فهرست
اتفاق روز: نادال- جوکوویچ، فینال زودرس رولان گاروس
اتفاق روز: نادال- جوکوویچ، فینال زودرس رولان گاروس

اتفاق روز: نادال- جوکوویچ، فینال زودرس رولان گاروس

اگرحرف‌های دیک و مک‌انرو، تنیسورهای سابق و کارشناسان فعلی دنیای تنیس را قبول کنیم، باید بپذیریم نبرد رافائل نادال و نواک جوکوویچ، جای نبردهای حماسی نادال و فدرر را گرفته و حالا بزرگ‌ترین رقابت دونفره تاریخ تنیس است. شاید چندان هم  نیازی به نظرات کارشناسانه و آمار نباشد. از «مک‌انرو» گرفته تا عادی‌ترین تماشاگران از دارندگان مجهز‌ترین رسانه‌ها تا آن‌هایی که پای سایت نتایج تنیس جان به لب می‌شوند به بزرگی پرتکرارترین رقابت تاریخ تنیس شهادت می‌دهند.
پرتکرارترین
در تاریخ تنیس هیچ دو تنیسوری به اندازه نواک و رافا با هم بازی نکرده‌اند.هر چند درحال حاضر نادال با 23 پیروزی در 43 رویارویی قبلی به لحاظ آماری وضعیت بهتری دارد اما فرم خوب اخیر مرد شماره یک تنیس دنیا اجازه هرگونه بلندپروازی را از طرفداران نادال می‌گیرد. جوکوویچ در هجمه توفیقات ماری تازه ازدواج کرده، مرد اول همه جام‌ها نیست اما در 6 رویایی قبلی با نادال، 5 پیروزی به دست آورده و تنها شکستش در این بازه زمانی در فینال دوره گذشته رولان‌گاروس شکل گرفت. مرد اسپانیایی درست مانند سال قبل، خوب شروع نکرد و حتی شروع فصل خاکی ( جایی که در آن تخصص دارد و بی‌همتاست) هم دردی از دردهایش دوا نکرد و در رقابت‌های مسترز مونت‌کارلو ( ملک شخصی سابقش) شکست مقابل نواک جوکوویچ را به چشم دید.
داستان متفاوت
نادال با نازل‌ترین رتبه از زمان اولین حضورش در رولان‌گاروس، وارد کارزار دومین گرنداسلم سال شد و جالب اینکه امسال هم مانند اولین دوره حضورش در زمین‌های خاکی پاریس با رتبه هفتم راکت به دست گرفت. نخستین تجربه او در رولان گاروس در سال 2005 با قهرمانی‌اش توأم شد و باید دید آیا دومین حضور به عنوان سید هفتم (آنچه نتیجه عملکرد بد رافائل است) خوش‌یمن خواهد بود یا نه.نواک جوکوویچ، تنها تنیسور از جمع مربع قدرت سال‌های اخیر تنیس (خودش، نادال، ماری و فدرر) است که در رولان‌گاروس امسال حتی یک ست هم نباخته است. نادال در دور قبلی یک ست به سوک آمریکایی داد و فدررهم  سرنوشت مشابهی داشت.
در یک نگاه کلی می‌توان حدس زد، نوله ( لقب جوکوویچ) آماده‌تر است. آیا نادال برای اولین بار از دور چهارم رولان‌گاروس 2009، یک بازی این رقابت ‌ها را به رقیب واگذار می‌کند و برای دومین بار در 11 سال حضورش در رولان‌گاروس می‌بازد؟ اگر قرار به رخ دادن این اتفاق باشد، جوکوویچ بهترین گزینه ممکن برای تحقق حرف‌های اخیر رابین سودرلینگ سوئدی (تنها تنیسوری که در رولان‌گاروس، نادال را برده) است. سودرلینگ ادعا کرد دیگر از اینکه او را فقط به خاطر رقم زدن تنها شکست نادال در فرانسه به یاد بیاورند، خسته شده و مایل است فرد دیگری هم به  او بپیوندد!

رکوردهای خاص

*هرچند نادال در رویارویی‌های مستقیم پیروزی‌های بیشتری به دست آورده اما در همه فینال‌های تنیس، جوکو با 12 پیروزی در 22 بازی شرایط بهتری دارد، البته در فینال‌های گرنداسلم‌ها، نادال 9 بر 3 پیش است.
*هیچ دو تنیسوری به اندازه رافا و جوکو(22 بار) در فینال رقابت‌های دوران موسوم به «اوپن» مقابل هم بازی ‌نکرده‌اند.
*بازی این دو همراه نبرد جوکوویچ مقابل فدرر بیش از همه بازی‌ها در چهار گرنداسلم سالانه تکرار شده است؛ 12 بار!
*جوکوویچ یک رکورد خاص دارد؛ هیچ تنیسوری به اندازه او در یک فصل کاری به شکل متوالی مرد شماره یک وقت تنیس را نبرده است. او وقتی در رتبه‌های دوم و سوم جا به جا می‌شد، سال 2011، 5 بار متوالی، نادال مرد شماره یک آن دوران تنیس مردان را برد.
*طولانی‌ترین مسابقه و فینال تاریخ گرنداسلم ملبورن و بازی نهایی همه گرنداسلم‌ها، سال 2012 بین رافا و نوله شکل گرفت. همچنین رکورد طولانی‌ترین بازی در یک ست تاریخ تنیس هم از دل بازی این دو اعجوبه در مسترز مادرید در سال 2009  بیرون آمد.
*رکوردداران رویارویی در رولان‌گاروس، تنها تنیسورهای مرد تاریخ هستند که در 4 فینال متوالی گرنداسلم‌ها و هر 4 گرنداسلم سالانه مقابل هم قرار گرفته‌اند.
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-03 10:20:54
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۲۶
سلطان خاک رس به روزهای خوبت برگرد...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر