهد بود.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-03 10:06:06
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۲۰
هیچ جوره /////
بارسا قهرمانه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر