فهرست
یادداشت: یووه-بارسا،‌ معمار‌ان علیه مهندس‌ها
یادداشت: یووه-بارسا،‌ معمار‌ان علیه مهندس‌ها

یادداشت: یووه-بارسا،‌ معمار‌ان علیه مهندس‌ها

مهدی امیرپور/ سردبیر آی اسپورت

1- یووه-بارسا؛ رقابت تیمی که برای پیروزی در فینال اروپا دست به هر کاری می‌زند و تیمی که برای نمایش زیبا هر کاری می‌کند. جدال تیمی که قهرمانی را به هر قیمتی می‌خواهد و تیمی که قهرمانی را به قیمت بازی دفاعی نمی‌خواهد. تیمی که اگر قهرمان شود، به همه چیز رسیده و تیمی که اگر «فقط» قهرمان شود به چیز خاصی نرسیده. جدال پراگماتیست‌ها علیه ایده‌آلیست‌ها. معماران تیکی تاکای اسپانیایی علیه مجسمه‌سازان  کاتانچوی ایتالیایی.
2- می‌توان فینال را روایت جدال خیر و شر دانست. توتال فوتبال میراث کرایف علیه کاتانچو میراث لیپی. اما همه چیز اینقدر سرراست نیست که بارسا در گاتهام سیتی نقش بتمن را بازی کند و یووه جوکر شود. هیچ سبکی در فوتبال ارزشی اخلاقی بالاتری از سبک‌های دیگر ندارد. اگر تصور می‌کنید تیم‌های دفاهی‌تر سارقانی هستند که به دنبال دزدیدن قهرمانی به تورنمنت‌ها پا می‌گذارند، نباید فراموش کنید سال گذشته همه ما پای تماشای دیداری بودیم که 90 به اضافه چند دقیقه دفاع کردیم و دست آخر شوت مسی شکست‌مان داد. آن شب اگر همه ما به نمایش تیم‌مان افتخار کردیم، حالا هم باید به عشاق یووه حق بدهیم که شیفته سبک بازی تیم‌شان باشند. بدون ارزشگذاری روی سبک بازی دفاعی یا هجومی تیم‌ها به سراغ تماشای بازی بیایید. هر دو تیم، نمونه بی نقصی از فوتبالی هستند که بازی می‌کنند. اگر بارسا هجومی بازی می کند، قطعا یکی از بهترین مثلث‌های تاریخ فوتبال را دارد و اگر یووه دفاع می‌کند حتما مدافعان و گلری دارد که نام شان در تاریخ به یادگار می‌ماند.
3- این فینال آخرین بازی ژاوی برای بارساست. شاید از آن سو هم آخرین بازی بزرگ پیرلو برای یووه باشد. یکی معمار تیکی تاکا و قهرمانی‌های اسپانیولی و دیگری مهندس قهرمانی‌های ایتالیایی. شاید هر دو فیکس نباشند، اما روی نیمکت دو تیم مربیانی هستند که قطعا دقایقی از بازی بزرگ را برای آنها کنار گذاشته‌اند. با کاراکتری که دارند قابل‌پیش‌بینی است که شاید سال ها بعد، هر دو سرمربی شوند و روی نیمکت یووه و بارسا فینال دیگری را بسازند. اما فعلا این فینال را دریابید.
 4- حیف است فینال اروپا را به کری خوانی آلوده کنید. از تماشای آن لذت ببرید. حتی اگر طرفدار هیچ یک از دو تیم نیستید، یکی از این دو تیم چیزهایی دارند که  روی کروموزوم شماست. صورت مصمم بوفون یا بهت بچگانه مسی؟ خشونت ذاتی بونوچی یا وقار ژاوی؟ پیرلوی باتجربه یا نیمار جوان؟ یکی از اینها ته دل شما را به قلقلک می‌اندازد و طرف‌شان را می‌گیرید.

 
  ۸  
آی اسپورت
2015-06-03 14:06:29
نظر دهید

۸ نظر
بابک
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۰
خیلی یه طرفه نوشتی استاد. اخه چرا اینقدر با یووه بد هستین شما. امشب حالتونو میگیره
-
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۵
گاتهام سیتی برلین
امید
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۶
واقعا کجای این بارسا توتال فوتباله. توپ رو میدن به مسی و براشون گل میزنه
-
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۸
بارسلونا 3 - یووه 1

دو گل مسی + یک گل سوارز
رضا زرندی
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۱۴
مگه پژمان راهبر سردبیر ای اسپورت نبود. دیگه نیست?
مهدی
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۳:۲۲
پیرلوی خشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Bianconeri
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۳:۵۹
خیلی یک طرفه !!!نه پیرلو خشنه ، نه بونوچی ، معصومیت از چشمای لئو می باره..
یوهان کرایف
پنجشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴، ۰۰:۳۵
فارغ از هر نتیجه ای دیدن این بازی مثل بردن لاتاریه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر