فهرست
گزارش: هفت سه‌گانه‌یِ تاریخِ فوتبالِ  اروپا
گزارش: هفت سه‌گانه‌یِ تاریخِ فوتبالِ اروپا

گزارش: هفت سه‌گانه‌یِ تاریخِ فوتبالِ اروپا

آی‌اسپورت – اولین تیمی که موفق به کسبِ سه‌گانه شد سلتیک بود در سالِ 1967 و به مربیگریِ جاک استاینِ کبیر. سلتیک اولین تیمِ بریتانیایی شد که با غلبه بر اینترِ هلنیو هررا قهرمانی اروپا را جشن گرفت. بازیکنانِ سلتیک که به شکلی باورنکردنی همه محلی بودند لیگ را هم آن سال فتح کردند، در فینالِ جام حذفی آبردین را شکست دادند و حتی در فینالِ جامِ اتحادیه هم رنجرز را در همپدن پارک بردند تا طلایی‌ترین سالِ تاریخشان شکل بگیرد. آژاکسی که  رینوس میشل با توتال فوتبالش ساخت، دومین فاتحِ سه‌گانه بود. البته این جانشینِ میشل، استفان کواکس بود که سالِ 72 سه‌گانه را در آمستردام جشن گرفت. دو گل از یوهان کرویف سومین قهرمانیِ پیاپی آژاکس در جامِ باشگهایِ اروپا را به همراه آورد. قهرمانی در جامِ حذفی و فتحِ لیگ با 30 پیروزی از 34 بازی این جشن را کامل کرد.
بعد از آژاکس یک تیمِ هلندیِ دیگر، یعنی پی اس وی آیندهوون به رهبریِ گاس هیدینک بود که سه‌گانه را برد. تیمِ هیدینک سالِ 1988 با زدنِ 117 گل لیگ را برد، در فینالِ جامِ حذفی در وقتِ اضافه موفق به شکستِ رودا شد و در فینالِ اروپا هم در ضرباتِ پنالتی بنفیکا را شکست داد.
11 سال بعد دراماتیک‌ترین فینالِ تاریخ اروپا همراه شد با سه‌گانه‌یِ سر الکس فرگوسن و منچستر یونایتد. یونایتد که سالِ 99 لیگ را در رقابتِ نزدیک با آرسنال برده بود و در فینالِ جامِ حذفی نیوکاسل را شکست داده بود، تنها دو دقیقه با شکستِ 1-0 در فینالِ اروپا مقابلِ بایرن مونیخ فاصله داشت. اما دو کرنر از دیوید بکام در وقت‌هایِ اضافه، جلو آمدنِ پیتر اشمایکل و دو گل از دو مهاجمِ تعویضی، سولشر و شرینگهام کار را به شکلی باورنکردنیِ برایِ بایرن و اوتمار هیتسفیلد به پایان رساند.
اما 9 سالِ بعد یونایتد فینالِ چمپیونز لیگ را به بارسلونا باخت، تا گواردیولا در اولین فصلِ مربیگری‌اش در سطحِ اولِ فوتبالِ اروپا سه‌گانه‌ای جادویی ببرد. بارسلونا پیش از این فینال لیگ را با اختلافِ 9 امتیاز نسبت به تیمِ دوم برده بود و در فینالِ جامِ حذفی هم اتلتیکو بیلبائو را شکست داده بود. بارسا در فینالِ 2009 با گل‌هایِ اتوئو و مسی سومین قهرمانیِ اروپایش را جشن گرفت.
دو سال بعد نوبت به اینترِ ژوزه مورینیو شد که با شکست دادنِ بایرن مونیخ در فینالِ چمپیونز لیگ و قهرمانی در سریِ آ و کوپا ایتالیا به جمعِ سه‌گانه‌دارانِ تاریخ بپیوندد. اما خودِ بایرن مونیخ سه سالِ بعد به رهبریِ یوپ هاینکس دورتموندِ یورگن کلوپ را در فینالِ ومبلی با گلِ دقایقِ آخرِ آرین روبن شکست داد تا با قهرمانیِ در بوندسلیگا و جامِ حذفی لقبِ هفتمین تیمِ سه‌گانه‌دار را به خودش اختصاص دهد.
 
کد خبر: 9409
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-06-03 13:06:03
نظر دهید

۱ نظر
رحیم مرادی
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۳۹
البته بارسلونا سال 2009 سه گانه رو برد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر